Serbowie z Berlina na Końcu Świata
21 lipca na Przystanku Kulturalnym Koniec Świata wystąpiły zespoły, których członkami są łużyccy Serbowie z Berlina: Berlinska Dróha i Čorna Krušwa/Schwarzebirne. Podczas blisko trzygodzinnego koncertu można było usłyszeć piosenki wykonane w języku niemieckim, angielskim, francuskim, serbołużyckim oraz... polskim.
Zarówno muzycy Berlinskiej Dróhy, jak i Čornej Krušwy dali z siebie wszystko. Ci drudzy, specjalnie dla zgromadzonej publiczności, pierwszą zwrotkę jednego ze swoich utworów zaśpiewali po polsku.
BERLINSKA DRÓHA została założona w 2007 roku przez Paula i Utę. Oboje pochodzą z Łużyc, dlatego też w nazwie, jak i w tekstach wykorzystują język serbołużycki. Styl ich muzyki określić można jako folk-alternatywa-kabaret (sami twórcy określają go mianem anty-folku). Ich utwory charakteryzują się dużą ekspresją i wykorzystaniem słowiańskich melodii we współczesnej aranżacji. W tekstach wyrażają swoje anarchistyczne poglądy; krytykują w nich konsumpcjonizm i próby klasyfikacji ludzi, stereotypizację życia. Poza serbołużyckim, Berlińska Dróha śpiewa po niemiecku, francusku i angielsku. W 2010 roku wydali winylowy singiel "Zrudny Končak", 2011 - album "Wokoło Róžka". Skład zespołu: Uta - klawisze, śpiew, Paul - skrzypce, śpiew.
ČORNA KRUŠWA/SCHWARZEBIRNE - to muzyczni wędrowcy po przestrzeniach geograficznych i muzycznych. W wyrazistych rock-balladach przekazują swoje odczuwanie świata, który ich otacza, a jednocześnie zmieniają go na lepsze przez przekazywanie pozytywnego przesłania ludziom przychodzącym na ich koncerty. Wystapili w składzie: Jakub - gitara, śpiew, Hanni - perkusja, śpiew, Martin - bass gitara.