Kucharz z Egiptu doradzi, jak zadbać o podniebienia uczestników
Już za niespełna dwa tygodnie w województwie śląskim gościć będziemy blisko stu pięćdziesięciu młodych astronomów z całego świata (m. in. z Indii, Chin, Tajlandii, Indonezji Kolumbii i Sri Lanki) podczas V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Adepci tej kosmicznej dyscypliny po raz pierwszy w historii imprezy spotkają się w Europie i spędzą w naszym regionie jedenaście dni.
Różnorodność kulturowa i wyznaniowa olimpijczyków stawia przed organizatorami tego prestiżowego wydarzenia nie lada wyzwanie. Na konieczność uwzględnienia wszelkich aspektów multikulturowości uczestników olimpiady szczególną uwagę zwrócił również dr Chatief Kunjaya, sekretarz Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, podczas lipcowej wizyty w Polsce. Jednym z bardziej newralgicznych tego aspektów jest opracowanie odpowiedniego menu olimpijskiego. Prace nad jego przygotowaniem trwają od kilku miesięcy, tak by uwzględnić preferencje kulinarne wszystkich gości. Czuwa nad nimi Krzysztof Peć, szef kuchni restauracji Best Berry w hotelu Best Western Premier w Katowicach, w którym mieszkać będą olimpijczycy. „Chciałem, aby w menu znalazły się nie tylko elementy kuchni każdego z krajów, to taki ukłon w stronę uczestników, ale aby nasi goście mogli też spróbować produktów charakterystycznych dla Śląska" - powiedział Krzysztof Peć, który zwrócił również uwagę, na to, że międzynarodowa olimpiada przypada na końcowy okres świętego dla muzułmanów czasu - ramadanu.
Wśród uczestników olimpiady znajdują się także muzułmanie. „Dołożymy wszelkich starań, by umożliwić im dopełnienie praktyk religijnych" - mówił Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego. Nawiązana została już współpraca z zatrudnionym w hotelu Best Western Premier w Katowicach kucharzem pochodzącym z Egiptu, którego wiedza w tym zakresie okazała się bezcenna. Wszystko zapięte jest na ostatni guzik. V Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki rozpocznie się 25 sierpnia, kiedy to wszystkie drużyny olimpijskie wylądują w Polsce i potrwa do 4 września. Honorowym patronatem objął ją Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Sygnałem do startu zmagań astronomicznych będzie uroczysta ceremonia otwarcia olimpiady w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, którą uświetni koncert Marcina Wyrostka z zespołem Coloriage. Olimpiada rozgrywać się będzie równocześnie w trzech miastach: Katowicach, Chorzowie i Krakowie. Organizatorem imprezy jest Planetarium Śląskie przy wsparciu finansowym Województwa Śląskiego, które wyasygnowało na ten cel 1 mln zł oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przekazało dotację w wysokości 610 tys. zł.
(acz)