Wpadło siedmiu cudzoziemców
Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili naruszenie zasad pobytu na terytorium Polski przez 2 obywateli Ukrainy i 4 obywateli Rosji oraz nielegalną pracę obywatela Ukrainy.
Ujawnienie naruszenia przepisów przez 2 obywateli Ukrainy było efektem kontroli drogowej prowadzonej przez patrol Straży Granicznej w rejonie miejscowości Chałupki. Cudzoziemcy poruszali się zatrzymanym do kontroli samochodem osobowym. Jechali z Czech. Sprawdzenie ich dokumentów wykazało, że wjechali do Polski mimo, że posiadali przeterminowane wizy Schengen.
Do ujawnienia naruszenia przepisów przez 4 obywateli Rosji doszło w rejonie Cieszyna, na drodze prowadzącej do granicy państwa. Jadący do Czech cudzoziemcy posiadali dokumenty uprawniające ich wyłącznie do pobytu na terytorium Polski. Mimo, że byli tego świadomi, usiłowali z Polski wyjechać, a tym samym przekroczyć polsko-czeską granicę nielegalnie.
Ujawnienie nielegalnej pracy i zatrudnienia obywatela Ukrainy to efekt czynności kontrolnych prowadzonych przez Straż Graniczną w jednym z gospodarstw rolnych, w powiecie prudnickim. W trakcie kontroli okazało się, że zatrudniony w charakterze pracownika fizycznego obywatel Ukrainy wykonuje pracę z naruszeniem ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Cudzoziemiec nie posiadał bowiem wydanego i zarejestrowanego przez polskiego pracodawcę oświadczenia o zamiarze powierzenia mu pracy, co w przypadku obywateli Ukrainy korzystających z ułatwień w zakresie zatrudnienia w Polsce, jest niezbędnym warunkiem ich legalnej pracy. Gdyby właściciel gospodarstwa dopełnił formalności i zarejestrował w powiatowym urzędzie pracy stosowne oświadczenie, Ukrainiec mógłby pracować legalnie, gdyż posiadał ważną polską wizę. Zatrudniając go "na czarno" pracodawca naraził cudzoziemca i siebie na konsekwencje prawne.
(śosg)