Efektowne zwieńczenie dachu
Gdy połacie dachu są skośne, najbardziej wyrazistym elementem domu i kompozycyjnym zamknięciem jego bryły staje się materiał pokryciowy. W tej roli doskonale sprawdzą się dachówki betonowe.
Na dachu prezentują się równie efektownie jak dachówki ceramiczne. Dla laika są nie do odróżnienia. Swoje starsze poprzedniczki z gliny przypominają nie tylko kolorystyką. Również ich wzornictwo nie ustępuje wyrobom z gliny. Każdy może znaleźć model odpowiedni do stylistyki, w jakiej utrzymany jest jego dom. Spory ciężar tego pokrycia sprawia, że na dachu wygląda ono równie solidnie jak ceramiczne. Jednakże często dachówki o takich samych wzorach jak ceramiczne są od nich lżejsze. Na końcowy efekt wizualny wpływ ma też precyzyjna kalibracja dachówek betonowych – w przeciwieństwie do ceramicznych mają one bardzo dokładne wymiary. Dokładność wymiarowa i mniejszy ciężar ułatwiają ich układanie. Nie bez znaczenia jest również koszt pokrycia z dachówek betonowych, których cena jest konkurencyjna w stosunku do ceramicznych.
Dla tradycjonalistów…
Dostępne na rynku kolorystyka i kształty dachówek zadowolą zarówno miłośników tradycji, jak i nowoczesności. Z powodzeniem można je dobrać do domów inspirowanych np. dworkami oraz do prostych budynków sięgających po wzorce modernistyczne.
Tradycyjny charakter domu doskonale podkreślą dachówki nawiązujące do historycznych kształtów, takich jak karpiówka, mnich-mniszka czy romańska, które dzisiaj występują w wariancie z zakładkami, czyli zamkami wyprofilowanymi na dwóch prostopadłych bokach. Dachówki o tym kształcie kojarzą się historycznie z kolorem ceglastej czerwieni. To barwa, która trwale jest wpisana w wizerunek dachu, stała się wręcz synonimem solidnego domu. Pasuje zarówno do rozległych willi z kamienną elewacją bądź wykończonych cegłą klinkierową rodem z południa Europy, jak i niewielkich domków krytych dwuspadowym dachem, którym dodaje prestiżu. Poza najbardziej klasyczną ceglastą czerwienią z tego typu architekturą doskonale łączy się dachówka ciemnoczerwona. Jej głęboka barwa podkreśla urodę rozłożystych polskich dworów. Do tradycyjnej architektury pasują również stonowane szlachetne kolory współcześnie produkowanych dachówek, takie jak kasztanowy czy brązowy. Gdy są one połączone z historycznymi kształtami dachówek, warto zastosować je na dachach domów nawiązujących do drewnianej architektury regionalnej, np. z Podhala czy Sudetów, lub położonych wśród zieleni willi podmiejskich inspirowanych budownictwem z początków XX wieku. Planując dom o tradycyjnej stylistyce, warto rozważyć jako pokrycie cieniowane dachówki zakładkowe w kształcie nawiązującym do karpiówki – pasują jako dopełnienie klasycznych domów otynkowanych w jasnych pastelowych kolorach. Różnice odcieni od ceglanego do brązowego sprawiają, że dom robi wrażenie osadzonego w otoczeniu od lat.
…i zwolenników nowoczesności
Współczesne dachówki betonowe sprostają także estetyce domów nowoczesnych. Dla ich zwolenników najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówek prostokątnych, które umożliwiają ułożenie modnego, ale niekrzykliwego i ujmującego szlachetną prostotą pokrycia. Doskonale wyglądają na dużych połaciach domów zbudowanych na planie wydłużonego prostokąta. Wówczas ich kształt i kolor podkreślają spokojną bryłę budynku. Za nowoczesnym kształtem podąża ich kolorystyka: dostępne są w modnych odcieniach ciemnoszarym czy grafitowym oraz głębokim brązie, który kojarzy się z popularnym stylem kolonialnym. Sprawdzą się także wówczas, gdy chcemy dodać nowoczesnego wyrazu domom typu bungalow lub skromnym domom jednokondygnacyjnym. Tych, którzy chcą połączyć tradycję z nowoczesnością, zainteresują dachówki prostokątne w kolorze ceglastym.
Anna Wojciechowska