Raciborska wystawa w niemieckim Roth
21 września w murach zamku „Ratibor” w Roth w Niemczech miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pn. „Modernizm w Raciborzu w latach 1922-1939”.
Ekspozycja wykonana została w Archiwum Państwowym w Raciborzu, pod okiem kierownika tejże instytucji – Aleksandry Sieklickiej-Wilamowskiej, natomiast jednostką, która formalnie przekazała eksponaty na wystawę było Regionalne Stowarzyszenie Kulturalne – Oddział w Raciborzu, reprezentowane przez Krzysztofa Wolnego i Izabelę Kubitę. Wymienione tutaj osoby były tego dnia obecne na uroczystym otwarciu wystawy, którego dokonał Ralf Edelhäuser – burmistrz Roth. Podkreślił on znaczenie całego wydarzenia we wzajemnych kontaktach partnerskich z Raciborzem. Oficjalnie zostały one nawiązane w 1992 r. Można dodać, iż związki Raciborza z Roth mają również swoje historyczne korzenie i sięgają 1532 r., kiedy to władzę w księstwie opolskim i raciborskim objął Jerzy Pobożny z dynastii Hohenzollernów, margrabia brandenburski i właściciel zamku w Roth. Jak zauważono, twórcy raciborskiego modernizmu m. in. Hugo Leipziger i Konrad Wachsmann rozpoczęli swoją karierę właśnie w mieście nad Odrą, aby później zadziwić swoimi koncepcjami urbanistycznymi Europę, a nawet USA. Wspomniany Konrad Wachsmann projektował nawet dom światowej sławy fizyka i noblisty Alberta Einsteina, mieszczący się Caputh pod Poczdamem. W otwarciu wystawy „Modernizm w Raciborzu w latach 1922-1939”, oprócz burmistrza Ralfa Edelhäusera i jego zastępców, uczestniczyła spora grupa mieszkańców tego miasta, a także przedstawiciele lokalnych mediów. Osobami zainteresowanymi i zaangażowanymi, gdy chodzi o sprowadzenie raciborskiej ekspozycji do Roth, było małżeństwo Christine i Josef Wyschkon z Norymbergi, które w latach 50-tych XX wieku wyjechało z Raciborza do Niemiec.
(red.)
szkoda, ze nowiny informuja o takich wydarzeniach, gdy sa juz przeszloscia. czy nie mozna zamiescic takich informacji kilka dni wczesniej ??