Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Historia przesyłek – czyli od posłańca do kuriera

29 września jest dniem Kuriera i Przewoźnika.

Firmy kurierskie działają w Polsce stosunkowo krótko, a mimo to zajmują znaczące miejsce w krajowej gospodarce. O dynamice polskiego rynku usług kurierskich świadczy jego wartość. W 2010 roku operatorzy niepubliczni zrealizowali ogółem 3,5 mld usług pocztowych, które wypracowały ponad 1,3 mld zł przychodu. Jednak czy zastanowiliśmy się kiedyś jak powstał ten rynek? Kto zapoczątkował usługi pocztowe w Polsce i na świecie?

Historia powstania usług kurierskich związana jest bezpośrednio z wyodrębnieniem tego segmentu z rynku pocztowego. Pierwsza na świecie poczta powstała w starożytnym Rzymie, gdzie dzięki dobrze funkcjonującej infrastrukturze transportowej możliwe było dostarczanie przesyłek bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy. W Polsce, od początku istnienia, poczta powiązana była z władcą i dworem, skąd rządzący wysyłali wiadomości za pośrednictwem posłańców – komorników.

Pierwsza formalnie zorganizowana struktura pocztowa została zapoczątkowana w 1558 roku przez króla Zygmunta Augusta, który ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Z biegiem lat rynek poczty polskiej przeszedł szereg zmian, co było spowodowane bezpośrednio otoczeniem w jakim przyszło mu funkcjonować. W czasach gospodarki rynkowej kształt usług uzależniony jest od potrzeb klientów, poziomu sprzedaży, a tym samym wielkości produkcji towarów i usług. Kluczem do sukcesu staje się szybki dostęp do informacji, a także bezpieczne oraz terminowe dostarczanie towarów i dokumentów. W Polsce poza Pocztą Polską takimi usługami zajmowały się firmy transportowe i spedycyjne, ale nie były w stanie sprostać rosnącym wymaganiom klientów, szczególnie co do szybkości i terminowości dostarczanych przesyłek.

Po II wojnie światowej w Polsce istniało tylko kilka firm, które świadczyły usługi transportowe i spedycyjne. Były to duże, scentralizowane przedsiębiorstwa państwowe, o rozbudowanej strukturze organizacyjnej i przestrzennej, oferujące wąski zakres usług (np. Cargo, PKS, Hartwig). W związku z tym segment drobnych przesyłek leżał w zakresie kompetencji Poczty Polskiej.

- W czasach gospodarki centralnie sterowanej państwowe przedsiębiorstwa nie miały praktycznie żadnej konkurencji. Jeżeli dołożymy do tego brak doświadczenia i wykwalifikowanej kadry będziemy mieć pełen obraz jakości oferowanych usług. Dopiero rozwój gospodarki rynkowej wymusił konkurencję, co przełożyło się na szybkość i terminowości świadczonych usług – mówi Grzegorz Mazik-Wietrzyński z firmy kurierskiej 4Logis.pl.

Historia polskich usług kurierskich jest stosunkowo krótka. W 1978 roku powstało pierwsze prywatne przedsiębiorstwo Servisco Sp. z o.o. Spółka skorzystała na nieefektywnych strukturach Poczty Polskiej, która nie radziła sobie z dostarczaniem napływających do polski przesyłek z pomocą humanitarną. Kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia konkurencyjności w branży było w 1984 roku podjęcie współpracy polskiej firmy spedycyjnej Cargo z największą na świecie firmą kurierską DHL Worldwide Express.

Wejście Polski w struktury Unii Europejskiej spowodowało przełamanie monopolu Poczty Polskiej. W 1997 roku rozpoczął się proces liberalizacji rynku usług pocztowych. Całkowite otwarcie rynku pocztowego w Unii zostało przesunięte z 2009 roku na 2011. Natomiast w Polsce rynek ten będzie w pełni zliberalizowany 1 stycznia 2013 roku.

(red)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].