Niepełnosprawni nie muszą jechać do Rybnika
Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności już w Wodzisławiu
Od 1 października 2011 r. w powiecie wodzisławskim działa Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W celu obniżenia kosztów administracyjnych został on włączony w strukturę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu i tam też będzie mieć on swoją siedzibę. W skład Zespołu wejdzie m.in. 9 lekarzy różnych specjalności i 7 specjalistów: psycholodzy, pedagodzy, doradcy zawodowi, pracownicy socjalni.
Nowo uruchomiony Zespół odwiedziła przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Katowicach, Zofia Urbaniak. Wysoko oceniła stopień przygotowania PCPR do realizacji tego nowego zadania.
Przypomnijmy, że osoby niepełnosprawne z terenu powiatu wodzisławskiego, które dla celów pozarentowych chciały uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dotąd musiały korzystać z orzecznictwa w Rybniku. Było to dla nich uciążliwe i kosztowne. Obecnie wszystkie sprawy związane z uzyskaniem orzeczenia będzie można załatwić w Wodzisławiu Śl. przy ul. Wałowej 30 (budynek tzw. starego szpitala, obok kościoła Wniebowzięcia NMP).
Uruchomienie orzecznictwa w Wodzisławiu spowodowało pewne zmiany organizacyjne w PCPR. Z powodu powstania PZON, np. dział PCPR zajmujący się pomocą rodzinom zastępczym i biologicznym oraz osobom usamodzielnianym, został przeniesiony na drugie piętro budynku (obok Powiatowego Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego). Utworzenie PZON w Wodzisławiu Śl. wymagało także przejęcia z Rybnika dokumentacji dot. mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Okazało się, że w ciągu niecałych 15 lat powstało aż 50 metrów bieżących akt!
(raj) Starostwo Powiatowe Wodzisław
Ale to niewiele zmieni, pomoże tylko osobom po wypadkach itd. W przypadku komisji dotyczącej rent i zasiłków nadal będzie trzeba jeździć do Rybnika bo tylko tam są komisje ZUSowskie. A te słynne kolejki nie dziwią skoro poza Chorzowem, Bielskiem i Zabrzem tylko w Rybniku są takie specjalistyczne komisje.
Dobrze, że mamy to teraz na miejscu w Wodzisławiu. Pamiętam te gigantyczne kolejki w Rybniku, ale to nic dziwnego jak mam kumpla z Łazisk Górnych i on podlega pod Rybnik.
ta instytucja jest bardzo potrzebna dla społeczności lokalnej,
Niezła renta? No tak, te kilkaset złotych to rzeczywiście duża kasa. I do tego parking gratis. Rewelacja. Zawsze o tym marzyłam. Może się Melonie zamienimy - ja ci dam niepełnosprawność mojego dziecka z wszystkimi przywilejami, a ty oddasz jej swoje zdrowie.
Melon idz sie leczyc bo 540 zł renty to rzeczywiscie "niezła "suma na życie
wreszcie bedzie wszystko na miejscu a nie jeżdżenie do rybnika po kilka razy a i pewnie terminy orzekania sie znacznie skróca
melon najpierw ochłoń, przemyśl a potem pisz - może coś wartościowego napiszesz
Na zakupy do Rybnika to masz pieniądze żeby przyjechać co tydzień. A raz na 2 lata na komisję to "pół chleba"... Pomijam już to, że osoby niepełnosprawne mają niezłe renty i prawie każdy ma auto który może parkować na specjalnych kopertach.
i tu sie mylisz, dla ciebie dojazd do rybnika to pare zlotych, dla mnie to pol chleba, poza tym zespol powstal bo rybnik dostawal za jego prowadzenie kase i od wojewody i od powiatu, zeby zaoszczedzic pieniadze - i powiatu, i osob niepelnosprawnych - uruchomiono ten zespol wiec piszesz bzdury. zespol dziala w pcpr wiec nie ma tam niewiadomo ile dyrektorow i innych urzedasow. zeby zespol powstal w pcpr odmalowano pare pomieszczen i to wszystko, wiec najpierw sie melon tam wybierz i zobacz a potem pieprz co sie do meloniastego lba slina przyniesie
Dojazd do Rybnika kilka złotych, a ile kosztowało stworzenie tego w Wodzisławiu i ile będzie kosztować utrzymanie? Bo przypuszczam że przygotowanie z milion, a utrzymanie roczne też z jedną bańkę. I potem nie ma środków na nowe poważne inwestycje, nowe drogi czy odśnieżanie. No ale taki beznadziejne jest te nasze starostwo...