Cudne ciocie i bajkowe sale do ćwiczeń
W Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych otwarto ośrodek wczesnego wspomagania.
Pastelowe barwy ścian, kolorowe światłowody, wielobarwne zabawki i przyrządy do ćwiczeń – to tylko niektóre elementy składające się na otwarty w ubiegłym tygodniu w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu, ośrodek wczesnego wspomagania.
Weneckie lustro
Program wczesnego wspomagania dzieci, u których zdiagnozowano różne poziomy niepełnosprawności, realizowany jest tu od 2007 roku. Jednak do tej pory zajęcia odbywały się w różnych pomieszczeniach, zlokalizowanych na terenie całej placówki. Od dziś cały ośrodek mieści się w salach na drugim piętrze budynku. Na potrzeby ośrodka przystosowano pięć pomieszczeń, w których odbywają się m.in. zajęcia indywidualne dla dzieci z autyzmem (19 maluchów), jest sala tzw. stymulacji polisensorycznej z ciemnią, ułatwiającą usprawnianie dzieci z dysfunkcją wzroku. W placówce zaaranżowano też mini mieszkanie z kuchnią, sypialnią i pokojem gościnnym, w którym dzieci uczą się np. zachowania przy stole, czy nawyków higienicznych. Zadbano także o salę ekspresji ruchowej z drabinkami i materacami do ćwiczeń oraz o szatnię i toaletę, przystosowaną do potrzeb niepełnosprawnych. Rodzice, dla których wygospodarowano niewielką poczekalnię, mogą podpatrywać pracę swoich dzieci, patrząc przez lustro weneckie.
Wszystko zrobili sami
Z oferty ośrodka wczesnego wspomagania korzysta obecnie 52 dzieci z powiatu wodzisławskiego. Dla każdego z nich opracowano indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Zajęcia odbywają się po 2 godziny tygodniowo dla każdego dziecka. Oprócz tego podopieczni mają do dyspozycji m.in. logopedę i terapeutkę integracji sensorycznej. W sumie pracę w ośrodku prowadzi 12 nauczycieli.
Powstanie placówki to zasługa pracowników szkoły, którzy wszystkie prace związane z jego uruchomieniem (np. malowanie ścian, budowa ścianek działowych, nowe podłogi) wykonali we własnym zakresie. Pieniądze na inwestycję pozyskali od sponsorów. Sprzęt do ćwiczeń udało się zakupić z pieniędzy uzyskanych ze szkolnego koncertu charytatywnego: „Czyń dobro”.
– Do tej pory dzieci korzystające z programu wczesnego wspomagania były rozpierzchnięte po całej szkole – mówi Beata Rączka, dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych. – Teraz wszystkie zajęcia odbywają się w jednym miejscu, co jest także znacznym ułatwieniem dla ich rodziców.
Wspierać mądrze
Podczas otwarcia ośrodka, 22 września, zorganizowana została konferencja dla rodziców zatytułowana: „Jak mądrze wspierać rozwój małego dziecka”. – Moja córka Ola od trzech lat korzysta z zajęć wczesnego wspomagania – mówi pani Anita. – Postępy widać gołym okiem. Nowy ośrodek bardzo jej się spodobał – dodaje. - Teraz córka ma tu nie tylko cudne ciocie-nauczycielki, ale i bajkowe pomieszczenia, w których może się bawić i uczyć.
Otwarcie placówki to nie jedyna, tegoroczna inicjatywa wodzisławskiej szkoły. W czasie wakacji wyremontowane zostały łazienki dla dzieci. Całość kosztowała 450 tys. zł, z czego połowę kosztów pokrył PFRON, zaś drugą połowę dołożył powiat wodzisławski.
Anna Burda-Szostek