Zobacz jak wyglądają święta u sąsiadów
Ponad 16 tys. euro udało się wywalczyć Raciborskiemu Centrum Kultury na projekt opracowany wspólnie z domem kultury w Opawie. "Śląska pieśń ludowa - wspólna tożsamość regionalna" rozpocznie się już 5 listopada II Międzynarodowym Festiwalem Śląskiej Pieśni Ludowej im. Romana Masarczyka.
To będzie druga edycja festiwalu, pierwszy odbyła się w 2002 roku i Raciborskie Centrum Kultury chce do niego wrócić. Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w festiwalu mogą się zgłaszać do RCK, przesłuchania odbędą się w kilku kategoriach, m.in.: kapele, chóry i soliści. Swój udział w przesłuchaniach można zgłaszać, a 27 listopada odbędzie się koncert finałowy festiwalu. - Najlepsi w nagrodę nagrają płytę, ale nie chcę zdradzać szczegółów, to ma być niespodzianka - mówi Janina Wystub, dyrektor RCK.
Ale festiwal im. Masarczyka to oczywiście nie jedyny punkt projektu. RCK zapowiada też m.in. warsztaty związane z obrzędami bożonarodzeniowymi. Młodzież z Raciborza i Opawy pokaże jak wyglądają święta w ich regionie. - Warto pokazać to, co jest naszym regionalnym dobrem, będą charakterystyczne, świąteczne potrawy, będzie kolędowanie, wiem już, że po czeskiej stronie kolędnicy od domu do domu jeżdżą konno, jestem pewna, że doświadczenie tych różnic będzie czymś bardzo cennym - dodaje Wystub. Cały projekt ma potrwać do stycznia.
(red.)
Gdzie można zobaczyc kto przeszedł do finalu?