Strażnicy szkolili urzędników
18 i 19 października funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili kolejne dwa szkolenia dla pracowników urzędów miast i gmin zajmujących się sprawami cudzoziemców.
18 października odbyło się szkolenie w Opolu, 19 października w Raciborzu. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 50 urzędników z woj. opolskiego i śląskiego. Byli to pracownicy urzędów stanu cywilnego oraz komórek właściwych w sprawach zameldowań i rejestrowania działalności gospodarczej z powiatów: krapkowickiego, nyskiego, prudnickiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, bieruńsko-lędzińskiego oraz Katowic, Chorzowa, , Rudy Śląskiej, Tychów, Jastrzębia Zdrój i Żor.
Celem szkoleń, które realizowane są w ramach projektu „Wspólnie bez granic”, jest omówienie zagadnień związanych z obszarami wspólnych działań Straży Granicznej oraz urzędów miast i gmin, w zakresie pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Podczas szkoleń funkcjonariusze poruszali m.in. problematykę zawierania przez obcokrajowców fikcyjnych małżeństw z obywatelami Polski, a także zagadnienia związane z bezprawnym legalizowaniem przez cudzoziemców pobytu. Przybliżyli także urzędnikom działania Straży Granicznej w zakresie kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, opiniowania ich pobytu, prowadzenia rozpoznania migracyjnego i zakresu gromadzonych danych. Szkolenia to również okazja do dyskusji i wyjaśnienia problemów.
Opracowany w Śląskim Oddziale Straży Granicznej projekt „Wspólnie bez granic” jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa i stanowi część składową Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej „Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013”. Głównym założeniem projektu „Wspólnie bez granic” jest wspieranie i pogłębianie współpracy transgranicznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa na polsko-czeskim pograniczu. Jako, że problematyka ta jest bardzo szeroka i nie dotyczy wyłącznie obszaru działania służb bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, do projektu - obok funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji, włączono także lokalne samorządy z województwa opolskiego i śląskiego. Projekt przewiduje przybliżenie urzędnikom skomplikowanych zagadnień dotyczących m.in. pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium Polski i UE, w kontekście występujących w tym obszarze nieprawidłowości, a także wskazanie możliwości rozpoznawania niezgodnych z prawem działań oraz współpracy w ich zwalczaniu.
W ramach projektu „Wspólnie bez granic” - oprócz prowadzonych aktualnie szkoleń z urzędnikami miast i gmin, przeprowadzono już szkolenia dla pracowników urzędów pracy z województwa śląskiego, spotkania z młodzieżą raciborskich szkół ponadpodstawowych oraz wspólne szkolenia-warsztaty polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji.