Jak ustrzec się przed grypą
Na terenie powiatu raciborskiego to właśnie grypa oraz infekcje grypopodobne są największym problemem epidemiologicznym w I i IV kwartale każdego roku oraz najczęstszymi chorobami zakaźnymi. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w grupach wiekowych od 5 do 64 lat.
Materiał wideo:
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu przypomina, że przełom jesieni i zimy to okres wzmożonych zachorowań na grypę.
Jak wynika z raportów ilościowych o zachorowaniach na grypę i schorzenia grypopodobne prowadzonych w sekcji Epidemiologii w PSSE w Raciborzu, w latach 2009 i 2010 oraz w okresie od 01.01 – 30.09.2011 r. na terenie powiatu raciborskiego odnotowano następującą liczbę zachorowań:
2009 r. – 4950 przypadków oraz 4 zachorowania wywołane nowym wirusem grypy A(H1N1),
2010 r. – 1175 przypadków oraz 1 zachorowanie wywołane nowym wirusem grypy A(H1N1),
2011 r. do dnia 30 września – 718 przypadków oraz brak zachorowań wywołanych nowym wirusem grypy A(H1N1).
Grypa to choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową, nierzadko prowadząca do bardzo poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, mięśnia sercowego czy opon mózgowo-rdzeniowych.
Do najczęstszych objawów grypy należą:
• charakterystyczny nagły początek,
• wysoka temperatura – nawet powyżej 39?, dreszcze,
• katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem,
• ból głowy,
• bóle mięśniowe i stawowe,
• bóle gardła,
• nudności, wymioty, biegunka.
Aby zapobiec roznoszeniu się wirusa, szczególnie ważne jest stosowanie następujących zasad higieny osobistej:
1. Zawsze miej przy sobie chusteczki higieniczne.
2. Zakrywaj nos i usta czystą chusteczką higieniczną, gdy kichasz lub kaszlesz.
3. Wyrzuć chusteczkę do kosza natychmiast po jej użyciu.
4. Często myj ręce mydłem i wodą albo odkażającym żelem.
5. Jeżeli masz objawy przypominające grypę, natychmiast zgłoś się do lekarza.
6. Jeżeli masz objawy grypy zachowaj przynajmniej 1 metr odległości od innych osób.
7. Zostań w domu zamiast przebywać w pracy, w szkole lub zatłoczonych miejscach.
8. Unikaj przytulania, całowania, uścisków dłoni podczas powitań.
9. Unikaj dotykania oczu, nosa lub ust nieumytymi dłońmi.
Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia. Szczepienia zalecane są szczególnie osobom z obniżoną odpornością, osobom z przewlekłymi chorobami krążenia oraz układu oddechowego, dzieciom powyżej 6-tego miesiąca życia, osobom powyżej 50-tego roku życia, kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia oraz osobom narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi.
Więcej informacji na temat grypy oraz sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie można znaleźć na stronach: www.gis.gov.pl oraz www.pzh.gov.pl.
(Źródło: PSSE Racibórz)
Grypa to jedna z najniebezpieczniejszych chorób. Może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Nie ryzykuję i szczepię się na grypę, to rozwiązuje cały problem. Polecam szczepienia metodą śródskórną, nie bolą, a zabieg można przeprowadzić szybko i sprawnie.
Jeśli ktoś chce uniknąć grypy, to nie ma opcji - warto się szczepić :) a jeśli ktoś chce sie doedukować - www.wlaczochrone.pl :)...
@pielęgniarka słuchaj @andrzej ma rację jest coś takiego jak śródskórna szczepionka wiem bo też w tym roku tak dziecko zaszczepiłam. Jak chcesz dowiedziec się o tym czegośc to ja tutaj taka stronę znalazłam www.wlaczochrone.pl
szczepionka p/grypie to najskuteczniejsza metoda w walce przeciw grypie.Co roku szczepię się i szczepię całą swoją rodzinę,nigdy nie chorujemy na grypę.@Andrzej,szczepionka podaje się podskórnie.
Mnie lekarz polecił szczepienia. Od kiedy zacząłem się szczepić nie choruję. To na prawdę skuteczne. Od zeszłego roku szczepię się śródskórnie i jestem zadowolony. Andrzej
poprawiliśmy
najlepiej sie zaszczepic przed grypa ptasia, ludzka, swinska i jeszcze innymi zeby koncerny farmaceutyczne mogly zarobic miliony, a i tak gowno z tych szczepien jest bo wiecej robia szkody niz pozytku
5-14 oraz 15-64. Faktycznie pisał to amator polszczyzny. Zamiast napisać, że od 5 - 64.
Dla mnie chyba najlepszym sposobem jest się za wczasu zaszczepić. Wpoiła to we mnie moja matka i tak mi zostało. W tym roku jednak zaszalałem i się skusiłem na jakąś nową metodę śródskórną :)
"Najwięcej zachorowań odnotowuje się w grupach wiekowych 5-14 lat oraz 15-64 lata. " A najmniej od 65 lat do 1289 :) a tak na poważnie to coś tam źle macie