Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przezorni zdążą przed zimą

Specjaliści zalecają wymianę opon na zimowe, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. 

Przezorni zdążą przed zimą

Jest to graniczna temperatura, poniżej której zakładamy opony zimowe. Coraz więcej kierowców korzysta z dwóch kompletów – z opon letnich i zimowych. Każdy z nich posiada inne właściwości, inaczej się zachowuje w różnych porach roku i temperaturach. Problemem pozostaje moment wymiany opon z letnich na zimowe. Zdaniem fachowców z branży, większa część użytkowników czterech kółek zbyt późno przypomina sobie o tej czynności. Zimowe opony dobrze odprowadzają śnieg i lepiej zachowują się w niskich temperaturach. Letnie lepiej odprowadzają wodę, lepiej zachowują się na suchej nawierzchni i w wysokiej temperaturze. – Wymianę polecam w serwisach autoryzowanych lub w innych profesjonalnych firmach. Serwisy takie dysponują odpowiednio wyszkoloną załogą i profesjonalnym sprzętem. – mówi  Krzysztof Kowalczyk, kierownik serwisu ogumienia Madag w Raciborzu. Po wymianie opony niezbędne jest wyważenie koła. Niewyważone koło powoduje drgania na kierownicy, które są przenoszone na układ kierowniczy, co powoduje jego szybsze zużycie. Inną konsekwencją niewyważonych kół jest nierównomierne ścieranie opony. W profesjonalnych serwisach powinny znajdować się maszyny do opon  typu run flat. Przebita opona tego typu pozwala na przejechanie 80 kilometrów z szybkością 80 km/h. Coraz częściej klienci pytają o koła pompowane azotem, który nie uchodzi tak szybko jak powietrze z opony. Następna zaletą azotu jest mniejsza podatność na warunki atmosferyczne, czyli nie podgrzewa się tak szybko jak powietrze.

Diagnostyka pojazdu

Coraz więcej kierowców profilaktycznie przeprowadza badanie pojazdu, chcąc wiedzieć czy wszystko z ich samochodem jest w najlepszym porządku. Kierowca widząc, że jego samochód zachowuje się inaczej niż normalnie, przeprowadza badanie chcąc zapobiec poważniejszym usterkom i z tego wynikającym naprawom. Do newralgicznym elementów pojazdu należą sworznie zwrotnicze i drążki kierownicze, które mocno zużyte mogą być przyczyną poważnych wypadków.

Badanie techniczne pojazdu:

– Sprawdzenie ciśnienia w ogumieniu pojazdu. Jeżeli ciśnienie nie odpowiada wymaganiom wyrównujemy ciśnienie we wszystkich kołach pojazdu. 

– Kontrola zanieczyszczenia spalin. Sprawdzamy czy spaliny odpowiadają dopuszczalnym normom.

– Pomiar skuteczności tłumienia amortyzatorów. 

– Sprawdzenie siły hamowania poszczególnych osi, gdzie najpierw sprawdzana jest oś przednia, potem tylna. 

– Sprawdzenie na szarpakach układu zawieszenia i kierowniczego.

– Sprawdzenie stanu przewodów hamulcowych, czy nie są skorodowane. 

– Sprawdzenie szczelności układu wydechowego, napędowego, czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych.

– Ocena stanu ogumienia, rodzaju i jednolitości bieżnika. 

– Sprawdzenie oświetlenia samochodu, czy oświetlenie jest homologowane.

– Identyfikacja pojazdu, która polega na porównaniu numeru win w dowodzie rejestracyjnym z numerem na tabliczce znamionowej i nadwoziu pojazdu. 

Bezdotykowa myjnia samochodowa

W bezdotykowej myjni samochodowej łatwo i bez większego wysiłku można samodzielnie umyć samochód. Po skończonym myciu można skorzystać z odkurzacza i z suszarki. Zazwyczaj myjnie samochodowe czynne są 24 h przez 7 dni w tygodniu. Proces mycia składa się z pięciu programów: 

– gorąca woda piana

– gorąca woda, piana z wykorzystaniem szczotki 

– spłukiwanie piany

– woskowanie na gorąco

– spłukiwanie wosku.

WiZ




















 

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~rigo (78.31. * .17) 26.10.2011 10:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

ja tam zmieniam dla bezpieczeństwa wcześniej. nawet jeśli za chwilę ma być cieplej to te parę dni opon nic się nie stanie.

~lol (77.178. * .206) 25.10.2011 23:59
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Bardzo "dyskretna" reklama, pfff -.-

~lukas (93.105. * .187) 25.10.2011 20:52
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

W SRC SERWIS poczytać można albo chętnie wytłumaczą po co jest azot zamiast powietrza,potem komentarze mają większy sens bo po co pisac głupoty......

~Podpisz się... (78.31. * .50) 25.10.2011 20:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Sciema z azotem??? To dolej sobie do piwa 22 procent wody.... smakuje????

~adam (93.105. * .209) 25.10.2011 19:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

kolejki juz sie robia, trzeba zmienic zanim sypnie sniegniem

~ALF (83.30. * .196) 25.10.2011 18:42

psi..mi szkoda zimówek jeszcze:) ciepło jest.. jest ślisko i mokro..a zimówka, gorzej odprowadza wodę.

~O2 (93.105. * .84) 25.10.2011 16:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Z tym azotem to ściema. W powietrzu jest go 78% więc że niby te 22% robi taką różnicę żeby 5 zeta płacić za pompkę? Fachowcy

~robo (78.31. * .17) 25.10.2011 14:23

ja już zmieniłem.