Przygotuj samochód do sezonu zimowego
Przed zimą każdy samochód wymaga szczególnego przygotowania, aby dobrze służył użytkownikowi przez kilka najzimniejszych miesięcy w roku.
Wiele czynności służących przygotowaniu pojazdu do zimy kierowca może wykonać samodzielnie, ale niektóre wymagają specjalistycznego sprzętu. – Bardzo ważną rzeczą, o której zawsze przypominamy klientom, jest wcześniejsze przygotowanie samochodu przed zimą, dużo wcześniej niż samochód lub jego podzespoły dają nam znać o potrzebie wymiany – tłumaczy Piotr Prusicki, kierownik firmy Prusicki Auto Serwis.
Konserwacja podwozia
Kiedyś podwozia samochodów wymagały częstych konserwacji. W nowszych modelach nie ma takiej potrzeby gdyż aluminiowe elementy dobrze zabezpieczają podwozie.
Płyny eksploatacyjne
Płyn chłodniczy musi być zmieniony na zimowy. Łatwo to sprawdzić odpowiednim urządzeniem badając temperaturę zamarzania, która wynosi około – 20 do –30 stopni. Jeżeli jest wyższa to musi zostać zmieniony.
Płynu do spryskiwaczy nie trzeba całkowicie wymieniać. Dolewamy zimowego płynu lub koncentratu, który po zmieszaniu z letnim wytworzy mieszankę odporną na niskie temperatury.
Filtry
Warto sprawdzić, czy wymiany nie wymagają filtry, przede wszystkim paliwa, szczególnie w autach z silnikami Diesla. Osadzające się tam brudy mogą utrudnić przepływ paliwa, komplikując rozruch silnika lub powodując jego nierównomierną pracę w czasie jazdy.
Wycieraczki
Jesienią jest więcej deszczowych dni więc jest to odpowiednia pora by zmienić wycieraczki na nowe. Producenci proponują wymieniać wycieraczki raz do roku. Na starych osadza się piasek i drobne kamyki, które rysują szybę samochodu.
Akumulator
Sam da nam znać, że jest już słaby. W niskich temperaturach akumulator będzie mieć pierwsze objawy wyładowania. Lepiej wymienić szybciej, już przy pierwszych objawach. W warsztacie samochodowym odpowiednim miernikiem możemy zbadać stan akumulatora.
Bagażnik na sprzęt zimowy
Znana jest praktyka, że amatorzy zimowego szaleństwa przewożą swój sprzęt wewnątrz pojazdu, co przy kolizji samochodu, może okazać się bardzo niebezpieczne dla pasażerów. Dlatego montaż bagażnika na sprzęt zimowy jest polecany dla wygody i ze względów bezpieczeństwa. Spotykamy dwa typy bagażników: otwarty, to rodzaj szczęk i zamknięty typu Box.
WiZ
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
akumulator i dobre wycieraczki jesienia i na zimę
akumulator w zimie to podstawa. Kiedyś miałeś starego golfa i ciągłe problemy ze starym akumulatorem. kupiłem nowy (kosztował sporo) ale się opłacało. od dwóch lat bez problemu zapalam nawet w największe mrozy.