Długa droga do nieba
W ciągu dwóch lat w Raciborzu liczba pochówków skremowanych ciał wzrośnie dwukrotnie. W Polsce jak grzyby po deszczu powstają kolejne krematoria. Raciborzanie wybierają obiekty działające na Śląsku oraz w Czechach.
Msza tylko nad trumną
Rosnącą liczbą kremacji jest zaniepokojony Kościół. 13 listopada we wszystkich kościołach w Polsce wierni usłyszą list pasterski „O szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu związanych z kremacją zwłok” dotyczący wyższości pochówku tradycyjnego nad tym z urną z prochami. – Normalną, ordynaryjną formą pogrzebu jest pochówek ciała ludzkiego, bo tak był pochowany Chrystus - mówił 15 października abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji w Przemyślu. Kościół kremacji nie zabroni, ale msza będzie odprawiana tylko nad trumną z ciałem. W praktyce oznacza to, że po mszy rodzina będzie musiała czekać aż zwłoki zostaną przewiezione do krematorium, tam spopielone i ponownie przywiezione na cmentarz. Przepisy z 1977 roku pozwalają na odstępstwo od tej kolejności za zgodą proboszcza. Chodzi o przypadki gdy rodzina przyjedzie z daleka i będzie musiała czekać od mszy do pochówku na cmentarzu nawet dwa dni.
Trumna jak prawdziwa
W 2009 roku na największym raciborskim cmentarzu pochowano 305 osób, z czego 23 to pochówki z urnami. Rok później na tym samym cmentarzu pochowano już prochy 29 osób na 289 grzebanych zmarłych. W tym roku, do 21 października na cmentarzu odbyło się 185 pogrzebów z czego na spopielenie zdecydowało się aż 37 osób. – Coraz więcej osób jest zainteresowanych tą formą pochówku. Kremację wykonujemy praktycznie z dnia na dzień – mówi nam Szymon Musik z krematorium Aurora w Dąbrowie Górniczej. Sam proces spopielania trwa około półtorej godziny. Cena tej usługi to 600 złotych, jednak w przypadku bardzo otyłych osób może wzrosnąć do 800 złotych. – Te kwestie ustala się indywidualnie z rodziną. Na pewno trzeba zakupić specjalną trumnę do kremacji, która przy paleniu nie wydziela toksycznych związków. Te są drewniane albo kartonowe. Jest możliwość wykończenia ich w sposób typowy dla tradycyjnej trumny lub owinięcia trumny całunem – dodaje właściciel krematorium. Ciało musi być również pozbawione rozrusznika serca o ile taki został wszczepiony, gdyż podczas kremacji może eksplodować.
Prochów nie rozsypiesz
Najprostsze trumny do kremacji można zakupić już od 300 złotych, w podobnej cenie można już kupić skromną urnę na prochy, jednak oszczędności przy pochówku z kremacją zauważa się dopiero przy płaceniu za miejsce na cmentarzu. To na urnę jest mniejsze i przez to o wiele tańsze. Na raciborskim cmentarzu Jeruzalem nie znajdziemy jednak kolumbarium czyli ściany z miejscami na urny. Prochy składane są tu do tradycyjnych grobów, często obok osób już pochowanych w trumnach. Mniejsza objętość prochów pozwala umieścić w jednym grobowcu szczątki większej liczby osób. Wiele osób już teraz myśli o tym, aby ich prochy rozsypać we wskazanym przez siebie miejscu. Współczesne prawo jeszcze na to nie pozwala, jednak od 2010 roku Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która zmieniłaby zasady przeprowadzania ekshumacji i właśnie rozsypywania prochów zmarłych.
Rewolucji nie będzie
Kościół Katolicki i inne Kościoły Chrześcijańskie skupione w Polskiej Radzie Ekumenicznej nie są przeciwnikami spopielania ciał zmarłych. Obowiązujący Kodeks Prawa Kanonicznego uznaje spopielanie zwłok i pogrzeb urnowy jako jedną z form grzebania zmarłych, jeżeli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej np. samospalenie. Potwierdził to również papież Jan Paweł II w roku 1983. – Ja do tego całego zamieszania podchodzę bardzo spokojnie – mówi nam ksiądz dr Rafał Śpiewak z Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku. – Pogrzeb jest zawsze trudnym momentem dla rodziny i chyba forma pochówku nie jest najważniejsza. Kremacja to już przecież nie nowość i całe zamieszanie wokół tej sprawy to trochę zasługa mediów, które ze swojej natury podgrzewają nieco atmosferę. Żadnej rewolucji nie będzie i myślę, że jest wiele innych ciekawszych spraw, którymi należałoby się zająć – mówi ksiądz Śpiewak.
Adrian Czarnota
Spokojnie, zaraz okaże się, ze to walka z Kościołem, szarganie narodowych świętości i kolejny przejaw działań podejmowanych przez władców rosyjsko-niemieckiego kondominium. Powiedzą, ze niszczą narodowe wartości, zabierając kościołowi prawo do legalnego" strzyżenia owieczek."
slyszalam ze msza pogrzebowa w Kokoszycach kosztuje 1 400 zl nie wiem czy to prawda
Pytasz no i co ? a no to że taka bezmózgowa istota może tak bezmyślnie walić w klawiaturę . Co do kremacji -mądra sprawa - tylko ciekawe jaki stosunek do tego będzie miał nowy biskup na miejsce dziadka Zimonia . Jak myślicie ,będzie golił owieczki czy nie ?
niema innych ważniejszych spraw BEZROBOCIE BIEDA TYLE TA KLIKA TUSKA NAOBIECYWAŁA I CO ?..kto chce nie sie pali .ŻENADA TE MEDIA JUŻ NIEWIDZĄ O CZYM MAJĄ PISAĆ
Jak wyglada od strony finansowej kremacja w Czechach?
Do wodnika- istnieją jeszcze cmentarze komunalne
mlody przychodzi do ksiedza zaplacic za slub i pyta sie ile place ksiadz odpowiada no co laska ,ale minimum 1000 zlotych i to prawda
Nie od dzis wiadomo, ze kosciol robi dobry biznes na smierci. Albo na obrzedach, albo i na samych zwlokach (relikiwie....). Wezmy np. Czechy, tam ludzie bardzo dobrze o tym wiedza. Dlatego tez 90% pochowkow w tym kraju to kremacje....
I ja swojej rodzinie powiedziałam, że chce byc skremowana. Po co moje dzieci maja oszczędzac, kosztem wyrzeczen, bo wiadomo jak sie tu w tym chorym kraju żyje, by wywalic kilka tysiec na nagrobek. po co mi on? Jest duzo chetnych na przyszłe spalenie, więc na tak duzym cmentarzu jak Jeruzalem POWINNA powstac sciana KOLUMBARIUM!
Po swojej śmierci kłoca się?? Jak to możliwe-oswiec tu wszystkich.
Mam pytanie, dlaczego ci wszyscy sekciarze i plujący na kościół, po swojej śmierci jak również bliskich, swoje ciała upychają na chrześcijańskich cmentarzach i to nie gdzieś pod płotem, ale kłócą się o miejsca przy głównej alei. A może się mylę i ktoś mi wskaże choć jeden cmentarz cekciarzy z jehowych, bo tak bardzo chciałbym zobaczyć ich burdel moralny.
jestem za normalnym pochówkiem.a ci co piszą głupoty niech się podpiszą imieniem i nazwiskiem.
a ja jestem za zjadaniem zmarłych-tyle mięsa się marnuje
chce miec normalny grob jestem przeciw ale kazdy ma prawo wyboru szanuje decyzje kazdego
Tylko że my tu sobie tak piszemy ,a mohery Rydzyka i tak tego nie poczytają bo potrafią tylko włączyć radio z audycją Radia Maryja i co poniektóry TV Trwam .
" z prochu powstałeś i w proch się obrócisz " czy nie tak to ksiądz mówi do Wiernych - jestem za kremacją !!!
kwiaciarnie stracą najwięcej,bo po co kwiaty i wieńce,jeśli trumna z kościoła pojedzie do kremacji,za to do kościoła aż dwa razy.Dbają księża o własną kieszeń.Ale to się nie uda.Życie zweryfikuje pazerność kleru.
Proszę nie pisać że Chrystus był pochowany w całości bo On zmartwychwstał a nam to niestety nie grozi.Jestem za paleniem zwłok.Zresztą niech każdy decyduje za siebie a nie ksiądz bedzie decydował.
Niezłe źródło dochodu się urywa i trzeba coś wymyślić . Co wymyślił kościół kiedy brakowało kasy na skończenie bazyliki św. Piotra w Rzymie ? ano wymyślił sobie czyściec jako miejsce oczyszczenia z grzechu !!! pojawiły sie wtedy msze za zmarłych ,odpusty wszelkiego rodzaju itd. ( wszystko za kasę ) .W taki to oto sposób łupią nas braciszkowie w sutannach od urodzin aż po śmierć ,a rodziny jeszcze po śmierci ( 10-15% od pomnika ,msza miesięczna ,msza półroczna ,msza roczna ,no i nie zapominajcie że jest jeszcze wykup miejsca na cmentarzu i jego odnawianie po iluś tam latach ) I tak to się ten interes kręci na ludziach którzy myślą że zbawienie duszy kupią sobie za mamonę . Amen.
Ale tłumaczenie "bo tak był pochowany Chrystus". Samochodem nie jeździł, komórki nie miał, do kina nie chodził i nosił długie włosy. To inne czasy były.
no cóż,zamieszanie wokół kremacji zrobiL Kosciół Katolicki,tylko dlaczego?,kremacja to najlepszy sposób na pochówek i wcale nie oznacza braku szacunku dla ciała ludzkiego,wręcz przeciwnie to pochówek ekologiczny , sa bakterie i wirusy ,które nie giną wraz ze śmiercią człowieka i przy tradycyjnym pochówku są wtórnym źródłem zakażenia,niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.Księża działają przeciwko sobie,mamy XXI wiek,ludzie sami bedą decydować o tym jak ma wyglądać ich pochówek.
księży zawsze interesuje pieniądz...jezeli moją wolą jest po smierci kremacja to co to obchodzi księdza...i tak już za pogrzeb kasują bajońskie ceny...a tak w ogóle opodatkowac ich za wszystko tylko kasa-chrzciny,roczek,ślub,pogrzeb,10%wartości pomnika,za msze itd....niech ustali się cennik dla wszystkich parafii i podatek niech płacą...
Idioci, trup to trup i należy jak najbardziej zminimalizować zagrożenie dla żyjących ludzi. Gdybyście wiedzieli, jakie zagrożenie bakteryjne jest z rozkładającego się człowieka, to byście już przeciwnikiem kremacji nie byli. Wystarczy zwykła powódź i może dość do dramatu, jak zaleje cmentarz. Kiedyś palenie ciał było normą, za czasów pogan oraz w czasach wczesnego średniowiecza to palono ciała. Ludzie zrozumcie że palenie ciał to nie jest niszczenie ani bezczeszczenie ciała, to jest wręcz konieczna potrzeba biologiczna. Zadam wam głupie pytanie, otóż czy chcieli byście widzieć sami siebie po jakimś pół roku po śmierci? Człowiek i tak się rozkłada do prochu, nic z ciała ludzkiego praktycznie nie zostaje, oprócz jakiś tam twardych kości, więc jaka jest różnica czy cię spalą, czy po prostu zgnijesz. Ja jestem poganinem i obrządek pogański nakazuje spalenie ciała. Ma o też na celu likwidację bakterii, które pochodzą z rozkładu ciała ludzkiego, miedzy innymi jad kiełbasiany.
Co za głupoty, może ten pan Szymon Musik przypomni nam, ile w ciągu zaledwie kilku lat skremowano ludzi w Auschwitz. Podobno w ramach uzgodnień rządowych nieczynne piece są do prywatyzacji. Każdy chętny skorzystać może.
Tyś chyba na głowę upadł, że Jan Paweł II był zwolennikiem kremacji.
Jan Paweł II miał inne zdanie - był zwolennikiem kremacji a tu naszych batmanów boli że kasa im ucieka przed nosem i kombinują ile się da aby okuć rodzinę zmarłego . Pasożyty w sułtannie