Przydomowe oczyszczalnie zamiast kanalizacji?
Na ostatniej sesji rady gminy w Lubomi, która odbyła się 26 października odbyła się dyskusja o przydomowych oczyszczalniach. Wygląda na to, że gmina definitywnie zrezygnuje z budowy sieci kanalizacyjnej na rzecz tańszych rozwiązań.
- W związku z brakiem kanalizacji i planów jej budowy w najbliższym czasie nasi mieszkańcy coraz częściej pytają o możliwość dotacji do przydomowych oczyszczalni – podjął temat radny Bogusław Wawrzyńczyk. - Jeśli chodzi o kanalizację to jest czas kilku lat, pewnie 4-5, w których nie możemy liczyć na bezzwrotne dotacje unijne. Tymczasem na samą Lubomię i Grabówkę potrzebujemy około 65 mln zł. Ale nie możemy bezczynnie czekać do 2015 roku, kiedy posypią się kary. Dlatego jakieś rozwiązanie na miarę możliwości gminy musimy znaleźć – przyznał Czesław Burek, wójt Lubomi.
Chcą dotować co najmniej połowę kosztów
Zdaniem wójta przydomowe oczyszczalnie to na pewno projekt bardziej bezpieczny niż kanalizacja pod względem finansowym bo tyle się ich zrobi na ile wystarczy gminie środków. Przy tym można pozyskać dofinansowanie i pożyczki na ten cel chociażby z Wojewódzkiego Funduszu Ochorny Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Skoro taka oczyszczalnia kosztuje w granicach 10-12 tysięcy złotych to dotacja musiałby wynieść więcej niż połowę. Ale temat musimy rozeznać. Myślę, że więcej będzie można powiedzieć kiedy gminny budżet zasilą środki ze sprzedaży gruntów w czaszy zbiornika, czyli wiosną przyszłego roku – dodał wójt. Jego zdaniem jest jednak realne by gmina uruchomiła program dotacji jeszcze w przyszłym roku.
Uszczelnić szamba
Alternatywą dla przydomowych oczyszczalni, przynajmniej dla części gminy może być wykorzystanie ewentualnej oczyszczalni na Szczypiołkach w Nowych Nieboczowach, która obsługiwać będzie nową wieś (o ile przeprowadzi się tam odpowiednio duża liczba mieszkańców). Będzie to oczyszczalnia segmentowa a więc z możliwością rozbudowy w przyszłości i podłączenia do niej nie tylko mieszkańców nowej wsi. Być może zostanie na jej terenie wybudowany również punkt zlewczy ścieków. To zdaniem wójta powinno nieco obniżyć cenę za wywóz ścieków z szamb i skłonić mieszkańców do ich częstszego opróżniania swoich szamb, przy jednoczesnej konieczności ich uszczelnienia, czyli wymianie na zbiorniki bezodpływowe.
(art)
Ludzie
Wójt Gminy Lubomia
8 komentarzy
Śledź tę dyskusjęNa wsiach kanalizacja niepotrzebna. W miastach to co innego.
młody i szmyrgiel muszę przyznać, że całkowicie się z Wami zgadzam i cieszę się, że ktoś ma jeszcze głowę na karku, a nie w ..., jak ten pseudo wódz i jego banda popleczników, myślących tak krótkowzrocznie! Bo przyszłość Waszej Gminy zapowiada się marnie, bez własnej oczyszczalni i z rachunkami wystawianymi przez miasto, które jak sami zobaczycie, nie będzie miało skrupułów podnosić cen za wodę. Ale tak to jest jak się myśli o stawianiu sobie pomników za życia (polecam odwiedzić Urząd Gminy i zobaczyć Ścianę Śmiechu Wartą obnoszącego się swoim doktoratkiem Wójta Buraka), a nie o coraz bardziej obciążonych finansowo mieszkańcach Gminy, którzy będą spłacać jego NIETRAFIONE INWESTYCJE NA KREDYT przez nastepne 100 lat!!! Ale raz kozie... i oby jak naszybciej, wierzę, że do następnych wyborów ludzie przejżą na oczy!
W Lubomii niewielu bogaczy mieszka, ciekawe kto wyłoży 6 tysiaków na kanalizacje jak ludzie nie mają nawet 100 na inne cele !!!
przed wyborami jedno a po maa nas w dupie
Brak słów, miała być kanalizacja, nie będzie, wode poprowadzą do raciborza ale po paru latach o tym sie zapomni, jak chcili budować oczyszczalnie w lubomi wraz ze stacja uzdatniania wody to nikt nie chciał się pod tym podpisać, jak już bedzie po wszystkim to "radni i spółka" przejrzą na oczy!!!! Widać że z kasą ciężko, niby nieboczowy sprzedana a kasy nie ma, proponuje wybudować hale jeszcze w Bukowie, bo za dużo chętnych jest. w najbliższych latach nikt tego nie poczuje ale za te kilka naście lat poślecie wójta "do piekła" to tak z grzeczności. Według mnie powinno to być zorganizowane lepiej tz. własna stacja uzdatniania wody, wraz z oczyszczalnią nawet nie trzeba liczyć ile to by przyniosło zysku dla gminy (może nie w ciągu 3-5 lat ale w 10) przynajmniej nasze dzieci by nie miały starości a i miejsca pracy by się znalazły. Ale nie ja tu rządzę, są mądrzejsze głowy na gmnie niech myślą przyszłościowo a nie o sowich kapsach!!!
W Rydułtowach też o jakiegoś czasu o tym gadają radni
BRAWO BRAWO BRAWO !!! Bardzo dobra decyzja !!! Z żalem patrze na sąsiadów że mają mądrych u władzy nie to co w Raciborzu
Dyskusja: