Lekarze protestują przeciw nowym obowiązkom
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy protestuje przeciwko obciążaniu lekarzy obowiązkiem weryfikacji uprawnień pacjenta do leków refundowanych i określenia stopnia refundacji leków. Sprzeciwia się też drakońskim karom nakładanym na lekarzy za błędy popełnione przy tych czynnościach.
Posiedzenie Zarządu Krajowego OZZL 18 listopada poświęcone było niemal w całości skutkom jakie przyniesie wprowadzenie w życie niektórych przepisów ustawy refundacyjnej i rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept.
Nie ma pewnego dokumentu potwierdzającego uprawnienia pacjenta do refundacji, ani powszechnie obowiązujących standardów leczenia, aprobowanych przez NFZ a przepisy dotyczące refundacji są co chwila zmieniane i często niejednoznaczne. Taka sytuacja stwarza realne niebezpieczeństwo, że karani będą lekarze bez jakiejkolwiek winy.
W istocie przepisy te wyglądają na pułapkę celowo zastawioną przez rządzących na lekarzy, a wypisywanie recept refundowanych – zgodnie z tymi przepisami – jawi się jak stąpanie po polu minowym. Czy chodzi w tym wszystkim o to, aby lekarze bali się wypisywać recepty refundowane, a państwo aby zaoszczędziło w ten sposób na refundacji leków ?
W ocenie OZZL konieczne jest natychmiastowa zmiana prawa w przedstawionym wyżej zakresie. ZK OZZL zwrócił się w dniu dzisiejszym do Ministra Zdrowia z prośbą o spotkanie w celu omówienia sposobu przeprowadzenia szybkiej zmiany przepisów ustawy refundacyjnej i rozporządzenia w sprawie recept.
Jednocześnie ZK OZZL wezwał lekarzy aby - w przypadku utrzymania w mocy w/w przepisów ustawy refundacyjnej i rozporządzenia w sprawie recept – wypisywali od dnia 01 stycznia 2012r. recepty ze 100 % odpłatnością, bo tylko w ten sposób mogą się uchronić przed niezawinionymi drakońskimi karami. Winę za powstałe ograniczenie dostępu chorych do leków refundowanych poniosą wyłącznie rządzący. ZK OZZL poinformuje o tym problemie Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Niezależnie od wszystkiego ZK OZZL, zgodnie z podjęta uchwałą, wystąpi do TK z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów ustawy refundacyjnej z Konstytucją RP (zasadą państwa prawnego oraz zasadą równości obywateli i zakazem dyskryminacji).
W Regionie Śląskim niektórzy lekarze już od około dwóch miesięcy ostrzegają swoich pacjentów (niektórzy wywiesili również w poradniach stosowne informacje dla pacjentów), że w związku z nowymi przepisami nie będą mogli wypisywać od 2 grudnia 2011 r. (recepta jest ważna do 30 dni) recept refundowanych i że prędzej zrezygnują z pracy niż będą ponosić ryzyko drakońskich kar (finansowych, dyscyplinarnych ze strony pracodawcy i ewent. nawet karnych np. za „wielokrotne wyłudzanie środków finansowych z NFZ”) za wypisanie recepty refundowanej.
(red.)