Specjaliści z politechniki sprawdzą czym palisz w piecu
Dość akcji edukacyjnych na temat szkodliwości spalania śmieci. Teraz urzędnicy pobiorą próbkę popiołu z pieca, a strażnicy miejscy wlepią mandat
Część mieszkańców spala w swoich piecach przeróżne świństwa nie bacząc na szkodliwość swojego działania. Prezydent uważa, że należy podejść do sprawy bardziej zdecydowanie i zrobić z tym porządek. Wyposażył już urzędników w naczynia do poboru pozostałości ze spalonych w piecu materiałów. Próbki trafią na Politechnikę Karkowską gdzie badanie da odpowiedź na pytanie, czy delikwent palił na przykład plastikiem czy jest „czysty”. Wyniki będą podstawą do ukarania go mandatem lub skierowania sprawy do sądu. Kontroli może być znacznie więcej, ponieważ w urzędzie miasta honorowane będą także zgłoszenia anonimowe.
Groźne dla zdrowia
Ostatnie wyniki badań powietrza są alarmujące. Stężenie pyłu przekracza nierzadko 200 µg/m3, czyli wielkość graniczną, o której już należy informować mieszkańców z uwagi na szkodliwy wpływ dla zdrowia. Winne jest nie tylko niekorzystne położenie miasta (znajduje się ono w swoistej niecce) czy słaby wiatr i mgły, ale przede wszystkim winni są sami mieszkańcy. Część z nich spala w swoich piecach śmieci, nierzadko plastikowe butelki. – Te po coca coli to wyjątkowo energetyczne paliwo – twierdzą niektórzy.
Jeden mandat
Kilka lat temu prezydent Wodzisławia wydał zarządzenie upoważniające strażników miejskich do kontroli prywatnych kotłów, gdy istnieje podejrzenie o spalanie śmieci. W zdecydowanej większości interwencji nie udowodniono szkodliwego działania. Strażnicy nie byli w stanie wykazać jakie związki chemiczne i w jakim stężeniu znajdują się w spalonych pozostałościach. W 2010 r. przeprowadzono 30 kontroli, do połowy listopada tego roku 26. Nałożono jeden mandat, raz pouczono, jedną sprawę skierowano do sądu.
Będzie więcej dowodów
Teraz strażnicy miejscy będą współpracować z wodzisławskimi urzędnikami i naukowcami z Politechniki Krakowskiej. Ci pierwsi, w asyście straży miejskiej pobiorą próbki do badania i przekażą je uczelni. Tam materiał zostanie dokładnie zbadany. Jeśli okaże się, że właściciel pieca spalał materiały szkodliwe zapłaci mandat – maksymalnie 500 zł. Gdy sprawa trafi do sądu kara może być znacznie bardziej dotkliwa.
Czas edukacji się skończył
Władze miasta zdecydowały ponadto, że osoba informująca o nieuczciwym mieszkańcu palącym czym popadnie nie będzie musiała podawać swojego imienia i nazwiska. Informacje takie zgłaszane są bezpośrednio do straży miejskiej jak i do urzędu miasta. – Każde zgłoszenie było potraktowane poważnie i sprawdzone w terenie. Także anonimy – zapewnia Janusz Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu. Inaczej było już w przypadku kontaktu z urzędem miasta. Pracownik wymagał podania imienia i nazwiska zgłaszającego. Teraz ma być inaczej. Wystarczy, że urzędnik zostanie o tym poinformowany i postępowanie będzie prowadzone z urzędu - W końcu jesteśmy także od tego by działać w takich sytuacjach – mówi Dariusz Szymczak, wiceprezydent Wodzisławia. Uważa on, że czas edukacji i uświadamiania mieszkańców o szkodliwości spalania śmieci minął i należy przejść do zdecydowanego działania. – Mieszkańcy dobrze wiedzą, że to szkodliwe dla zdrowia, a i tak to robią. Tutaj nie chodzi o edukację, ale o konkretne sankcje. Przypomnę, że mieszkańcy mogli skorzystać z wymiany kotłów na ekologiczne. Program dopłat do ich zakupu (nawet 50% kosztów – przyp. red.) realizowaliśmy przez 3 lata. Nie wykorzystaliśmy wszystkich funduszy z uwagi na mniejsze zainteresowanie. To daje do myślenia – mówi prezydent Szymczak.
Rafał Jabłoński
Ludzie
Były zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego.
Kogo stać na tonę węgla w tym chorym państwie?Jak rządzą,tak mają!Wypłaty mizerne,to ludzie palą czym popadnie.Już niedługo lasy znikną.Ludzie będą kraść.Władza zajmuje się świętami niepodległości,orzełkami na koszulkach naszych narodowych partaczy!WŁADZO ZAJMIJCIE SIĘ OBYWATELAMI.ZARABIAM 1650 PLN,moja żona 1200PLN.ZA CO MAMY KUPIĆ OPAŁ.JAK PRZYJDZIE DZIECKO TO ZOSTANIE NAM MOJA WYPŁATA!TO SĄ REALIA.WŁADZO,TAK ŻYJE PRZECIĘTNY MIESZKANIEC NASZEGO REGIONU.CZEGO CHCECIE OD NAS WY NIEUDACZNIKI?!!!!!
Tu nie trzeba brać żadnych próbek. Sprawdzić tylko kto robi segregację śmieci :) I ile kto śmieci wywozi. Ci którzy palą śmieciami .... ich nie mają i segregacji też nie :)
Ulica Wiejska znajduje się 3 km od oczyszczalni ścieków Karkoszka, na ulicy tej nie ma kanalizacji ani nawet planu jej budowy, nie ma gazociągu ani chodnika. Jest za to Straż Miejska 2 razy do roku w celu przeprowadzenia kontroli. Na miejscu prezydenta wstyd by mi było ich tam wysyłać. Ale nasz prezydent wstydu nie ma. Tacy ludzie tworzą państwa totalitarne.
Mi worki nie pękały nigdy, a zawsze pełnie wykładałem. Może jakaś felerna seria, na mój gust są wystarczająco wytrzymałe.
Witam. Kupuję worki do segregacji odpadów i okazuje się, że są marnej jakości. Worki na szkło pękają wzdłuż zgrzewu po zapełnieniu do połowy. Kto ma ten sam problem i czy interweniował w UM w tej sprawie?
brawo !!!
Nareszcie jakaś pozytywna akcja UM i Straży Miejskiej. Mieszkam na os. Kopernika - proszę, błagam wręcz o skrupulatne kontrole wszystkich mieszkańców. Ludzie spalają wszystko, co jest możliwe ! Na podwórko nie można wyjść ! Prośba o rzetelne i prawidłowe przeprowadzeanie pobierania prób. Życzę powodzenia !
Powiem jedno mam nowo wybudowny dom i chciałam kupić do niego piec ekologiczny starałam się o dofinasowanie z urzedu i oczywiście nie dostalam bo musiałam mieć stary piec zeby dostać nowy niby na wymianę .Po prostu masakra tak samo było z oczyszczalnią ekologiczną staralam się o dofinansowanie no i co takie klody nam kładli że po prostu szkoda gadać i zrezygnowaliśmy . Od nich żeby coś dostać to trzeba mieć stalowe nerwy i zdrowie .I wniosek taki ze mam nowy dom z normalnym piecem i z szambem a jak by mi miasto pomogło w dofinansowaniu to bym miała nowy domek z piecem ekologicznym i oczyszczalnią ekologiczna ale oni nas mają nie powiem gdzie........A potem czytam pretesje do ludzi czym palą wogóle szkoda gadać.
Panie Kieca może zrobi Pan także pożądek ze swoim sąsiadem również fotografem, który jak przywiezie szlyma pod chałupa to w tym marasie chodzimy przez miesiąc
napisal to urodzony na Karkoszce!!!!!!!!!!!!
od kiedy to na Karkoszce jest politechnika ???? jest napisane "politechnika karkowska!!!!!!!!!
hmmmm, a ile kosztuje analiza zrobiona przez biegłego sądowego? 200pln? 300pln? a ile sąd zasądzi grzywny za pierwszym razem, jeżeli max. to 500pln? - 100pln? 200pln? a kto otrzymuje wpłaty z tytułu uiszczania grzywien sądowych? wojewoda? Skarb Państwa?
kolejny HIT UM. Jeszcze lepszy niż opłata za czipy dla piesków. Ciekawe, że w okolicznych miastach nie mają takich problemów.
Nareszcie władze miasta wymyśliły coś ambitnego i mądrego! Brawo!!! Dość bezkarnego trucia innych!!!
taaa, a kto za to zapłaci? i z czego?
Smród palonego plastiku rozpoznaje bezbłędnie, a plastikiem wcale najbiedniejsi nie palą tylko najgorsi skąpcy. Trzymam mocno kciuki za akcje. Domy palące plastikiem do biednych nie należą. Kilka razy nawet prezydent K. śmieciami przychajcował.
a kto wpusci tych strazników do domu ? z jakiej racji? no chyba ze bedą mieli nakaz od prokuratora , bo takie zarzadzenia nie maja mocy prawnej
jak babcia ma kupic tone wegla za 600 zł gdzie ma emeryture 700 zł? no chyba ze bedzie sie zywic tez opałem to ok
a moze Prezydent niech kontroluje kopalnie gdzie moczy sie opał i w ten sposób oszukuje sie ludzi , a nie wszystkich stac na wegiel niestety BIEDA W KRAJU. NIE KAZDY MOZE BYC PREZYDENTEM!!! JAK ŻYC W TYM KRAJU I ZA CO ???Ludzie nie palą w piecach śmieciami z oszczędnosci lecz z biedy.
jak sie pali flotem lub węglem z Marcela to też sie kopci
30 interwencji i jeden mandat!?
dokładnie........ te domki na przeciw budowlanki i Carfura od miesiąca nie widać ich z XXX lecia bo są tak zadymione
popieram,faktycznie czas edukacji minął i teraz czas na sankcje,nie może być tak,że ludzie bezkarnie palą w piecach czym popadnie i w powietrzu same rakotwórcze substancje,
zacznijcie kontrole od ulic na przeciwko boiska Budowlanki- Chabrowa i inne!!