Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Protest rady w sprawie odznaki Złote Grabie

Komisja heraldyczna drugi raz negatywnie zaopiniowała projekt honorowej odznaki Złote Grabie. - To ingerencja w samorządność – grzmią radni. 25 listopada jednogłośnie postanowili wystosować protest do komisji.

Protest rady w sprawie odznaki Złote Grabie
Ostatnim nagrodzonym Złotymi Grabiami jest Henryk Machnik, prezes Towarzystwa Miłośników Rydułtów. Wyróżnienie odebrał w styczniu 2010 roku.

W pierwszej negatywnej opinii komisja zaleciła poprawić wygląd grabi, bo miały zbyt mało ząbków w porównaniu do grabi z herbu miasta. Poleciła też usunąć nazwę Złote Grabie, sugerując w zamian umieszczenie napisu np. „za zasługi dla Rydułtów” lub „zasłużony dla Rydułtów”. To miało jednoznacznie identyfikować odznakę jako honorową. Tymczasem według tego działającego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych gremium władze Rydułtów wybiórczo zastosowały się do zaleceń. Poprawiły grabie, usunęły człon Złote Grabie zostawiając w nazwie Rydułtowy, ale nie dodały sugerowanego napisu. Z tego powodu komisja heraldyczna przyrównała projektowaną odznakę do pospolitej pamiątki turystycznej. - Jeżeli wnioskodawca nie zamierzał dodać wskazanego napisu, mógł posłużyć się przedstawieniem liści lub gałązki albo wieńca wawrzynu, który jest powszechnym symbolem zasługi umieszczanym na honorowych wyróżnieniach różnych kategorii – uzasadnia Paweł Dudziński, przewodniczący komisji heraldycznej. Negatywna opinia heraldyków uniemożliwia przyznawanie odznaki. Władzom Rydułtów zależało, żeby móc dysponować Złotymi Grabiami podczas przyszłorocznego jubileuszu 20-lecia samorządności miasta. Stąd stanowczy sprzeciw rady. „To honorowe odznaczenie stało się już w naszej społeczności tradycyjnym sposobem składania hołdu mieszkańcom, z których jesteśmy dumni i którym właśnie poprzez przyznanie tej odznaki wyrażamy swoje uznanie. Miejscowa społeczność zna już i rozpoznaje to wyróżnienie. Stąd też zmuszanie rady do nadawani odznaki „Zasłużony dla Rydułtów” oraz ingerowanie w kształt odznaki, który powstał przeszło 15 lat temu, uważamy za bezzasadne i krzywdzące”. Radni pytają, jak będą się czuły osoby, które już dostały Złote Grabie w momencie, gdy kolejni wyróżnieni otrzymają nową oznakę. Rada liczy, że protest skłoni komisję do ponownego zaopiniowania projektu oznaki w przesłanym kształcie.

Przypomnijmy w skrócie, skąd wzięło się zamieszanie z odznaką przyznawaną od 1995 roku. W lutym zeszłego roku rada miasta musiała ją oficjalnie ustanowić w formie uchwały ze względu na znowelizowaną ustawę o odznaczeniach państwowych. Uchwaloną oznakę miał zaopiniować Prezydent RP. Ten przekazał ją komisji heraldycznej. Wydawało się, że pozytywna opinia będzie formalnością. Tymczasem komisja wykazała błędy. Inna sprawa, że zajęła się Grabiami po roku. W maju rada miasta głosowała znów projekt odznaki z przyjętymi niektórymi zaleceniami. Heraldycy znów projekt odrzucili, na co rada zareagowała protestem.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wyrozumiały (83.29. * .29) 01.12.2011 14:50

To ci łobuzy ta Komisja Heraldyczna! Jak mogą negować kompetencje i uprawnienia Rady Miasta Rydułtowy ! Jak mogą coś nakazywać tak poważnemu gremium ! Przypuszczać należy,że Komisji słowo " grabie " kojarzy się z zagrabianiem, stąd problem. Wszak rydułtowscy radni są ludzmi poważnymi ...