Panowie samorządowcy, a może warto zacząć od siebie?
Starostwo i Urząd Miasta w Wodzisławiu trąbią o ekologii i dotują wymianę kotłów na ekologiczne a sami kopcą.
W ramach trzyletniego programu Wodzisław dofinansował modernizację 163 kotłowni. Program dotował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Miasto wydało na ten cel ok. miliona zł. Zakładano wymianę nawet 300 kotłów, jednak nie było wystarczającego zainteresowania mieszkańców, choć średni każdy z nich otrzymywał dotację w wysokości 5,8 tys. zł.
Nie jest wzorowo
Problem niskiej emisji nie tylko pozostał, ale w ostatnim czasie się nasilił. Normy zostały przekroczone 151 razy w ciągu roku! Powiat wodzisławski wygląda pod tym względem wyjątkowo niekorzystnie. Wiedzie prym w skali kraju. Stąd apele urzędników, by nie spalać śmieci i systematycznie wymieniać stare kotły na ekologiczne. W tym kontekście zapytaliśmy wodzisławskich urzędników, czy kotłowania w budynku urzędu miasta spełnia normy ekologiczne i nie kopci.
– Nie mogę powiedzieć, że pod tym względem budynek urzędu miasta jest wzorcowy - mówi Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wodzisławiu.
W kotle zainstalowanym w wodzisławskim magistracie spalany jest miał węglowy. Kocioł spełniał normy ekologiczne obowiązujące 14 lat temu kiedy go zainstalowano. Dzisiaj jest już mocno wyeksploatowany i odstaje od obecnych standardów. – Wygląda na to, że innych upominamy, a sami jesteśmy nie w porządku. Może warto zacząć od siebie - mówi Jan Grabowiecki, przewodniczący rady miejskiej w Wodzisławiu.
Wiceprezydent Dariusz Szymczak zapewnia, że władze miasta robią wszystko by zrezygnować z własnych kotłów i przyłączyć budynki miejskie do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Tak zrobiliśmy w przypadku budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Ciągle prowadzimy rozmowy z PEC, by podłączyć także inne budynku, w tym urząd miasta – mówi Dariusz Szymczak.
U starosty nie lepiej
Nie lepiej pod tym względem jest w wodzisławskim starostwie. Kopci kotłownia w kompleksie budynków Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Gałczyńskiego. – Zwracam uwagę pana starosty, by jak najszybciej zmodernizował tę kotłownię – mówił podczas sesji rady powiatu Andrzej Szczygieł, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Dodaje, że stan powietrza wokół ZST może wypaczać pomiary stacji badawczej zlokalizowanej w tym miejscu. Również prezydent zachęca starostę, by zajął się tematem, dlatego też skierował do niego pismo w tej sprawie. – Na stan powietrza narzekają mieszkańcy pobliskich osiedli – mówi Dariusz Szymczak.
- Obecnie trwa drugi etap termomodernizacji Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego. W przyszłym roku planowany jest ostatni etap, polegający na likwidacji kotłowni i podłączeniu obiektów do sieci ciepłowniczej. Planowany termin ukończenia tej inwestycji to wrzesień 2012 r. – mówi Wojciech Raczkowski z Biura Rady i Zarządu Powiatu Wodzisławskiego. Dodaje, że dzięki przeprowadzonym pracom (ocieplono budynek, wymieniono okna i drzwi) ograniczono zapotrzebowanie na ciepło co przełożyło się już teraz na jakość powietrza atmosferycznego w najbliższej okolicy.
Rafał Jabłoński
Ludzie
Były zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego.
Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.
powiedzcie mi od czego jest starostwo i od czego urzad miasta?? Na nic niema kasy ale na niepotrzebne instytucje zawsze sie znajdzie.
co zrobili od czasu alarmu? czy cos WIOS robi? czy UM cos robi czy Minister Srodowiska i Premier wie jak bardzo tu zanieczyszczon powietrze. jakie dzialania podjeto?
samorząd powinien byc przykładem dla wszystkich mieszkańców i to w każdej dziedzinie,a jak jest?no właśnie tak jak piszą w artykule...
naczelnik Dragon nie może wypowiedzieć się inaczej bo go Kieca zwolni,
zamiast tablet mógł sobie kupić piec, a teraz jeszcze nie wolno krytykować !!!!! co do diabła, ja w domu kupuję najpierw, to, co jest mi potrzebne, a nie wydaję pieniądze na pierdoły. Lekką ręką wydaje się to, co nie moje. Potem jeszcze głodna gadka pana Dragona. Też mi ekolodzy, marnotrawcy.
Niech krytykują tak jak najbardziej - tylko dlaczego wszystko. Zrobią to źle, nie zrobią też źle. Przykład: kiedy było ogłoszone, że będzie imienne głosowanie to super będziecie wiedzieć jak który głosuje, a jak to jest faktem i kupione to krytyka za czyje, jak to se te urzędasy poczynają. Takich przykładów jest niestety wiele. Przeniesienie PKP też się wam podoba teraz - myślicie że będzie to za darmo nie za duże pieniądze i ciekawa jestem co wtedy będzie.
OSZ TY!!!!
nie prawda,jaka władza takie miasto,a,że w Wodzisławiu władza nieudolna to mieszkańcy słusznie krytykują,
Tak w Rybniku jest nowoczesny budynek mimo, że stary i pod tym względem są lepsi. Ale gdy go remontowali to mieszkańcy nie narzekali, nie komentowali tylko się cieszyli że magistrat będzie wyglądał. A u nas nic tylko narzekacie i krytykujecie. Ciekawa jestem jak byście zareagowali gdyby był wymieniony kocioł na nowy? na pewno usłyszelibyśmy, że grzejemy d..... za wasze pieniądze. Tak naprawdę to miasto wygląda tak bo mieszkańcy są tacy jacy są - czyli żadni .....
do kilku mądrali poniżej - wy też jesteście ogrzewani miałem i węglem
samorzadowcy powinni dać przykład i zacząć od siebie,Kieca na wszystko ma pieniądze tylko nie na to co trzeba,wstyd!!!!!!!!
Jako mu tam idzie to fachlowanie mo juz to ściepane haha???
Jak by se kupili nowe piece to byscie psioczyli że niemaja na co kasy wydawac,nie wygodzi.
Władze miasta co chwilę robią jakiś obciach, a starostwo to już jest całkowita słomiana wiocha... Skatuła niech się przejedzie do Rybnika jak tam jest nowoczesny budynek mimo, że stary. Wstyd!
To prawda nas chcą kontrolować a swoje budynki miasto i starostwo ogrzewają wiekowymi kotłowniami których sprawność jest bardzo mizerna nie wspominając, że całokowite koszty utrzymania i eksplatacji są większe od ceny za ciepło z miejskiej magistrali ciepłowniczej
brawo piszcie o smrodach bo mamy najgorsze powietrze w kraju Warszawka, Katowice i Wodzislaw musza cos z tym zrobic. Przez to tyle ataków serca, chorób, raków i innych. Ciekawe co wladze zrobia w tym zakresie. Co na to Wojewoda i Warszawa? Dlaczego nie ma dotacji centralnej na walke z problemem?