Źródło tańczyło w RCK
18 grudnia na scenie RCK w I części koncertu świątecznego Zespołów Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” wystąpiła tylko jedna grupa- Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Raciborzanie” (II i III skład).
Stało się tak dlatego, że 80 minut koncertu folklorystycznego oglądała i oceniała komisja weryfikacyjna ekspertów C.I.O.F.F- Pani Alina Kościółek – Rusin i pan Jerzy Dynia. C.I.O.F.F to Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej która zrzesza najlepsze zespoły folklorystyczne w kraju. W tym elitarnym gronie od kilkunastu lat są obie grupy wiekowe Zespołu „Raciborzanie”, które jak każdy członek tej Organizacji muszą co kilka lat potwierdzać swój poziom artystyczny na tzw. weryfikacjach. Ocenie poddaje się wtedy poziom techniczny zespołu, choreografię, wokal, skład i poziom muzyczny kapeli, stroje - słowem wszystko, co co decyduje o przyznaniu przysłowiowej „licencji” na wyjazdy zagraniczne i reprezentowanie Polski na najpoważniejszych Festiwalach na całym świecie.
Tegoroczne weryfikacje okazały się pełnym sukcesem i spotkały z najwyższą z możliwych ocen jurorów - przyznaniem grupie dziecięcej certyfikatu weryfikacyjnego na cztery lata. Eksperci podkreślili wysoki poziom techniczny Zespołu przy jednoczesnym zachowaniu wierności ludowym tradycjom, gwarze i strojom, które zasłużyły na specjalną pochwałę. Podkreślono też wysoki poziom umiejętności muzycznych kapeli „Raciborzanka” i bardzo oryginalny scenariusz doskonale „spinający” bardzo różnorodny koncert w ciekawą całość. Na różnorodność programu tanecznego złożyły się tańce śląskie, cieszyńskie, lubelskie, beskidzkie, krakowskie i scenka: „Dyć zajtry je niedziela”. Dotychczas dzięki członkostwu w C.I.O.F.F zespoły „Raciborzanie” ponad 25 razy reprezentowały nasz kraj na terenie Europy i kilka razy dużo dalej - w Brazylii, Wenezueli, Korei Południowej, Indonezji.
Po niedzielnym sukcesie przed młodymi artystami zapewne kolejne ciekawe wojaże...