Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Noworoczna wyprzedaż… złomu

Ceny złomu szaleją i osiągają wyjątkowo wyskoki pułap. – Złom w Polsce nie był jeszcze tak drogi, a do 10 stycznia może osiągnąć rekordowo wysoką cenę – mówi Przemysław Oleś, prezes Olmetu, jednego z głównych dostawców złomu do polskich hut.

Noworoczna wyprzedaż… złomu

Jeszcze w październiku 2011 roku eksperci przewidywali, że ceny złomu zaczną spadać. Tymczasem stało się zupełnie odwrotnie. –W tej chwili, w zależności od klasy surowca, ceny przekraczają nawet 1200 zł za tonę. Miesiąc złomowy zaczyna się dziesiątego każdego miesiąca, więc do tego czasu podejrzewam, że ceny jeszcze pójdą w górę – uważa Przemysław Oleś.

Huty potrzebują złomu

Za obecną sytuację na rynku złomu odpowiada głównie ogromne zapotrzebowanie na ten surowiec i rekordowe ilości stali, które produkują polskie huty. Według ostatnich danych opublikowanych przez World Steel Association w listopadzie ubiegłego roku wyprodukowano w Polsce 700 tys. ton. stali. Liderem w tej dziedzinie nieprzerwanie zostają Chiny, które w tym samym miesiącu wyprodukowały 49,9 mln ton stali surowej. Na naszym kontynencie przodują Niemcy z produkcją rzędu 3,5 mln ton. Złom stalowy, obok rudy i dodatków stopowych, jest podstawowym składnikiem materiału wsadowego w hutach. Udział poszczególnych materiałów we wsadzie zależy od typu procesu stalowniczego. Stalownie elektryczne bazują na złomie, natomiast stalownie konwertorowe wykorzystują w większym stopniu surówkę produkowaną z rudy żelaza. Przy wysokiej cenie zakupu rudy, część hut zmniejsza jej zużycie na rzecz złomu, co powoduje większe zapotrzebowanie na ten surowiec.

Złomu ci u nas dostatek

Według ekspertów rok 2012 będzie dla polskiego rynku jeszcze bardziej udany. –Myślę, że w nadchodzącym roku polska gospodarka zużyje przynajmniej o jedną trzecią więcej stali niż w 2011 roku. Wiąże się to również ze znacznym wzrostem produkcji – przekonuje Przemysław Oleś z Olmetu, jednego z największych złomowisk na Śląsku. Niektórzy czarno wróżą, że przy takim zapotrzebowaniu w kraju zabraknie surowca i huty będą musiały go importować zza granicy. Jednak eksperci uspokajają. – Wyroby ze stali w całości nadają się do ponownego przetworzenia. Przemysł hutniczy nie zwiększa ilości trafiających na składowiska odpadów. Przeciwnie, przede wszystkim utylizuje olbrzymie ilości złomu. Z roku na rok w strukturze produkcji krajowych hut rośnie rola procesu elektrycznego, czyli opartego na przerobie złomu. W ten sposób powstaje już ponad 40 proc. polskiej stali. Ten proces może powtarzać się w nieskończoność – wyjaśnia Przemysław Oleś.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].