Ważne zmiany w kształceniu zawodowym
Ostatnia szansa na zdobycie zawodu na dotychczasowych zasadach. Od września dużo nowości i… zamieszania.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty ogłoszona pod koniec września ubiegłego roku wprowadza szereg zmian w kształceniu zawodowym. Przepisy wchodzą w życie we wrześniu. Z jednej strony powodują likwidację szeregu szkół dla dorosłych, z drugiej kształcenie zawodowe opierają na kwalifikacjach, które umożliwiają zdobycie większej liczby zawodów.
Masz kursy, masz zawód
Dla celów kształcenia zawody pogrupowano w 8 obszarach. Niektóre z nich to: obszar elektroniczno-elektryczny, mechaniczny i górniczo-hutniczy, czy budowlany. Nauka w ramach obszarów daje możliwości zdobycia większej liczby zawodów bez konieczności ukończenia kilku szkół. Wystarczy zaliczenie kolejnych kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Przykład. Absolwent zawodówki w zawodzie elektromechanik, po ukończeniu kursu i potwierdzeniu kwalifikacji „konserwacja instalacji elektrycznych” zdobywa dodatkowo zawód elektryka. – W ramach jednego obszaru kształcenia ułatwione będzie uzyskanie kilku spokrewnionych ze sobą zawodów – mówi Piotr Kauch, wicedyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu.
Dorośli na lodzie
Niestety nowe prawo likwiduje większość szkół dla dorosłych. Z początkiem września kończy się nabór do techników i zasadniczych szkół zawodowych, a od września 2013 r. także do techników uzupełniających dla dorosłych. Zostaje jedynie liceum ogólnokształcące. To w znaczący sposób utrudni zdobywanie zawodu osobom, które z różnych powodów nie zrobiły tego mając kilkanaście lat. – To spory problem dla dorosłych, którzy poprzez dalsze kształcenie mają nadzieję na awans zawodowy – mówi Bożena Rączka, dyrektor PCKU w Wodzisławiu. - Pozostaną im kwalifikacyjne kursy zawodowe, które po ukończeniu szkoły bez zawodu, na przykład liceum ogólnokształcącego, nie dają możliwości awansu zawodowego np. w zawodach górniczych. Konieczne jest ukończenie szkoły dającej zawód. Mogą oni oczywiście ukończyć liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Ci którzy mają za sobą zawodówkę i odpowiednie kwalifikacyjne kursy zawodowe mogą spać spokojnie. Ci, którzy bazują jedynie na LO mogą kontynuować naukę w szkole policealnej lub w większości zawodów na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
Jeszcze możesz zdążyć
Dyrekcja PCKU w Wodzisławiu obawia się zamieszania, które pojawi się z pewnością w połowie roku. Zarówno młodzież jak i ich rodzice nie rozumieją nowych zasad co może przełożyć się na nikłe zainteresowanie kształceniem w konkretnym zawodzie. Stąd pomysł, by jeszcze teraz dać szansę kontynuacji nauki na dotychczasowych zasadach i rozpocząć naukę w lutym. W PCKU trwa nabór do Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcące (po ZSZ), do Szkoły Policealnej dla Dorosłych (bez matury) na kierunkach: technik górnictwa podziemnego, technik mechanik, technik elektryk i górnik eksploatacji podziemnej. Nabór trwa także w Zasadniczej Szkole Zawodowej dla Dorosłych na kierunkach: górnik i kucharz.
Szansa na rozbudowę
Kształcenie zawodowe ukierunkowane zostało na efekty kształcenia, które można uzyskać głównie poprzez kształcenie praktyczne co powoduje konieczność rozwoju bazy. Stąd inicjatywa rozbudowy i unowocześnienia warsztatowego centrum Kształcenia Praktycznego w wodzisławskim PCKU. – Powiat Wodzisławski posiada gotowy projekt techniczny i ubiega się o fundusze europejskie na jego realizację. Znajdujemy się obecnie na pierwszym miejscu listy rezerwowej co nie przekreśla naszych szans na zdobycie funduszy. Koszt przedsięwzięcia to ok. 5 mln zł – mówi Bożena Rączka. Dodaje, że z bazy znajdującej się przy PCKU (ul. Gałczyńskiego Wodzisław) korzystają uczniowie pozostałych szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego.
(raj)
bez jaj ale tylko debil dziś ma tylko podstawówkę, takie lebry 16latki nie chce im się uczyć to teraz płaczcie!