Wzrost obrotów na Towarowej Giełdzie Energii w 2011 r.
Obrót na wszystkich rynkach, dedykowanych energii elektrycznej, na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), wyniósł w 2011 roku 126,679 TWh. Stanowi to 78% wytworzonej energii w Polsce i ponad 80% jej łącznego zużycia.
W porównaniu z poprzednim rokiem, obrót wzrósł o 55%. Dzięki temu, TGE jest liderem wśród giełd energii w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, ustępując tylko giełdzie EPEX Spot, która jest jednak giełdą wielonarodową.
Najwyższa płynność na parkiecie TGE została odnotowana w listopadzie, z wolumenem na poziomie 15,472 TWh, natomiast najniższa w styczniu, z wolumenem obrotu na poziomie 2,248 TWh.
Cieszymy się, że branża energetyczna aktywnie uczestniczy w handlu energią na naszej Giełdzie. Dzięki temu, systematycznie rośnie płynność polskiego rynku energii, a co za tym idzie, wzrasta znaczenie Polski na arenie międzynarodowej. Jest to dobry znak w świetle kolejnych wyzwań jakie stoją przed nami, związanych z uruchomieniem następnych rynków na TGE. Obecnie intensywnie pracujemy nad tym, aby podobnym zainteresowaniem cieszyła się możliwość hurtowego obrotu gazem na naszym parkiecie - powiedział Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu TGE SA.
Towarowa Giełda Energii S.A. (TGE) powstała pod koniec 1999 roku. Działalność operacyjną rozpoczęła w dniu 30 czerwca 2000 roku, kiedy zawarte zostały pierwsze kontrakty na dostawę energii elektrycznej na tzw. Rynku Dnia Następnego. Obecnie TGE prowadzi następujące rynki: Rynek Dnia Następnego, Rynek Terminowy Towarowy z fizyczną dostawą, Rynek Praw Majątkowych dla OZE i Kogeneracji. TGE prowadzi również Rejestr Świadectw Pochodzenia dla energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE oraz w wysokosprawnych źródłach kogeneracyjnych, a także Rynek Uprawnień do Emisji CO2.