Pierwszy polski satelita poleciał w kosmos
13 lutego o godzinie 11.00 na pokładzie rakiety Vega w kosmos poleciał pierwszy polski satelita PW-Sat. Godzinę później odłączył się od rakiety nośnej. O godz. 15 będzie przelatywał nad Polską. Wtedy jest szansa na nawiązanie pierwszego połączenia.
Materiał wideo:
Satelitę zbudowali studenci Politechniki Warszawskiej przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Rakieta z pierwszym polskim satelitą wystartowała z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej, z którego korzysta Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To ona wzięła na siebie misję wyniesienia polskiego urządzenia.
Urządzenie odłączyło się od rakiety po około godzinie od startu z powierzchni Ziemi, na wysokości prawie 1500 km. Mniej więcej po dwóch godzinach od startu rozwinie się antena i satelita zacznie przesyłać dane telemetryczne do naziemnej stacji łączności.
Głównym celem wysłania polskiego satelity w kosmos jest sprawdzenie, czy w możliwie krótkim czasie (jednego roku) będzie w stanie ulec samozniszczeniu, spaleniu. Śmieci w kosmosie jest coraz więcej i zaczyna to być problemem. Eksperyment ten ma zapobiec zaśmiecaniu orbity i jeśli się powiedzie - będzie początkiem nowych technologii w budowie przedmiotów wysyłanych w kosmos.
(źródło: nauka.newsweek.pl; tvn.meteo.pl)
DZięki Dobremu Bogu i ,,Nowinom Raciborskim" za dobrą nowinę ! ! ! ! ! ! ! ! Wreszcie mamy polskiego satelitę ! ! To pewnie największa zasługa Wrocławia. Bo to przecież Wrocław jest najwybitniejszym w Polsce ośrodkiem w dziedzinie badań Wszechświata ! !