Mieszkańcy Mielna nie chcą elektrowni jądrowej w Gąskach
W gminie Mielno (Zachodniopomorskie) odbyło się referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się jednoznacznie przeciwko budowie elektrowni jądrowej w letniskowej wsi Gąski.
Referendum w sprawie ewentualnej budowy elektrowni atomowej i związanych z tym badań w Gąskach odbyło się 12 lutego 2012 roku. Referendum jest ważne. Frekwencja wyniosła 57 proc., przekraczając w ten sposób ustawowy próg udziału w głosowaniu 30 proc uprawnionych.
Przeciwko inwestycji opowiedziało się 2 237 mieszkańców, za było 125. Do udziału w referendum uprawnionych było 4 171 mieszkańców gminy Mielno.
„Jestem dumna z mieszkańców naszej gminy. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jeśli budowa elektrowni atomowej w Gąskach dojdzie do skutku, to zniszczy turystykę w całej naszej gminie, co doprowadzi do ruiny setki ludzi a co za tym idzie zwiększy znacznie bezrobocie. Będzie również zagrożeniem ekologicznym dla środowiska naturalnego a także dla życia i zdrowia naszych rodzin. Przez dziesięciolecia budowaliśmy naszą „małą ojczyznę” sami, upiększając i ulepszając ją. Chcielibyśmy robić to dalej, więc nie pozwólmy aby nam to ktoś spaprał” – mówi Olga Roszak-Pezała, wójt gminy Mielno.
Jak zapewnia Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska, Ministerstwo Gospodarki uwzględni wynik referendum w Gąskach w dalszych działaniach związanych z rozwojem energetyki jądrowej, traktując je jako ważny głos w debacie publicznej na ten temat.
Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej wyraziła jednak żal, iż mieszkańcy swoją decyzję podjęli tak szybko, nie mając możliwości poznania wszystkich argumentów za i przeciw takiej inwestycji. – Termin przeprowadzania referendum, bez wcześniejszej debaty i dyskusji, bez możliwości dostarczenia mieszkańcom Gąsek informacji jakiego rodzaju korzyści niesie ze sobą taka inwestycja, bardzo zubaża ten proces – powiedziała Trojanowska.
Jej zdaniem, społeczność Gąsek ma prawo do pełnej informacji na temat budowy w Polsce elektrowni jądrowej, zarówno korzyści, jak i utrudnień z tym związanych. Tego typu informacji ma dostarczyć kampania informacyjna Ministerstwa Gospodarki, która wystartuje w II połowie marca oraz konsultacje społeczne w lokalizacjach wskazanych przez inwestora, jako miejsca potencjalnej budowy elektrowni.
Gąski to obok Choczewa i Żarnowca jedna z trzech możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej, wskazanych przez inwestora siłowni - Polską Grupę Energetyczną.
Fot. sxc.hu
co nas interesuje mielno nad morzem
jak mówi Korwin-Mikke 1 mądry wśrod 10 zawsze zostanie przegłosowany przez 9 glupków
Ciekawe czy osoby które głosowały mają chociaż minimalną wiedzę na temat takich elektrowni, sądząc po wyniku pewnie nie. Tępa masa nie powinna decydować o takich rzeczach, niech budują!
Nasze dzieci już od wielu lat tam nie wypoczywają, ośrodek stoi pusty i podupada. Raciborzanie wypoczywają w Pleśnej.
Ja tez jestem przeciwna budowie elektrowni jadrowej.Przeciez nasze raciborskie dzieci wyjezdzaja w tamte tereny wypoczywac!Glupia Polska!