Pięciu cudzoziemców zatrzymanych przez straż graniczną
Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w trakcie czynności kontrolnych prowadzonych na terenie Śląska i Opolszczyzny ujawnili nielegalny pobyt Wietnamki, Ukrainki i Pakistańczyka oraz wykorzystywanie wiz niezgodnie z przeznaczeniem przez dwóch obywateli Ukrainy.
Obywatelka Wietnamu została wylegitymowana podczas kontroli prowadzonej w pociągu międzynarodowym relacji Praga – Warszawa. Okazało się, że nie ma dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w naszym kraju. Cudzoziemka tłumaczyła się, że jedzie z Czech, gdzie aktualnie mieszka. Służby czeskie potwierdziły legalność jej pobytu na terytorium Republiki Czeskiej i wydanie stosownych dokumentów, ale ich brak w trakcie przekraczania czesko-polskiej granicy jest równoznaczny z popełnieniem wykroczenia. Dlatego straż graniczna nałożyła na obywatelkę Wietnamu mandat karny, a także pouczyła o zasadach podróżowania miedzy państwami strefy Schengen i konieczności powrotu do Republiki Czeskiej.
Takiego samego wykroczenia dopuściła się mieszkająca w Czechach inna cudzoziemka – obywatelka Ukrainy. Kobieta została wylegitymowana przez patrol Straży Granicznej w pociągu międzynarodowym relacji Wiedeń – Warszawa. Również ona przekroczyła czesko-polską granicę nie posiadając przy sobie stosownych dokumentów. Po potwierdzeniu przez czeskie służby prawa pobytu w ich kraju, cudzoziemkę pouczono o zasadach przekraczania granic wewnętrznych i konieczności posiadania dokumentów. Po zakończeniu czynności kobieta udała się w drogę powrotną do Czech.
Ujawnienie naruszenia przepisów przez obywatela Pakistanu, to wynik kontroli legalności pobytu cudzoziemców przeprowadzonej w jednym z lokali na terenie Jaworzna. Okazało się, że mężczyzna przebywa w Polsce bez tytułu prawnego, a ponadto figuruje w Systemie Informacyjnym Schengen, jako osoba niepożądana na terytorium Polski oraz innych państw grupy Schengen. W tej sprawie prowadzone są dalsze czynności.
Kolejne dwa przypadki naruszenia przepisów dotyczyły wykorzystywania polskich wiz niezgodnie z przeznaczeniem przez dwóch obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy zostali wylegitymowani podczas kontroli prowadzonych na autostradzie A4 przebiegającej przez teren woj. opolskiego.
Pierwszy z cudzoziemców posiadał paszport i polską wizą wydaną w celu uczestnictwa w programie wymiany kulturalnej realizowanym na terenie woj. podkarpackiego. Mężczyzna nie potrafił jednak podać funkcjonariuszom żadnych informacji na ten temat. Podejrzewając wykorzystywanie wizy niezgodnie z przeznaczeniem, funkcjonariusze przeprowadzili w tej sprawie czynności wyjaśniające. Okazało się, że obywatel Ukrainy, pod pozorem uczestnictwa w działalności kulturalnej zajmuje się handlem artykułami RTV i AGD , wielokrotnie w tym celu przekraczając ukraińsko-polską granicę. Cudzoziemiec od samego początku nie zamierzał uczestniczyć w Polsce w żadnych imprezach o charakterze kulturalnym. Wiza, którą uzyskał w polskim konsulacie poprzez wprowadzenie w błąd urzędników państwowych, potrzebna mu była wyłącznie do bezproblemowego poruszania się między Polską a Ukrainą. W związku popełnionym czynem Straż Graniczna nie tylko unieważniła wykorzystywaną niezgodnie z przeznaczeniem wizę, ale również przedstawiła obywatelowi Ukrainy zarzut jej wyłudzenia. Cudzoziemiec przyznał się i dobrowolnie podał się odpowiedzialności karnej. Po zakończeniu czynności został zwolniony celem realizacji otrzymanej decyzji administracyjnej zobowiązującej do opuszczenia terytorium Polski.
W przypadku drugiego obywatela Ukrainy funkcjonariusze ujawnili fakt wykorzystywania niezgodnie z przeznaczeniem wizy wydanej w celu podjęcia w Polsce pracy zarobkowej. Wiza została wydana cudzoziemcowi przez polski konsulat na Ukrainie, na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy wystawionego przez polskiego pracodawcę. Zgodnie z wizą i deklarowanym celem pobytu w Polsce obywatel Ukrainy powinien pracować u tego albo ewentualnie innego polskiego pracodawcy, który zarejestrował w powiatowym urzędzie pracy takie oświadczenie. Okazało się jednak, że zamiast tego cudzoziemiec jeździł między Ukrainą, a krajami strefy Schengen zajmując się handlem samochodami. W związku z tym Straż Graniczna wydała decyzję o cofnięciu wykorzystywanej niezgodnie z przeznaczeniem wizy i zobowiązała cudzoziemca do opuszczenia terytorium Polski w nakazanym terminie.