SEKAP - narzędzie, o którym nie wiesz
Skrót SEKAP mówi mieszkańcom regionu niewiele – trudno się dziwić, korzysta z niego jedynie kilkadziesiąt osób. System, w którym wiele spraw administracyjnych możemy załatwić nie wychodząc nawet z domu jest nieużytkiem, a miał być kluczowy dla rozwoju regionu.
W województwie śląskim do SEKAP należy 114 urzędów, w tym Wodzisław, Racibórz, Radlin, Rydułtowy, Kuźnia Raciborska oraz Rybnik – niemal od początku jego powstawania. Dzięki temu systemowi możemy za pomocą komputera rozpocząć procesy urzędowe w celu pozyskania pierwszego dowodu osobistego, a także szereg istotnych kwestii związanych z własnym przedsiębiorstwem. Możemy, ale tego nie robimy. - Wygląda to słabo, z systemu korzysta naprawdę niewiele osób – żali się Adam Fudali, prezydent Rybnika. - Wystarczy mieć podpis elektroniczny, który można załatwić wraz z e-kartą i dzięki temu wiele istotnych spraw możemy załatwiać przez internet – dodaje włodarz miasta.
Jak widać jednak, ludzie wolą kontakt z żywym człowiekiem – w zeszłym roku wydział informatyki wydał – uwaga! - jedynie 43 niekwalifikowane podpisy elektroniczne. To 43 osoby, które miały zamiar coś przez SEKAP załatwić. Fakt ten dziwi tym bardziej, że drogą internetową można załatwić niemal jedną trzecią wszystkich spraw, jakie chcielibyśmy w rybnickim magistracie załatwić. - Na 175 prowadzonych przez nas usług administracyjnych, aż 50 można załatwić w SEKAP – tłumaczy Fudali. - W 2011 elektronicznie złożono tylko 100 wniosków – dodaje prezydent. Nie ma co ukrywać, w korzystaniu z dobrodziejstw technologii nadal jesteśmy w tyłach Europy.
Podpis kwalifikowany jest płatny. Profil zaufany ePUAP jest bezpłatny. Można jeszcze korzystać z podpisu wydawanego przez SEKAP, także bezpłatnego.
Ogólnie dla ludzi którzy chcą coś załatwić w Urzędzie - skarbnica wiedzy i duże ułatwienie.
Podpis niekwalifikowany jest za darmo. A dzięki SEKA-opwi nie tylko złożysz wniosek ale będziesz widział na jakim etapie załatwiania jest i na czyim biurku za długo leży. Jak zawsze nie wiesz co to jest ale krytyka.
sekap 1/3 spraw... Wystarczy podpis elektorniczny.... Za kilka set zloty. Puknijcie sie w leb z sekapem albo odpuscice podpis elektorniczny.
fudali a tak bys na lody bial i na Bali polecial a tak....ciul
Podpis elektroniczny niekwalifikowany jest podobno darmowy, tylko kwalifikowany jest odpłatny.
300 zeta +
Ile kosztuje zdobycie podpisu elektronicznego - bo za darmo to pewnie nie jest?
Szkoda, szkoda... a konkretów i tak tam nie załatwisz. Moim zdaniem kolejne zmarnowane pieniądze na projekt, z którego nikt nie korzysta