Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śmieci palone w piecach trują wszystkich

Mieszkańcy prywatnych domów często palą w piecach czym popadnie. Jak radzi sobie z tym procederem straż miejska?

Śmieci palone w piecach trują wszystkich

Stan zanieczyszczenia powietrza w regionie coraz częściej przekracza dopuszczalne normy. To efekt działalności nie tylko zakładów przemysłowych, ale również samych mieszkańców. Szkoda, że nie wszyscy pamiętają, iż śmieci palone w piecach trują nas wszystkich.

W Czerwionce-Leszczynach straż miejska ma niewielkie uprawnienia.

– Nasza straż miejska nie ma uprawnień do tego, by sobie od tak wejść do domu i sprawdzić czy mieszkaniec w piecu pali węgiel, szmaty, butelki czy opony. Nawet gdyby w kotłowni przy piecu leżały opony to nie jest w stanie udowodnić, że to akurat opony na opał. Poza tym sprawdzanie czym się pali w piecu nie polega na tym, że funkcjonariusz zajrzy do popielnika. Trzeba pobrać próbki i przesłać je do badań – wyjaśnia Grzegorz Wolnik, pełnomocnik burmistrza Czerwionki-Leszczyn ds. rozwoju i inwestycji.


Lepiej jest w Rybniku. Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.

- Z upoważnienia prezydenta miasta, strażnicy mają prawo wejścia na posesję i sprawdzenia, co mieszkańcy spalają w piecu. Nie mamy na dzień dzisiejszy żadnych specjalistycznych urządzeń, które na podstawie badania popiołu potrafiłyby to stwierdzić. W większości przypadków osoby, które spalają śmieci i nie wywiązują się przez to z obowiązków ciążących na nich na mocy uchwały rady miasta o utrzymaniu czystości i porządku, nie posiadają wszystkich rachunków na wywóz nieczystości. Wiadomo, że pali się śmieci po to, aby zaoszczędzić na ich wywozie. Strażnik na tej podstawie może ukarać mandatem. Często ludzie dzwonią do nas w momencie, kiedy widzą siwy, gęsty dym, który unosi się na wysokości chodników. Tutaj jednak należy pamiętać o tym, że kiedy palimy opałem, który jest zasiarczony, którym jest np. muł albo koks, dym będzie gęstszy. Paliwo dopuszczone do palenia w piecu jest paliwem często mokry,, stąd gęsty dym. W momencie, kiedy strażnicy jadą na miejsce zgłoszenia, często okazuje się, że mieszkaniec pali dozwolonym materiałem. Od stycznia 2011 przeprowadziliśmy ponad 900 kontroli posesji. Dyżurny przyjął 770 zgłoszeń mieszkańców. Podczas kontroli stwierdzono 1387 nieprawidłowości. Często zdarza się, że strażnicy znajdują w kotłowni worki ze śmieciami, a właściciel w tym momencie przyznaje się do ich spalania. Za taką czynność grozi mandat w wysokości do 500 zł.

W pozostałych gminach: Badania są za drogie.

W gminach powiatu rybnickiego nie przeprowadza się szczegółowych kontroli popiołu z pieców centralnego ogrzewania, bo badania takie są nieopłacalne. Gminy starają się rozwiązać problem spalania odpadów w inny sposób. Prowadzone są bieżące kontrole umów zawieranych z firmami zbierającymi odpady z posesji. W gminach umowy na wywóz śmieci podpisane ma blisko 100 proc. mieszkańców (najwięcej w Świerklanach - 98 proc.), a kolejni są sukcesywnie kontrolowani. – Co miesiąc otrzymujemy zestawienie wszystkich umów zawartych z firmami odbierającymi odpady z terenu naszej gminy, dzięki czemu mamy przegląd, kto nie wywozi śmieci. Takie dane przekazywane są straży miejskiej z Rydułtów, z którą mamy podpisane porozumienie, tak jak gmina Gaszowice i strażnicy dokonują kontroli - wyjaśnia wójt Jejkowic Czesław Grzenia. Podobne kontrole prowadzone są także w Lyskach przez straż gminną.

Czytaj więcej we wtorek w Tygodniku Rybnickim

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~G. Orwell "1984" (77.253. * .17) 03.04.2012 12:01

INWIGILACJA !!! Polaku, niewolniku! Oddaj państwu swoją szatę, godność, prywatność, wszelkie ciężko zarobione pieniądze, oddaj mu wszystko bowiem ciebie czeka królestwo boże po śmierci. Przecież państwo opiekuje się tobą i troszczy o to by cię golić z pieniędzy na każdym możliwym kroku inwigilując na wszelki możliwy sposób. http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-szokujaca-statystyka-polacy-najbardziej-inwigilowani-w-ue,nId,592875

~tda (83.26. * .95) 03.04.2012 11:46

smiecie trzeba spalac w wysokiej temperaturze ,to nawet dymu nie ma ,no i w dużej ilości powietrza sprobujcie????

~umierający (79.124. * .61) 15.03.2012 08:40
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

więc jaki jest ten sposób na podtruwających sąsiadów?

~wdychający te smrody (188.137. * .3) 14.03.2012 23:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do wynglowego: czy ja napisałem coś krytycznego o paleniu węglem i drewnem? Sam palę węglem. Płyty szalunkowe to sama chemia która utwardza wióry. Jak opowiadali ci którzy to dostali, nie można tego było pociąć! Piły siadały. To co za świństwa spalono? Byłem u znajomego którego sąsiad został obdarowany. Smród nie do wytrzymania!

~aa (93.105. * .96) 14.03.2012 23:13

straz ma w d... kontrole.

~Wynglowy (79.124. * .61) 14.03.2012 23:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

wdychający tyś sie tero obudziył. media zawsze zrobiom swoje. ale miej swoj rozum. ale pomimo tego gdzie taka Polska będzie miała czystszą energie do opalania niż węgiel? może za 60 lat-nie prędzej. także ciesz sie z uczcziwych somsiadów co palom drewnem/wynglym bo niejednych już plastik wykończył. ci sami co palom plastikiym potym w niedziela łażom do kościoła rzykać a trujom innym zdrowiy. kaj tu syns a kaj logika?

~wdychający te smrody (188.137. * .3) 14.03.2012 22:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

zastanawiam się po co te wszystkie ekologiczne pierdoły na nowinach. W Mszanie, Połomi i Gogołowej spalono ok 500 ton płyt szalunkowych. Pomimo informacji "nowiny" nawet się nie zająknęły na ten temat. Można o tym poczytać na e-mszana.pl

~i moje też. (83.27. * .136) 14.03.2012 21:34
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

a byś wiedział, za ten górniczy trud, wylany pot, za niebezpieczną pracę, niech górnikom dobrze się wiedzie, niech zarabiają, niech przynoszą sowite pensje swoim żoną. Co ty myślisz ??? że tonę węgla dostaniesz za friko. Szacunek dla górników!!!!! ,,,,,, wam się nie chce nawet śmieci sortować, tak już do tego przywykliście - - - wszystko wrąbać do pieca, piec wszystko "połknie", szmyrusy. W innych państwach można nie palić śmieciami, ale u nas NIE. Karać takich - śmierdzieli, trucicieli.

~pomysł na (188.0. * .65) 14.03.2012 21:24
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Pozamykać kopalnie dowalić akcyzy podrożeć każdy opał a palić będziemy się ale ze wstydu no i pogodane.

~Zdrowie naszych dzieci (79.124. * .61) 14.03.2012 21:16
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

auto-chton, też byłem w tym uporządkowanym kraju, przez rok tam mieszkałem. U nas też trochę brakuje takiego "ordnungu", ludźmi kieruje samowolka i dbanie tylko i wyłącznie o swoje własne plecy, nie martwiąc się zazwyczaj zdrowiem innych (i tym samym swoim zdrowiem). Ładnie piszą w tych artykułach; to że otrzymali tyle i tyle zgłoszeń, tego i owego... W praktyce wygląda to tak, sąsiad pali w piecu czymś co leci na moje okno przez cały dzień. Jak przyjeżdżają strażacy to jest z tym dymem spokój... ale na jakieś 30-40 minut. Nie czuję się bezpieczniej przez to, że istnieje u nas coś takiego jak "Straż Miejska". Moje dzieci też nie.

~Auto-chton (83.27. * .16) 14.03.2012 12:40

Ino się pochlastać... A byłem w Niemczech i tak pięknie sortowałem... Czemu ja wróciłem?...

~antyryl (77.253. * .96) 14.03.2012 12:37
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

Dać podwyżkę górnikom to węgiel na pewno będzie tańszy!!!

~zorro (77.253. * .96) 14.03.2012 12:31
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Przeprowadzili 900 kontroli i stwierdzili 1387 nieprawidłowości!!! To się nazywa kreatywna księgowość. Hi hi hi

~chłodno i głodno (83.18. * .178) 14.03.2012 11:03
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

dowalcie jeszcze jedną akcyzę i jeszcze jeden podatek na węgiel to ludzie już wcale nie będą mieli pieniędzy potem jeszcze 500 mandatu to przestaną kupować nawet jedzenie i tym samym nie będa "produkowac" śmieci bo z czego i problem rozwiązany... będzie czyste powietrze a ludzie będą szczuplejsi