Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Buduj z głową

Z badań wynika, że ponad 80 proc. Polaków chciałoby zamieszkać we własnym domu, ale barierą są dla nich pieniądze. A przecież wcale nie musi tak być! Racjonalne zarządzanie budowlanym budżetem – m.in. przemyślany wybór sposobu budowy – może znacznie zmniejszyć przeszkody stojące na?drodze do?własnego domu.

Kluczem do racjonalnego obniżenia kosztów jest niewątpliwie wybór sposobu budowania. Odpowiedź na pytanie – systemem gospodarczym czy z firmą deweloperską – wcale nie jest oczywista.

Czy warto budować systemem gospodarczym?

Decyzja o budowie systemem gospodarczym, który oznacza samodzielne zamawianie materiałów budowlanych i ich transport oraz wykonywanie niektórych robót własnymi siłami, do niedawna była oczywista dla wielu inwestorów. Pozwalała bowiem odłożyć prace w czasie w momencie przejściowych trudności. Dziś jednak taki system budowania odchodzi w zapomnienie, głównie dlatego, że zmienia się tempo życia i ilość obowiązków, które uniemożliwiają spędzanie długich godzin na placu budowy. System gospodarczy może być traktowany jako droga do własnego domu głównie w przypadku osób, które mają działkę, ale ze względu na brak zdolności kredytowej nie mogą dostać kredytu, oraz tych, którzy zarabiają sezonowo i większą część roku mogą poświęcić budowie. Metoda gospodarcza wymaga bowiem ogromnego zaangażowania inwestora – nie tylko czasowego, lecz także w zakresie nakładów pracy. Ciężar, który spada na jego barki, jest odczuwalny co najmniej jako jeden dodatkowy etat. Warto się więc zastanowić, jaką cenę ma taka oszczędność. W końcu budowa systemem gospodarczym trwa o wiele dłużej, choćby dlatego, że trzeba dodatkowo spędzić wiele godzin na samodzielnym zgłębianiu technologii budowania. Poza tym nawet z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca się prowadzić budowy np. przez pięć lat, gdyż wykorzystane materiały niszczeją i tracą wartość. 

Pół na pół

Rozsądną alternatywą i rozwiązaniem pośrednim wydaje się zatrudnienie kilku ekip do wykonania poszczególnych etapów. Owszem, taka budowa będzie nieco droższa, trzeba też będzie włożyć wysiłek w znalezienie sprawdzonych fachowców i dopilnowanie, by na czas zjawili się na budowie, a później umieć skoordynować prace poszczególnych ekip. W zamian otrzymujemy jednak pewność, że powierzamy budowę w dobre ręce. Najlepiej zatrudnić ekipę z polecenia, jeśli jednak takiej nie znamy, zanim zdecydujemy się na konkretnego wykonawcę, koniecznie trzeba zdobyć od niego adresy poprzednich budów i poznać opinie jego byłych klientów, a także dopilnować, by jeszcze przed rozpoczęciem robót określił on cenę, za jaką wykona swoją pracę. Zaletą tego systemu jest też poczucie bezpieczeństwa – to wykonawca, a nie inwestor, bierze na siebie odpowiedzialność za jakość materiałów i robocizny. Gdy nasz dom powstaje w pobliżu dużego miasta, oszczędności może przynieść zatrudnienie ekip z innego regionu – gdzie jest tańsza robocizna. Przestrzegamy jednak przed zatrudnieniem ekip „na czarno”, złożonych często z obcokrajowców. Choćby dlatego, że nie wystawią nam one faktury, którą w przypadku zaciągnięcia kredytu i tak musimy złożyć w banku, by udokumentować zakończenie konkretnego etapu budowy. Poza tym, nawet jeśli oferują one konkurencyjne ceny, w przypadku niedotrzymania terminów lub niewłaściwego wykonania zleconej pracy nie będzie można od nich wyegzekwować poprawienia niedoróbek. Ostatecznie zaś może się okazać, że trzeba będzie zatrudnić ekipę, która naprawi błędy poprzedniej.         

Generalne wykonawstwo

Kłopoty z wykonawcami to nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć budowę domu „pod klucz” – z jedną firmą. Mogłoby się wydawać, że ten wariant kosztuje niemało, zyskujemy jednak dzięki niemu komfort psychiczny i pewność, że nasze nowe lokum powstanie w krótkim czasie, a po zakończeniu budowy otrzymujemy od wykonawcy gwarancję. Przewaga tego systemu nad metodą gospodarczą polega też na tym, że gdy materiały budowlane kupuje wykonawca, który potem wykorzysta je na naszej budowie, a nie inwestor, płaci on za nie VAT w wysokości 8%, a nie 23% – to duża oszczędność. Ogromne znaczenie ma szybkość, z jaką powstaje dom, gdyż rozłożenie budowy na kilka lat (jak w systemie gospodarczym) może się niekorzystnie odbić na ostatecznym kształcie domu. 

Maria Gajda

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~budo (88.208. * .1) 15.03.2012 17:25

łoboże materiały niszczeją i tracą wartość... które to?

~Marcel 2 (89.174. * .146) 15.03.2012 11:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

może budować za spółdzielczą kasę. jeden specjalista już jest w Wodzisławiu?

~Budowniczy (77.253. * .96) 15.03.2012 11:26
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Widać, że autor ma słabe rozeznanie w temacie. Do rozliczenia poszczególnych etapów budowy nie potrzeba faktur. Rzeczoznawca z banku ocenia poszczególne prace i sprawdza czy zgadzają się z kosztorysem. Polskie realia zmuszają do zatrudniania na czarno aby ograniczyć koszty. Sam budowałem systemem pół na pół i znam temat od podszewki.

~Nie mam na tlen (193.150. * .118) 15.03.2012 10:03
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Jeszcze sie nie spotkałem z ludzmi/rodziną którzy wybudowali swoje gniazdko i nie mieli cyrków z jakimś wykonawcom lub firmą.