Sukces uczniów budowlanki
Jak co roku, drużyna raciborskiej budowlanki uczestniczyła w trudnych zmaganiach najlepszych uczniów szkół budowlanych okręgu - od Jeleniej Góry po Racibórz.
Jubileuszowa XXV edycja Okręgowych Eliminacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych odbyła się 2-3 marca w Nysie.
W tym roku raciborską szkołę reprezentowali uczniowie klasy III i IV Technikum Nr 2 (technik budownictwa) w składzie: Mariola Kulig, Krzysztof Piórkowski, Patryk Gurk, Marek Kordula, Patryk Mrozek oraz ubiegłoroczny laureat Finału XXIV edycji OWiUB - Marek Urbisz.
Uczniowie Budowlanki zajęli drużynowo III miejsce. Marek Urbisz powtórzył sukces z ubiegłego roku. Zajmując indywidualnie III miejsce w okręgu, będzie reprezentował Racibórz w zmaganiach zawodów centralnych OWiUB 13-14 kwietnia w Bytomiu.
Powołana w 1987 roku Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych stanowi kontynuację organizowanego od 1982 roku w średnich szkołach budowlanych Turnieju Wiedzy i Umiejętności Budowlanych i jest olimpiadą tematyczną – związaną z dziedziną wiedzy budowlanej.
Organizatorem Olimpiady jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Celem Olimpiady jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania budownictwem oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności budowlanych, kształtowanie nawyku doskonalenia zawodowego u uczniów i absolwentów szkół budowlanych, lepsze przygotowanie uczniów do podejmowania dalszego kształcenia na kierunkach budowlanych szkół wyższych, wyrobienie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, zapoznanie młodzieży z najnowszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi w dziedzinie budownictwa, zachęcenie młodzieży do rozwijania swoich uzdolnień i stworzenie jej warunków szlachetnego współzawodnictwa, doskonalenie form i metod twórczej pracy nauczycieli z młodzieżą, stworzenie płaszczyzny współzawodnictwa między szkołami.
Tematyka Olimpiady wykracza poza treści podstaw programowych dla zawodów budowlanych oraz uwzględnia dziedziny kształcenia ogólnego takie jak matematyka, fizyka i chemia jako niezbędną podbudowę kształcenia zawodowego.
(ZSB)