Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz zgasi światło podczas Godziny dla Ziemi WWF

Już tylko tydzień pozostał do Godziny dla Ziemi WWF. 31 marca o godz. 20.30 w symbolicznym geście miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło na 60 minut. Nie zrobią tego, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii w ciągu godziny, ale w celu zamanifestowania swojej troski o środowisko. Przyłącz się na wwf.pl i zgaś światło – apelują ekolodzy. Po co gasić światło podczas Godziny dla Ziemi WWF?

W czasie Godziny dla Ziemi WWF nie mierzymy oszczędności energii tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków – mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska. - Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę, tylko przez cały rok. Poprzez Godzinę dla Ziemi WWF przypominamy o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.

Możliwości jest wiele - wyłączanie zbędnego oświetlenia i urządzeń elektrycznych, zamiana codziennej kąpieli w wannie na prysznic, wybór roweru zamiast samochodu jako środka transportu, czy też segregacja śmieci. Więcej porad o tym jak na co dzień dbać o Ziemię znajdziesz na stronie wwf.pl/godzinadlaziemi.

Udział w akcji nie oznacza całkowitej rezygnacji z używania prądu przez 60 minut – dodaje Kosowska. - 31 marca symbolicznie zgasną iluminacje znanych budynków i obiektów architektonicznych oraz światło w domach osób, które zdeklarowały udział w akcji, a nie np. sygnalizacja świetlna.

Godzina dla Ziemi WWF nie grozi zachwianiem stabilności systemu energetycznego – tłumaczy Monika Marks z WWF Polska. - Przed ważnym meczem piłki nożnej w wielu domach i mieszkaniach włączane są telewizory. Podobna zmiana krajowego poziomu poboru prądu, oczywiście w odwrotną stronę i w mniejszej skali - telewizory są bardziej energochłonne niż żarówki – ma miejsce podczas Godziny dla Ziemi WWF. Sieci elektroenergetyczne są na tego typu zmiany poborów przygotowane.

Godzina dla Ziemi WWF nie spowoduje też większego zużycia energii niż udaje się zaoszczędzić w czasie 60 minut. Ten mit wziął się prawdopodobnie z powolnego „rozświetlania się” świetlówek starego typu, choć i one zużywały mniej energii podczas zapalania niż podczas godziny świecenia. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne były świetlówki z zapłonnikiem elektromagnetycznym. Zanim zaświeciły pełnym światłem, musiało upłynąć od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku minut. Przez ten okres „rozświetlania” zużycie energii było faktycznie większe. Jednak w świetlówkach nowego typu pełen zapłon następuje dużo szybciej. Obecnie ów „szczyt prądowy” trwa zaledwie kilka mikrosekund i jest pomijalny.

Dlatego zawsze, nawet jeśli wychodzimy z pokoju tylko na trzy minuty, opłaca się wyłączyć światło – dodaje Marks. - Przez cały ten czas będziemy oszczędzać energię. Dotyczy to zarówno świetlówek, świetlówek kompaktowych, jak i tradycyjnych żarówek.

WWF Polska zachęca do przyłączenia się do akcji na stronie wwf.pl/godzinadlaziemi. Do zarejestrowania się na stronie i wyłączenia światła podczas Godziny dla Ziemi WWF zachęcają także znani Polacy, między innymi: Kinga Rusin, Michał Piróg, zespół Zakopower, Reni Jusis, Urszula Dudziak, Gaba Kulka, Ania Rusowicz w wiele innych. Dowiedz się co zrobią gwiazdy jak zgaśnie światło na stronie wwf.pl/godzinadlaziemi.

Jakie miasta przyłączyły się do akcji i co zgaśnie w Polsce:

W 2011 roku światła zgasiły setki milionów ludzi w ponad 5 200 miast, w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się ikony architektury z całego świata: Wieża Eiffla w Paryżu, Opera w Sydney, Brama Brandenburska w Niemczech, piramidy w Egipcie, Zakazane Miasto w Chinach. W tym roku, obok największych miast i ikon architektury z całego świata przyłączyło się już 40 miast w Polsce, wśród nich: Warszawa, Poznań, Kalisz, Kraków, Zielona Góra, Katowice, Wrocław, Opole, Częstochowa, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Koszalin, Szczecin, Olsztyn, Elbląg, Mława, Grodzisk Mazowiecki, Płock, Pruszków, Luboń, Nowy Sącz, Gorzów Wielkopolski, Białystok, Dąbrowa Górnicza, Racibórz, Będzin, Wałbrzych, Ostrowiec Świętokrzyski, Rzeszów, Malbork, Gniewino, Starogard Gdański, Chełmno, Grudziądz, Barcin, Trzebiatów, Dobre Miasto i Pruszcz Gdański.

Podczas Godziny dla Ziemi WWF zgasną iluminacje świetlne najbardziej charakterystycznych budynków, miedzy innymi: Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki, Zamek Królewski, mury obronne Starego Miasta, iluminacje mostów i Zachęta w Warszawie, oświetlenie Starego Rynku, iluminacje mostów i Ratusz w Poznaniu.

Zgasną także iluminacje zewnętrzne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i Ministerstwa Finansów w Warszawie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ziemia=Nasz Dom (93.105. * .115) 27.03.2012 21:50
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

W Raciborzu wg mnie zbędne jest oświetlenie zamku przez całą noc. Iluminacja wygląda wspaniale, ale po godzinie 24 praktycznie nie ma żywego ducha na ulicach więc można by wyłączyć oświetlenie- miasto zaoszczędzi trochę pieniędzy, a środowisko skorzysta.