Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Miastem rządzi Chińczyk - żołnierska wizja rozwoju

Wiązanki kwiatów złożono pod dwoma pomnikami. Emerytowani żołnierze wojska polskiego uczcili dziś trzy rocznice: wyzwolenia Raciborza, zakończenia walk o Racibórz i zajęcia Raciborza przez Armię Czerwoną. Podali też 2 wizje rozwoju miasta.

Miastem rządzi Chińczyk - żołnierska wizja rozwoju

Do zebrania się na cmentarzu żołnierzy radzieckich i pod pomnikiem Matki Polki skłoniły grono starszych panów trzy wymienione przez nich tematy i przypadająca na 31 marca rocznica tamtych wydarzeń. Mówił o nich kpt. rez. WP Leon Wachowski. Fantazją autora - Jana Kalemby, który napisał w 1981 roku monografię "Racibórz-zarys rozwoju miasta" - określił informacje o walkach Armii Czerwonej wyzwalającej miasto w marcu 1945 roku. - Mój rozmówca Franciszek Solich opowiedział mi o bombardowaniu przez Rosjan pustego miasta bombami fosforowymi, podobno paliła się też Odra - czytał dziś Wachowski. Wspominał o paradoksie, że na cmentarzu Żołnierzy Radzieckich leżą wojskowi polegli już po dacie wyzwolenia Raciborza. - Niedługo wydarzenia z 31 marca 1945 roku przejdą do legendy o Raciborzu - przewiduje kapitan.

Zebranym na cmentarzu przedstawił dwie wizje rozwoju Raciborza - od 1945 roku do 1990 roku oraz od 1990 roku do dziś. W nowszej Racibórz liczy 30 tys. mieszkańców, jest ośrodkiem handlowym rządzonym przez Chińczyka. Po dawnych zakładach (Polmos, Cukrownia, Ślązak) zostały puste place. W dziejach do 1990 roku Wachowski przedstawił Racibórz jako 120 tys. miasto, port rzeczny na międzynarodowej trasie wodnej, z elektrownią wodną, konsorcjum Rafako wykonującym kontrakty w Turcji, Brazylii i Chinach. Miasto w tej wizji ma czteropasmową obwodnicę.

W obecności wiceprezydent miasta Ludmiły Nowackiej i posła PO Henryka Siedlaczka emerytowani żołnierze zjawili się także pod pomnikiem Matki Polki. - To już nie tradycja taka jak wizyty na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Gromadząc się tu uważamy, że 31 marca Racibórz powrócił do macierzy, tak jak Śląsk stał się Polski. Na ten dzień Polacy czekali 7 wieków - podkreślił Wachowski. Wiązanki kwiatów złożyli także przedstawiciele straży granicznej i straży pożarnej.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jo, (82.212. * .161) 02.04.2012 10:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

hanys, do griszy, Śląsk i Morawy, tubylec, Ślońzok, niy Polok, nn, ślonzok majom recht, tak bardzo, ze ni musza wiyncy pisac, brawo chlopy, jest ech rod, ze tacyscie som, a jo z Woma za yno nasz Raciborz

~hanys (82.93. * .244) 01.04.2012 13:31
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Racibórz zawsze slonski nigdy polski! gorole raus gorole won gorole wyp... z tad

~alf (83.5. * .92) 31.03.2012 21:52
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

gorolom ślonzk uratowoł życi tag by siedziuł na ukrainie w lepiance za forchangami i samogona walył do upadłego a jak sie niepodobo to nazot PAPA

~do griszy!!! (89.200. * .94) 31.03.2012 21:50
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Niemce masowo na Śląsk przybyli od XIII wieku. Więc Ślązacy z Niemcami mieszali się już masowo w XIII wieku. Poczytaj historię Śląska, proszę!!!!

~Śląsk i Morawy (89.200. * .94) 31.03.2012 20:44
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Do jakich macierzy? Pomijam fakt że załozycielami miasta Racibórz nie byli Polacy. W 1945 roku wszystkie budynki Raciborza były budowane za czasów Prus, ani jednego Polskiego budynku tam nie było. Kanał ulga był buudowany za czasów rządów Hitlera. O jakiej macierzy oni mówią? Nawet Powstańcy nie szturmowali Raciborza, bo nikt nie podważał raciborza jako miasta Niemieckiego i szturm powstańców zakończył się na Odrze, nawet most kolejowy na rzece Odrze w Olzie wysadzili, po to aby odłączyć Niemce od Polski, chodziło aby niemce nie dostarczali broni i nie wprowadzali śmiertelnie groźnych pociągów pancernych. Nikt nie miał wątpliwoście że miasta i ziemia nad Odrą po stronie zachodniej należą bezspornie do niemiec. Dopiero Stalin zrobił prezent Polakom i dał im te ziemie, za to że polacy z nim współpracowali(nie wszyscy) i oddali kresy. Tak naprawdę ci wszycy gorole z Raciborza, to kwaity powinni złożyć na grobie Stalina, bo to im zawdzięczaja to, że mogli mieszkać w Raciborzu w poniemieckich budynkach, dziwne że im to nie przeszkadzało.....

~tubylec (83.5. * .92) 31.03.2012 20:23
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Heniu ty też z za Buga w byczoku przyjechołeś do nos cz jakos babka okupuje cudze podwurko

~Ślońzok, niy Polok (109.197. * .189) 31.03.2012 16:16
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Polacy może tak, ale nie raciborzanie! Oni nie czekali od wieków na Polskę, bo właśnie wszystko robili, żeby się od tego państwa odciąć. Jest to kompromitacja władz, że nie mamy dróg, nie mamy kolei, szkoły i poczty likwidowane, a Siedlaczek z radością bierze udział w takich uroczystościach i zaciera ręce, no ja też bym zacierał, jakby mi Polska płaciła ponad 10 tys. miesięcznie. To państwo jest na dnie

~Ratibor (109.197. * .189) 31.03.2012 15:26
oceniono 12 razy
8
Zgłoś

kurcze, co ja to czytam? No co ja to czytam? Już myślałem, że poprzedni ustrój się skończył, a tu prawie 70 lat po wojnie dalej ktoś pisze głupoty o wyzwalaniu niemieckiego miasta Ratibor spod władzy jego własnego państwa!!! Ludzie, kiedy się skończy kłamstwo w Polsce? Im dalej od wojny, tym więcej tych debili kombatantów wielce zasłużonych. Nienawidzę tego polskiego kłamstwa, Ratibor znalazł się w polskich granicach i co z tego ma ? Jedynie biedę , kłótnie, dziurawe drogi i władzę spolszczonych chłopów zza Buga. Większość raciborzan od dawna w Niemczech, bo w tym państwie wytrzymać nie umieją. Boże jakich ja czasów doczekałem!!!!???

heniek100 31.03.2012 15:00
oceniono 8 razy
-6
Zgłoś

Jeden analfabeta lepszy od drugiego. Masakra, co tu za "ludzie" piszą?

~nn (78.31. * .44) 31.03.2012 14:06
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

wstyd żeby chrzcić tych złych ludzi ich przodkowie zabili prezydenta i 95 innych ludzi a tu im kwiatki dają zaorać ten syf

~ślonzok (83.5. * .78) 31.03.2012 13:46
oceniono 7 razy
3
Zgłoś

wy nimuicie mieć bo jak tak bydziecie rządzic to CHNCZYK zachwila i wami bydzie rządził bydzie stoł na skrzynce po piwie i sie darł jak to morzna zauwazyć w odnich bajzlu za Odrom tu trza tworzyć mowe wielki firmy kaj można godnie zarobic jest kasa w społeczeństwie to i miasto bogate a tu bjyda to co było to scie zmarnowali były NIEMCY było dobrze były rusy wy i żyłtki to jest żle pa