Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny z Wodzisławia: "Wystąpmy do Radlina o zwrot naszych ziem"

Dążenia mieszkańców Grodziska, którzy chcą odłączenia ich posesji od Wodzisławia to początek zmian terytorialnych tego miasta?

Radny z Wodzisławia: "Wystąpmy do Radlina o zwrot naszych ziem"
Nie możemy stać bezczynnie i czekać aż ktoś upomni się o wodzisławski rynek – mówi Adam Króliczek

Mieszkańcy wodzisławskiego Grodziska chcą przyłączenia ich posesji do Marklowic. Sprawa od miesięcy wywołuje ożywioną dyskusję. Budzą się stare spory. – Marklowice nie zważając na nic chcą odebrać część naszego terytorium i wyciągają rękę po obce tereny. Pszów i Radlin się z nami nie liczą, a my siedzimy cicho. Czas z tym skończyć i przypomnieć trochę historii, a być może wystąpić do Radlina o nasze ziemie, zabrane nam kilkanaście lat temu – mówi wodzisławski radny Adam Króliczek. Wtóruje mu część mieszkańców dzielnicy Radlin II, którzy przymierzają się do zbierania podpisów w tej sprawie.

Powrót do przeszłości

O zmianach terytorialnych Wodzisławia zaczęto mówić ponownie w połowie ubiegłego roku, gdy część mieszkańców Grodziska (ok.70 gospodarstw) rozpoczęło procedurę odłączenia ich posesji od miasta i przyłączenia do Marklowic. Uważają, że władze sąsiedniej gminy lepiej o nich zadbają.

Przeprowadzono w tej sprawie konsultacje społeczne. W Marklowicach prawie 100% mieszkańców biorących udział w ankiecie chce, by Grodzisko stanowiło część ich gminy. Prawie 90% wodzisławian jest przeciwnego zdania. Za tym poszły uchwały podjęte przez radnych obu gmin, którzy głosowali zgodnie ze stanowiskiem uczestników konsultacji. Ostateczną decyzję co do przyszłości Grodziska podejmie minister. – Nie rozumiem tej sytuacji. Marklowice współpracują z nami na wielu polach, wspólnie budujemy m.in. kanalizację, a radni robią takie numery. Wyciągają rękę po nie swoje tereny. Nie możemy się temu bezczynnie przyglądać – mówił podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Wodzisławiu Adam Króliczek. Wtórowało mu kilku innych radnych.

- Nie wyciągamy po nic ręki. To mieszkańcy Grodziska zwrócili się do nas z prośbą o rozpatrzenie wniosku. Uznali, że Wodzisław o nich nie dba. My uruchomiliśmy jedynie procedurę. Podobnie było przed laty z Marklowicami. Wodzisław nie dbał o nas, więc postanowiliśmy się od niego dołączyć. Dzisiaj jest podobna sytuacja, tyle tylko, że w mniejszej skali – mówi Andrzej Brychcy, przewodniczący rady gminy w Marklowicach.

Za dużo wody

Wiele skazuje na to, że dyskusja o granicach Wodzisławia szybko nie ucichnie. Mieszkańcy dzielnicy Radlin II mają dość, niegodziwego ich zdaniem, działania sąsiadów. Władzom Pszowa zarzucają spuszczanie do rzeki Leśnicy zbyt dużej ilości wody z oczyszczalni ścieków. – Przekraczają znacznie dozwolone normy co powoduje, że Leśnica wylewa i podtapia nasze posesje. Tak się postępuje z sąsiadami? – pyta Adam Króliczek.

Zdaniem Leszka Piątkowskiego z pszowskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej argumenty są absurdalne. – Stara kanalizacja deszczowa w wielu miejscach jest podłączona do sanitarnej co powoduje, że na oczyszczalnię trafia także deszczówka. Tak czy siak spływa ona do Leśnicy, więc ilość wody się nie zmienia. Nieważne w tym przypadku czy przepływa ona przez naszą oczyszczalnię czy nie. Tłumaczyliśmy to wielokrotnie wodzisławskim radnym. Jak widać nie dociera – wyjaśnia Piątkowski.

Odpady na granicy

Czarę goryczy zdaniem mieszkańców wodzisławskiego Radlina II przelało postępowanie władz Radlina. – Na granice obu miast zwożony jest gruz i ziemia. Odpady pochodzą z prac ziemnych wykonywanych m.in. na terenie Radlina. Wykonawcy zasypują nimi pobliskie jary co powoduje zakłócenie gospodarki wodnościekowej. Poprzez zmianę ukształtowania terenu woda zalewa nasze tereny – mówi Irena Szostek z Wodzisławia, przewodnicząca rady dzielnicy Radlin II.

Zdenerwowania nie kryje także radny Króliczek. – Co się tutaj wyrabia to się w głowie nie mieści. Mówimy, prosimy o reakcję, a wiceburmistrz Podleśny pisze nam durne odpowiedzi. Wyjaśnia, że woda pod górkę nie popłynie i się ośmiesza. Jestem w niezręcznej sytuacji bo zalewa m.in. moją posesję. Trzeba jednak pamiętać, że wielu innych mieszkańców ma znacznie większe szkody niż ja. To nie moja prywatna sprawa – irytuje się Króliczek.

- Zrobiliśmy co w naszej mocy. Nie mamy jednak kontroli nad tym gdzie firmy wykonujące roboty wywożą ziemię czy gruz. Dogadują się z prywatnymi właścicielami  terenu i u nich to składują. Poza tym okazuje się, że odpad budowlany pochodzi także z prac wykonywanych nie w naszym mieście, a na terenie Wodzisławia i dzielnicy Radlin II – wyjaśnia burmistrz Podleśny. Dodaje, że nie ma sporu pomiędzy oboma miastami. Podobnego zdania są władze Wodzisławia. – W drodze standardowych uzgodnień i negocjacji sprawa jest stopniowo rozwiązywana. Nie możemy mówić w tym przypadku o konflikcie na linii Radlin – Wodzisław – twierdzi Barbara Chrobok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Wodzisławiu.

Z każdej strony się nam dowala

Trudno określić na ile sprawa jest poważna. Wiadomo, że zmiany terytorialne samego Wodzisławia wzbudzają sporo kontrowersji, szczególnie w przypadku Radlina (więcej w tekście poniżej). – Podzielili tereny zupełnie bez głowy i rozeznania. Z dania na dzień dowiedziałem się, że część mojego pola leży w Radlinie a druga część w Wodzisławiu. W Radlinie kazali mi płacić podatek kiedy ja już go zapłaciłem w Wodzisławiu. Totalny bałagan – twierdzi Ireneusz Górecki z wodzisławskiej dzielnicy Radlin II. Bez ogródek mówi o tym radny Króliczek. – Przecież oni najnormalniej w świecie wzięli nasze tereny i nazwę. Radlin jest u nas, a nie w Biertułtowach. Dzisiaj nie tylko się o tym nie pamięta, ale z każdej strony się nam dowala. Nie możemy stać bezczynnie. W radzie dzielnicy prowadzimy na ten temat ożywioną dyskusję. Jesteśmy zdeterminowani. Chcemy wystąpić do Radlina o zwrot naszych terenów – kończy Adam Króliczek.

Rafał Jabłoński

 

Jak to było z tym Radlinem

Pierwsza wzmianka o Radlinie pochodzi z roku 1365. W jego skład wchodziły wsie: Radlin Górny i Radlin Dolny połączone w jeden Radlin w 1865 r. Obszary dołączono w 1913 r., a w 1926 r. tereny dworskie Kępa i Kisielowiec. Obok rozwijały się Biertułtowy. Powstanie kopalni Emma w Radlinie sprawiło, iż biertułtowskie kopalnie Raden i Mariahilf nie wytrzymały konkurencji i uległy likwidacji. To doprowadziło do zubożenia kasy gminnej i włączenia Biertułtów do Radlina w 1932 r. W 1954 r. Radlin otrzymał status miasta.

 

Ponad 100-tysięczny Wodzisław

W 1972 r. ma miejsce pierwszy etap reformy administracyjnej. Do Wodzisławia zostają przyłączone Wilchwy (z kopalnią 1 Maja), Marusze oraz Turzyczka. Dzięki tym zmianom obszar Wodzisławia zwiększył się z 17 do 27 km kw., a liczba ludności wzrosła z 7,2 tys. do ponad 37 tys. osób.

Trzy lata później, w 1975 roku do Wodzisławia przyłączono Radlin oraz Pszów, Marklowice i Rydułtowy. Liczba mieszkańców Wodzisław osiągnęła już 104 tysiące osób, a jego obszar powiększył się czterokrotnie do 110 km kw. Na jego terenie znalazły się 4 kopalnie, Zakłady Koksochemiczne, Śląskie Zakłady Koncentratów Spożywczych i spora liczba znaczących zakładów.

Referendum nieważne

W 1992 r. Rydułtowy odzyskały prawa miejskie i od tej pory są samodzielną jednostką samorządu terytorialnego. Kroki w kierunku usamodzielnienia podjął także Pszów i Marklowice. Gminy te odzyskały samodzielność z końcem 1994 r. Swoje aspiracje do samodzielności zgłosił także Radlin, a raczej Biertułtowy bo taka jest nazwa wnioskowanego terytorium. W 1992 r. zawiązała się grupa inicjatywna na czele z Henrykiem Rduchem, która pod nazwą „Czas na Radlin” wystartowała w wyborach samorządowych. Uzyskała 4 mandaty. Prezydentem Wodzisławia był wówczas Henryk Lewandowski wywodzący się z Radlina.

W 1993 r. do przewodniczącego rady miejskiej Józefa Żywiny (późniejszego wicestarostę powiatu wodzisławskiego) wpłynął wniosek wspomnianej grupy inicjatywnej o podjęcie działań zmierzających do odłączenia Radlina od Wodzisławia. W tym momencie powstał spór wokół nazwy gminy, którą miała nosić samodzielna gmina. Okazało się iż granica z 1975 r. przebiegała przez największe wodzisławskie osiedla XXX-lecia i Piastów. Aby uniknąć komplikacji grupa inicjatywna zgodziła się na pozostawienie tych terenów w obszarze administracyjnym Wodzisławia. Zadowolono się jednocześnie obszarem, który historycznie tworzyły Biertułtowy, Obszary i Głożyny zachowując nazwę Radlin. Powstała więc paradoksalna sytuacja, w której nowa – odłączona gmina nosi nazwę Radlin, a sam Radlin pozostaje w granicach Wodzisławia. Powstał Radlin bez Radlina. Właściwy Radlin, który posługiwał się tą nazwą już od XIII wieku został jej pozbawiony. Stał się nieco później wodzisławską dzielnicą Radlin II. Decyzja ta zbulwersowała rdzennych radlinian, a także radlińskich księży. Mimo to radni zdecydowali o rozpisaniu referendum na czerwiec 1994 r. Do urn poszło zaledwie 27,4%. Za odłączeniem Radlina głosowało blisko 4 tysiące mieszkańców głównie z Biertułtów, głosów przeciwnych odnotowano 664. Frekwencja nie przekroczyła 30-procentowego progu i plebiscyt był nieważny. Mimo to rada miejska w Wodzisławiu pozytywnie opiniuje wniosek o odłączeniu. Mieszkańcy i duchowni interweniowali jeszcze u wojewody nie zgadzając się na „zagrabienie” nazwy Radlin przez grupę inicjatywną związaną z Biertułtowami. Ostatecznie w 1997 r. od Wodzisławia odłączyły się Biertułtowy, Głożyny i Obszary i utworzyły miasto Radlin.

Rafał Jabłoński

Korzystałem z pracy Krzysztofa Dudy pt. „Podziały administracyjne Wodzisławia Śląskiego w latach dziewięćdziesiątych”, Katowice 1996 (praca magisterska).

 

 

Ludzie

Adam Króliczek

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego.

122 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oberschlesien (109.197. * .189) 28.04.2012 22:06
oceniono 20 razy
-10
Zgłoś

Wodzisław nie jest polski tylko śląski!! Było tutaj prywatne państwo stanowe przez 200 lat, z czeskim językiem urzędowym! Wodzisław historycznie bardziej należy do Czech niż do Polski!

~Były wodzisławianin (94.42. * .56) 28.04.2012 21:56
oceniono 9 razy
1
Zgłoś

Radny Króliczek najwyraźniej opił się wody z Leśnicy. Na odpływie z pszowskiej oczyszczalni zainstalowany jest licznik, który mierzy ilość zrzuconej , oczyszczonej wody (do rozliczeń z, między innymi Ochroną Środowiska za użytkowanie zasobów naturalnych. Ta ilość od początku oczyszczalni jest niemal taka sama, w granicach 800 m3 na dobę, od roku lub dwóch nawet spadła z powodu zaprzestania wydobycia w miejscowej kopalni i odłączenia łaźni kopalnianej. "Polityków" w Polsce mamy coraz durniejszych ;(

~Wkurzony (80.238. * .20) 28.04.2012 21:55
oceniono 15 razy
1
Zgłoś

Wodzisław to kuriozum na skalę ogólnopolską. Nie dość, że większość dzielnic się od niego odłączyła to jeszcze niektóre chcą się odłączyć i przyłączyć do wsi! Turzyczka też zaczyna mówić o takiej możliwości. A przez co? A przez to, że Wodzisław nie budzi żadnego szacunku i cały czas się stacza. Ludzie myśleli że jak wybiorą młodych, nowych ludzi to Wodzisław zacznie się rozwijać i zmieniać. Tymczasem tak jak się nie działo wcześniej tak się nie dzieje. Miasto Wodzisław i powiat wodzisławski są na chwilę obecną zakałami województwa śląskiego. Przynosicie wstyd swoimi waśniami, swoją zaściankowością i brakiem rozwoju. A mieszkańcy Grodziska tylko dolewają oliwy do ognia bo obecnie mieszkają w mieście - zacofanym i zapomnianym ale w mieście. A czeka ich perspektywa być wsiokami - wasze dzieci wam za to zapłacą tak samo jak młodzi mieszkańcy Rydułtów, Pszowa i Radlina którzy mają wielkie pretensje do swoich rodziców i dziadków za to, że wybrali secesję i podzielili poważne miasto. Obecny powiat wodzisławski z perspektywy Katowic znaczy czasem mniej niż Rajcza czy Myszków...

~Nacjonalista (80.238. * .30) 28.04.2012 21:51
oceniono 27 razy
5
Zgłoś

Wodzisław tylko Polski!!!

~jw (109.197. * .189) 28.04.2012 19:54
oceniono 11 razy
3
Zgłoś

Redaktor Nowin podbija bębenek państwowego szachrajstwa i nieróbstwa, a zwala winę na nasze samorządy! Jedno mi tam gdzie biegnie granica Radlina czy Wodzisławia, byle bym miał porządne drogi i porządne urzędy i porządne państwo, tego niestety Nowiny nie potrafią ogarnąć, gorole nigdy nie zrozumieją Śląska i zawsze będą tu obcy!! Dorobili się na Śląsku i teraz chcą dyktować swoje prawa. Już tego dość, rodzinne wioski czekają

~Autonomia Śląska! (109.197. * .189) 28.04.2012 19:48
oceniono 26 razy
-8
Zgłoś

żadne tam scalanie gmin. Oddajcie nam Śląsk! To, o co powstańcy walczyli! Autonomia Śląska, tak jak przed wojną i odsunąć goroli od władzy

~Autonomia Śląska! (109.197. * .189) 28.04.2012 19:44
oceniono 23 razy
-7
Zgłoś

Jestem za pozostawieniem podatku VAT w regionie. Jestem za przywróceniem autonomii Śląska, którą Śląsk miał przy przyłączeniu do Polski. Nie powrocie do Polski! Ale przyłączeniu.

~rp (109.197. * .189) 28.04.2012 19:42
oceniono 8 razy
2
Zgłoś

tekst pisał czysty gorol, który bawi się Ślązakami

~@Obserwator 9 (80.238. * .20) 28.04.2012 19:38
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

przecież redaktor Jabłoński nie jest zatrudniony przez Kiecę,gazeta musi być niezależna ,

~haka (89.72. * .221) 28.04.2012 19:08
oceniono 10 razy
6
Zgłoś

Prędzej czy później sytuacja ekonomiczna kraju zmusi do scalania poszczególne gminy w celu zmniejszenia biurokracji. Ci co tego nie rozumieją muszą przejrzeć na oczy albo będziemy pracować do śmierci innej alternatywy nie ma.

~Obserwator 9 (83.26. * .208) 28.04.2012 17:09
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Widzę że komentarze zostały " uruchomione " czyżby Panu Jabłonskiemu Prezydent pozwolił ?? Jeszcze parę dni temu były zablokowane.

~rad (83.26. * .208) 28.04.2012 17:05
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Nikt nie pytał nas Radlinioków o zdanie gdzie mają być granice .

~chrobry (83.26. * .208) 28.04.2012 17:01
oceniono 16 razy
16
Zgłoś

Uważam że tereny między torami a kopalnią powinny należeć do Wodzisławia ponieważ właściciele tych terenów mieszkają w wodzisławiu.

~Do-poniżej (83.26. * .72) 27.04.2012 22:56
oceniono 15 razy
15
Zgłoś

Masz kolego lub koleżanko 100 % rację. Najwiekszy interes na podziale miasta zrobili ...... U R Z Ę D N I C Y.

~Wodzisław/Radlin (83.30. * .52) 27.04.2012 22:38
oceniono 16 razy
16
Zgłoś

Na podziale miasta stracił i Wodzisław i dzielnice co się odłączyły.Teraz to widać jak ni ma inwestorow.Jakby miasto miało ponad 100 koła to by było inaczyj.Galerie,hipermarkety,zakłady pracy,większe dofinansowania to wszystko jest w większych miastach a nie na pipidowach.Zyskała jedynie biurokracja bo powstało kilka niepotrzebnych urzędów.

~Do -poniżej (83.26. * .72) 27.04.2012 21:57
oceniono 13 razy
11
Zgłoś

Pan Króliczek nie musi " zaistnieć " on istnieje i ma duże poparcie w Wodzisławiu Radlinie. Zrobił więcej dla dzielnicy niż Serwotka ,Mitko i Mandrysz razem wzięci.

~@też prawda (80.238. * .20) 27.04.2012 21:49
oceniono 13 razy
-3
Zgłoś

Króliczek chciał zaistnieć i zaistniał a ,co tam...

~też prawda. (83.26. * .225) 27.04.2012 21:44
oceniono 12 razy
2
Zgłoś

o kurcze, co to się dzieje z tymi radnymi, wyskakują z jakimiś nieważnymi sprawami, po prostu duperele. Jeden w sprawie Rydzyka, drugi o odzyskanie ziem. Chłopy nie macie co robić, nie ma ważniejszych spraw, ale wy chcecie mieć swoje pięć minut. Niech mnie chwalą, gnoją, oblewają pomyjami, ale piszą, piszą o mnie, ja żyję, żyję i nie jestem zapomniany.

~Radliniok (83.26. * .72) 27.04.2012 21:29
oceniono 10 razy
6
Zgłoś

Panie Króliczek dałeś sobie śmieci z Radlina na swój plac przywieźć .

~Radliniok Dolny (83.26. * .72) 27.04.2012 21:23
oceniono 9 razy
7
Zgłoś

Może Bierułtowioki powiecie co Wasze władze zrobiły w ciągu 15 lat rządów w Waszym ''Mieście " To co było kiedyś to jest i dzisiaj. Jedynie kasa idzie na dodatkowe stołki urzędników.

~Do- op- poniżej (83.26. * .72) 27.04.2012 21:17
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

Kollego jak umiesz czytać to poczytaj sobie artykuł powyżej gdzie jest historyczny Radlin . Napewno nie w Biertułtowach. A w wszym '' Radlinie " rządzą większe gorole niż w Wodzisławiu. Poza tym co to za miasto z jedną ulicą , starą obskurną aptyką i kilkoma sklepami , bez parkingu . Całe miasto można przejść w ciągu 15 minut.

~O kurde! (83.30. * .52) 27.04.2012 19:01
oceniono 13 razy
13
Zgłoś

Tego nie wiedziałem że referendum było nieważne.To znaczy się jakiś większy szwindel wtedy był.Skandal!

~op (91.214. * .89) 27.04.2012 17:58
oceniono 18 razy
-6
Zgłoś

taki baran Króliczek twierdzi że mieszka w Radlinie a radnym jest w Wodzisławiu Nie pij tyle chłopie Radlin mogł byc miastem w swoich historycznych granicach ale woleliście na Gornym i Dolnym dać dupy Wodzislawiowi Teraz wami żądzą gorole z XXX-lecia i ich sługus Kroliczek

~porządek (80.238. * .20) 27.04.2012 17:13
oceniono 14 razy
-4
Zgłoś

Radlin wraca do Radlina z radnym Króliczkiem,a Grodzisko niech się przyłączy doMarklowic skoro taka jest wola jego mieszkańców,

~Współpracownik (79.188. * .100) 27.04.2012 16:49
oceniono 14 razy
-8
Zgłoś

Z Kiecą nikt nie chce współpracować.Jak się pomyli to powie prawdę. Taki oportunista czystej wody!!!

~erich (83.10. * .129) 27.04.2012 15:51
oceniono 15 razy
-9
Zgłoś

Minęło parę latek i historię się zapomina. Radlin II miał szansę odłączyć się od Wodzisławia i przyłączyć do Radlina. Nawet z tego co pamiętam było referendum w tej sprawie, tylko mieszkańcy Radlina II olali sprawę i była za mała frekwencja. Szkoda Radlin by o Was o wiele lepiej zadbał.

~nie podpiszę się i już (155.158. * .98) 27.04.2012 14:44
oceniono 10 razy
6
Zgłoś

To ja proponuję tak dla podtrzymania tradycji odłączyć Radlin II od Wodzia, a to otworzy drogę do odłączenia się dzielnicy XXX-lecia-dąbrówki-Piastów i stworzenia gminy-osiedla "Trzy wzgórza" a urząd gminy zlokalizować albo w Sparze (dokonując komunalizacji) albo w SP 28 (podobno nie ma nawet tylu dzieci by otworzyć nowe odziały), a tak na poważnie Wodzisław potęgą nie jest i pewnie nie będzie, ale nie dawajmy się jeb** z każdej strony.

~Urzędas -prostuje (94.40. * .186) 27.04.2012 14:03
oceniono 12 razy
8
Zgłoś

To Pan Podleśny zacumował teraz w Radlinie . Niedawno chciał Wodzisławiem rządzić.

~pilnuj swojego podwórka ! (83.27. * .189) 27.04.2012 14:03
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Radliniok - ty se pokoż i opisuj problemy Radlina a nie Wodzisławia

~Radliniok (94.40. * .186) 27.04.2012 13:54
oceniono 10 razy
8
Zgłoś

Kolego poniżej my chcemy pokazć problemy Wodzisławia a nie odwrócić uwagę

~typowe bagienko (77.255. * .187) 27.04.2012 13:49
oceniono 12 razy
-4
Zgłoś

poplecznicy Kicy chcą odwrócić uwagę od problemów Kiecy i stąd tematy zastępcze

~PODEJDŹ DO PŁOTU (178.37. * .156) 27.04.2012 13:23
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Kiedyś to były czasy i granat pod ręką się znalazł

~Do rad 2 (94.40. * .186) 27.04.2012 13:22
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Może by tak zmuśić do pracy Wylerzycha ze Starostwa i Dragona z Miasta.

~Rad 2 (94.40. * .186) 27.04.2012 13:18
oceniono 9 razy
9
Zgłoś

Mam działkę nad rzeką lesnicą w Wodzisławiu Radlinie 2 w okolicy Krupińskiego i widzę jakie świństwo przed deszczem puszczają z Pszowa . Nasz wydział ekologi i starostwa nic w tym kierunku nie robi.

~widz (94.40. * .186) 27.04.2012 13:12
oceniono 9 razy
7
Zgłoś

No nareszcie Panie Adamie ktoś ośmielił się powiedzieć prawdę o Radlinie i nie tylko !!!

~Brawo Adam :) (87.205. * .25) 27.04.2012 13:04
oceniono 9 razy
5
Zgłoś

Super !! Wreszcie jakis dobry ruch ze strony Randego Miejskiego, ale jestem w szoku nad tą notatka historyczna, ze NIEWAZNE referendum zdecydowalo o podziale. Jesli cos jest nieważne to chyba powinno sie to anulowac.

~Podpisz się... (91.200. * .160) 27.04.2012 12:14
oceniono 10 razy
6
Zgłoś

idzmy dalej niech oddadza nam rydy i marklowice !!!!! z pszowem włacznie !

~Radliniok (80.238. * .12) 27.04.2012 11:58
oceniono 13 razy
7
Zgłoś

brawo, prawdziwi lokalni patrioci, takich nam trzeba w mieście a nie takich jak na Grodzisku. Wodzisław i jego piękna dzielnica Radlin powinna odzyskać swoje tereny zabrane przez Biertułtowy aż do ulicy Wantuły!

~Wielki Wodzisław (80.238. * .30) 27.04.2012 11:42
oceniono 13 razy
9
Zgłoś

I ma racje, nie dajmy Wodzisławianie sobą pomiatać!!!

~Podpisz się... (91.200. * .160) 27.04.2012 11:42
oceniono 11 razy
7
Zgłoś

Wodzisław i jego dzielnice ich swietnosc i rozwuj datujemy na lata 70-80 potem secesja i wieloletnie nic zreszta i do dzis . Kto przyjdzie inwestowac do małego . Gdyby wymienione dzielnice były w granicach wodzia mielibysmy napewno lepiej na tak tracimy kase na dodatkowych urzednikow i ich sztab !!!!!