Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Okna dobre na lato

W naszym klimacie światło naturalne to skarb – latem możemy cieszyć się nim do woli. Aby jednak nie było go nadmiernie dużo, dobierzmy odpowiednie przeszklenia oraz przesłony.

Okna dobre na lato

Lato to pora, w której najbardziej doceniamy duże okna. Tafle szkła schodzące od sufitu do samej podłogi sprawiają, że wnętrze stapia się z otoczeniem. Promienie słońca docierające do domu mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie: ożywiają, pobudzają, dodają energii. Warto z tego korzystać. Jednak latem duże okna mogą być dodatkowym wyzwaniem: kłopotliwy bywa nie tylko nadmiar słońca, ale także owady i... grasujący podczas wakacji złodzieje. Tradycyjnie przed przegrzaniem pomieszczeń chronią zasłony, rolety lub żaluzje. W niektórych sytuacjach są niezastąpione, ale ich funkcję częściowo mogą przejąć odpowiednio dobrane szyby okienne. Warto też postawić sobie pytanie, czy materiał, z którego je wykonano, a także kolor ram mają wpływ na zachowanie okien latem.

Szkło przeciw słońcu

Jeśli z projektu wynika, że w którymś z pomieszczeń nasłonecznienie może być dokuczliwe, a nie chcemy zasłaniać widoku, zamontujmy okna z szybami przeciwsłonecznymi, np. refleksyjnymi. Na ich tafli rozpylony jest tlenek metalu, który zapewniając dobrą przejrzystość, ogranicza dopływ promieni słonecznych do budynku. Za najlepsze uchodzą tafle szkła przeciwsłonecznego z powłoką z dwutlenku krzemu nanoszoną w procesie pyrolizy. Powłoka ta łączy się całkowicie ze szkłem. Jest lustrzana, więc znakomicie odbija promienie słoneczne. Zmniejszenie nasłonecznienia zapewnią też szyby zespolone ze szkłem barwionym, tzw. absorpcyjne. Pochłaniają one promienie słoneczne i mają przepuszczalność światła od 32 do 72 proc., w zależności od grubości i koloru szyby. Pamiętajmy jednak, że wpływają one na wygląd domu – są srebrzyste, miedziane, zielonkawe, błękitne lub brązowe. Szkło przeciwsłoneczne trzeba myć natychmiast, gdy się zabrudzi, aby nie powstały na nim odbarwienia.

Dobrym rozwiązaniem są szyby, które zamiast zmniejszać dopływ promieni słonecznych, prowadzą je w odpowiednim kierunku. Mają one zamontowaną między taflami szkła półprzezroczystą siatkę syntetyczną pokrytą silnie odbijającą powłoką, która zatrzymuje bezpośrednie promieniowanie i odbija je do wnętrza pod odpowiednim kątem. Stosuje się je m.in. w oknach dachowych. Jeśli obawiamy się promieniowania UV (choć stanowi ono tylko 3 proc. całkowitego promieniowania słonecznego, jest bardzo szkodliwe), możemy zastosować szyby z taflami szkła laminowanego folią PVB. Przepuszcza ono tylko 0,4 proc. promieni UV, podczas gdy zwykłe szkło – aż 44proc..

Odporne profilei ramy

Wysoka temperatura i nagrzewanie powierzchni ram okien drewnianych nie powodują ich paczenia się, ponieważ są one wykonywane z drewna bez sęków, pęcherzy żywicznych, skrętów włókien, wysuszonego komorowo do wilgotności 10-14 proc. Listwy, z których sklejane są profile, układa się tak, aby ich słoje były prostopadłe do siebie w poszczególnych warstwach, co dodatkowo zwiększa odporność ram na paczenie. Oczywiście elementy rozszerzają się w wyniku nagrzewania, jest to jednak kompensowane przez luzy konstrukcyjne i elastyczne uszczelnienia okien. Dlatego nawet na silnie nasłonecznionych elewacjach można stosować okna w ciemnych kolorach. W wyniku działania promieni słonecznych białe powierzchnie okien z PCW nagrzewają się maksymalnie do 45°C, a temperatura powierzchni zewnętrznej profili kolorowych może wyraźnie przekroczyć 70°C.

Anna Wojciechowska

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].