Jak kibicować to tylko tak jak lubimy!
Kibicowanie to sport zespołowy - wynika z badań socjologicznych.
Jak tego lata będą kibicować Polacy? Na własnym 5 Stadionie, czyli przed telewizorami, w domach lub pubach, szczególnie w gronie przyjaciół i znajomych. Według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Milward Brown SMG/KRC to właśnie oglądanie telewizji (60%) oraz przebywanie z rodziną oraz znajomymi i przyjaciółmi (57%) są ulubionymi formami spędzania wolnego czasu przez Polaków. A telewizyjne kibicowanie łączy doskonale obie te formy. To wniosek płynący z raportu "Chcemy kibicować!", opracowanego dla marki Tyskie przez dr Dominika Antonowicza, socjologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Tego lata w całej Polsce miliony Polaków kibicować będą na 5 Stadionie. Socjolodzy nie mają wątpliwości, że kibicowanie to dziś silnie integrująca aktywność społeczna. To wielkie emocje nadają kibicowskiej wspólnocie niepowtarzalny charakter. Atmosfera sportowego święta staje się wyjątkowo gorąca, gdy mamy możliwość nieustannego omawiania boiskowych wydarzeń, ale przede wszystkim dzielenia się wielką radością ze zwycięstw i szukania oparcia w przypadku porażek. To naturalne, że w czasie szczególnych wydarzeń, przełomowych momentów i szczególnie emocjonalnych chwil, ludzie starają się być w otoczeniu najbliższych, przyjaciół czy znajomych.
Staram się oglądać mecze jak najczęściej, z reguły robię to z przyjaciółmi. Tak się ogląda najlepiej. Kiedy zespół gra na murawie, my też lubimy łączyć się w grupę, drużynę. Bo w drużynie kibicuje się również lepiej - twierdzi Piotr Zelt, aktor i zapalony kibic piłki nożnej.
Kibice starają się urządzić własny "kibicowski mini - świat" w ulubiony sposób, tak żeby czuć się w nim "u siebie". Najważniejsze składniki udanego kibicowania to przede wszystkim dobre towarzystwo i miejsce - dlatego uważnie je dobieramy, zapraszając sprawdzonych w sportowym boju towarzyszy oraz udając się w miejsca, w których można w pełni przeżywać piłkarskie emocje. Podczas największych sportowych wydarzeń tego lata większość Polaków świadomie wybierze kibicowanie po swojemu, wśród ludzi w towarzystwie czuje się dość swobodnie, na pełnym luzie, w domowym otoczeniu, które sprzyja powstawaniu wyjątkowej atmosfery - twierdzi dr Dominik Antonowicz.
Kibicowanie tak jak lubimy, pozwala na pełne spectrum wyrażania emocji - poczynając od atrybutów (koszulki, szaliki, gwizdki, wywieszanie flag), a kończąc na spontanicznych zachowaniach (przyśpiewki, okrzyki czy skakanie). Kibicowanie w domach, pubach czy na ulicach stało się także nową formą wspólnego spędzania czasu - wpisując się w pewien model kibicowania od dawna praktykowany w krajach Europy Zachodniej.
Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie www.5stadion.pl/raport
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=59oDDIpUttM#!