Otwarcie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej
Już w najbliższy piątek, o godz. 10.00 rozpocznie się oficjalne otwarcie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Otwarcie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej
Zamek Piastowski w Raciborzu
Racibórz, Zamkowa 2Remont obiektu, który rozpoczął się trzy lata temu, został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Uroczystość składa się z dwóch części - konferencji i koncertu plenerowego.
Sala konferencyjna - Zamek Piastowski w Raciborzu
10.00 - otwarcie konferencji
10.30 - "Właściciele grodu (zamku) raciborskiego do 1532 r." - dr Norbert Mika
11.00 - "Rezydenci na zamku w Raciborzu po 1532 r." - Paweł Newerla
11.30 - spacer po Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej
12.15-12.45 - przerwa kawowa
12.45 - "Przekształcenia budynków zamkowych od połowy wieku XIII do czasów współczesnych" - Maria Dziuba-Filipowicz
13.15 - "Tajemnice zamku w Raciborzu" - Grzegorz Wawoczny
13.45 - zakończenie konferencji
14.00 - poczęstunek
Liczba miejsc ograniczona.
20.30 - Koncert plenerowy na dziedzińcu zamkowym
W koncercie plenerowym z okazji uroczystego otwarcia "Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu" wystąpią soliści: Kałudi Kałudow - tenor, Dariusz Stachura - tenor, Anna Dytry - sopran, Beata Kałudow - sopran oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka.
Wejściówki do pobrania w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki.
Zamek Piastowski w Raciborzu
Pierwsza wzmianka o Raciborzu pochodzi z 1108 r. Wówczas to, jak opisuje w Kronice Gall Anonim, gród raciborski odbili z rąk Morawian wojowie księcia polskiego Bolesława Krzywoustego. Gród stał się siedzibą polskiego kasztelana a potem wnuka Bolesława, Mieszka I, księcia raciborskiego, dzielnicowego władcy Polski. W XIII w. drewniany gród przekształcono w murowany zamek. Rezydowali tu Piastowie górnośląscy, w tym Kazimierz, dziad króla Władysława Łokieta. Po ich wymarciu zamek przeszedł we władanie Przemyślidów opawskich, a w 1521 r. piastowskiego księcia Jana III Dobrego. Po jego śmierci w 1532 r. stał się własnością cesarza. Na mocy kontraktów z monarchą zamek posiadały różne rody możnowładcze, w tym Wazowie polscy. W I połowie XIX w. przeszedł na własność rodziny książąt von Ratibor i był nią do 1945 r. Z II wojny światowej zamek wyszedł bez szwanku. Jednakże późniejsze zaniedbania sprawiły, iż w 2009 r. pilna stała się odbudowa dawnej siedziby władców Górnego Ślą ska. W 2009 r. podjął się tego obecny właściciel - Powiat Raciborski, pozyskując na ten cel 5 mln euro unijnej dotacji. Odnowiony zamek to dziś Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej.