Najmłodsi mieszkańcy Raciborza wkręceni w ekologię
W środę 4 lipca Urzędzie Miasta w Raciborzu odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu "Zbieramy nakrętki plastikowe" za rok 2011 i 2012.
Konkurs przeznaczony był dla najmłodszych mieszkańców naszego powiatu, uczęszczających do raciborskich przedszkoli. Wzięło w nim udział 14 placówek, w tym 3 zespoły szkolno-przedszkolne i 11 przedszkoli.
I miejsce zajęło Przedszkole Nr 26 z imponującą liczbą 1698 kg zebranych nakrętek plastikowych, II miejsce otrzymało Przedszkole nr 15 z zebranymi 1019 kg. Kolejne miejsca zajęły Przedszkole nr 13 (1438 kg ), Przedszkole Prywatne (494 kg) oraz Przedszkole Nr 16 (298 kg).
Przewodnicząca komisji, Zdzisława Sośnierz, podkreśliła, jak ważny dla edukacji ekologicznej jest udział w tego typu akcjach najmłodszych mieszkańców Raciborza. Przedszkolom bioracym udział w tym konkursie udało się łącznie zebrać 7 ton zakrętek plastikowych.
Zwycięskim placówkom przyznano nagrody pieniężne w wysokości od 800 do 400 zł. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali drobne nagrody rzeczowe.
Prezydent Ludmiła Nowacka podziękowała obecnym na zebraniu dyrektorkom przedszkoli za tak efektowne inspirowanie swoich podopiecznych. Podkreśliła, że nagroda jest jedynie wartością dodaną – najważniejsza w tym wszystkim jest ekologia i jej nauka od najmłodszych lat.
Dyrektor Przedszkola nr 15, Urszula Frydel, zwaraca uwagę, że w zbieraniu nakrętek uczestniczą całe rodziny, znajomi i sąsiedzi. Dzięki temu poprzez edukację najmłodszych udaje się zarazić ekologią również tych starszych. Przedszkole nr 15 zajęło drugie miejsce w organizowanym przez Urząd Miasta konkursie. Dodatkowo placówka ta zbiera zużyte baterie, makulaturę, stare tonery, kartridże i telefony komórkowe. Pieniądze płynące z recyklingu zasilają budżet placówki, a każdy mały ekoludek otrzymuje dyplom małego zbieracza.
Statystki płynące z przeprowadzenia tej akcji powinny zawstydzić mieszkańców Raciborza. Okazuje się bowiem, że w ubiegłym roku typowy mieszkaniec Raciborza zebrał ok 1,6 kg odpadów opakowaniowych, gdy tymczasem przedszkolakowi udało się zebrać 4,75 kg tzw. "opakowaniówki".
Działalność przedszkoli w naszym powiecie pokazuje, że można być eko i jeszcze na tym zyskać. Nie pozostaje nic innego, jak tylko brać przykład z naszych najmłodszych mieszkańców i wkręcić w ekologię nie tylko siebie, ale również naszych bliskich.
Dominika Rudzka
Czy na zdjęciu, które podpisane jest: Karina Stefaniak otrzymuje ... jest na pewno Pani dyrektor przedszkola nr 26? Chyba nastąpił błąd w podpisie :)
Świetny artykuł! Widać tutaj solidny warsztat dziennikarski! Oby więcej takich relacji, gratulacje!
Korki zostaną przekazane na akcje charytatywne, czy miasto znów się wzbogaci na sprzedaży ?!?!
hurraaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!
znowu P26 1 miejsce!!!!!!
GRATULACJE dla przedszkolaków, rodziców, Pań i wielkie dzięki wszystkim zbierającym :-))))