Sensacyjne odkrycie muzealnych archeologów
Pochówek z okresu neolitu znalazł w czasie orki rolnik z ul. Cegielnianej w Raciborzu. Archeolodzy zwracają uwagę, że jest to odkrycie bardzo dużej rangi.
5 lipca z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu wpłynęło do raciborskiego muzeum zgłoszenie o znalezieniu kości ludzkich.
Kości te wykopane zostały przez jednego z rolników podczas orki na wzgórzu przylegającym od zachodniej strony do ul. Cegielnianej.
Pracownicy Działu Archeologii Muzeum w Raciborzu udali się w miejsce znaleziska w celu jego oszacowania i wydatowania. Podczas penetracji powierzchniowej okolic wykopaliska natrafiono na stosunkowo liczne fragmenty naczyń oraz wyrobów kamiennych, które z całą pewnością można było określić jako pradziejowe.
Następnie przystąpiono do eksploracji miejsca znalezienia kości ludzkich. Okazało się, że znajduje się w tym miejscu regularny pochówek, częściowo tylko uszkodzony podczas orki. Zmarły ułożony był na prawym boku, z twarzą skierowaną na wschód i podkurczonymi nogami. Przy zmarłym znaleziono toporek kamienny, 11 wiórów i odłupków krzemiennych, szydło kościane oraz kubek ceramiczny. Toporek trzymany był prawdopodobnie w prawej dłoni zmarłego a przy kolanach znaleziono zgrupowane w jednym miejscu 9 wyrobów krzemiennych, które prawdopodobnie pierwotnie znajdowały się w woreczku (sakiewce). Jest to typowy dla okresu neolitu przykład męskiego pochówku.
W bezpośrednim sąsiedztwie odkrytego grobu znane są dwa stanowiska archeologiczne, na których podczas penetracji powierzchniowej natrafiono na zabytki datowane od okresu neolitu po okres średniowiecza. Nieco dalej, ok. 500 m na południe od obecnego odkrycia, podczas budowy Szpitala Rejonowego przeprowadzono w latach 80. XX wieku wielosezonowe badania ratownicze, w trakcie których odkryto osady kultury malickiej, lendzielskiej i łużyckiej.
Znalezisko wymaga dokładniejszych badań (typologicznych, antropologicznych), które powinny pozwolić na jego dokładniejszą datację.
Ponieważ mamy do czynienia z odkryciem dużej rangi, prawdopodobnie w przyszłym sezonie w miejscu znaleziska przeprowadzone zostaną szersze badania archeologiczne.
z raciborza masz rację w tym chorym kraju tak jest. Nie dość że kopią tak sobie to do tego rachunki wysyłają.
nie zdziwiłbym się gdyby rolnik zamiast odszkodowania za rozkopane pole, otrzymał rachunek na pokrycie kosztów wykopalisk archeologicznych
Do "Biały Kawtanik" pisze wyraźnie, że jest to przykład męskiego pochówku!! Ktoś czytać ze zrozumieniem nie potrafi!
Dlaczego tytuł brzmi mylnie, że to sensacyjne odkrycie muzealnych archeologów? Przecież odkrycia dokonał rolnik.
no to sobie rolnik ziemi długo nie pouprawia ;]
widać że to baba bo miednica mo rozwalono jak ladacznica
ciekawe
nik-ile lat ma tak ten szkielet ?
byłam przy kopaniu i niestety racji Ci nie przyznam .
4 lata i zabiła go mafia a żeby nie było larma powiedzieli że to znalezisko archeologiczne
do 5 tyś. do 7tyś.
Czy rolnik dostanie odszkodowanie za to, że nie może uprawiać pola?
to ile lat ma ten szkielet +/- ?