Łazienka za małe pieniądze
Współczesne trendy w urządzaniu wnętrz ułatwiają wykończenie łazienki za niewielkie pieniądze.
Łazienkę gospodarczą, sportową, dziecięcą czy gościnną warto urządzić, sięgając po tańsze materiały i sprzęty. Ekonomicznemu wykorzystaniu materiałów sprzyja też podział łazienki na strefy: mokrą i suchą. Modne stały się aranżacje, w których stosuje się zazwyczaj droższe płytki ceramiczne czy kamienne tylko na fragmentach ścian lub do niepełnej wysokości. Pozostałe powierzchnie maluje się farbą lub wykańcza innym, tańszym materiałem.
Oszczędne ściany
Moda na prostotę i minimalizm sprawia, że coraz częściej na ścianach w łazience goszczą farby, tynki dekoracyjne czy beton. Do tego typu aranżacji nadają się emulsyjne wyroby lateksowe i winylowe oraz mieszane. Farby lateksowe dobrze pokryją pracujące podłoża, np. ścianki z płyt g-k. Polecane do łazienek są również farby lateksowo-akrylowe, które dają elastyczne powłoki bardzo odporne na wilgoć, nie przepuszczają jednak pary wodnej, dlatego najlepiej stosować je w łazience z oknem. Warto też sięgnąć po farby emulsyjne z cząsteczkami kwarcu. Są mało podatne na wnikanie zanieczyszczeń, a przy tym bardzo odporne na zmywanie oraz szorowanie. Zapewniają też odporność na grzyby i pleśnie. Tańszy sposób na efektowne ściany w łazience to również zastosowanie tapet. Pamiętajmy tylko, by sięgnąć po tapety odpowiednie do pomieszczeń wilgotnych. Najlepiej sprawdzą się winylowe – przeznaczone do miejsc mokrych. Mają wierzchnią warstwę grubszą i gąbczastą. Taka tapeta lepiej niż farba pokryje nierówności ścian. Zastosowanie tego typu okładzin opłaca się również przy remoncie – farb czy tapet nie trzeba skuwać. Obecnie na ścianach stosuje się też materiały przeznaczone np. na posadzki. W roli okładziny ściennej sprawdzi się np. wykładzina PCW – można ją przykleić do ścian.
Tania posadzka
Wykładzina z PCW może być dobrym sposobem na efektowną i niedrogą posadzkę w łazience – zwłaszcza gdy zdecydujemy się na wzór nienaśladujący płytek ceramicznych czy kamiennych, lecz np. motywy roślinne. Jej atutem jest stworzenie jednolitej posadzki bez podziałów. W łazienkach industrialnych spotyka się również wylewki betonowe lub cementowe wykończone farbą. Są odporne na ścieranie, zarysowania i wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości. Można je samodzielnie i szybko wykonać. Bogata paleta kolorystyczna farb sprawia, że takie posadzki można dopasować do wielu aranżacji.
Kąpiel za grosze
Oszczędzanie wody gwarantuje przede wszystkim zamontowanie odpowiednich baterii. Zadbajmy, aby były one wyposażone w perlator. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie baterii z ogranicznikiem wypływu wody. Możemy nią poruszać tylko w ograniczonym zakresie, co zmniejsza strumień wody o 40%. Warto też zdecydować się na baterie jednouchwytowe. Mieszają one ciepłą i zimną wodę, co oszczędza 30% wody. Oszczędności miejsca i wody służy również zamontowanie brodzika zamiast wanny. Najtańszy można kupić już za 100 zł. Podczas czterominutowego prysznica zużyjemy ok. 60 l wody, do napełnienia wanny potrzeba zaś co najmniej 200 l. Jeśli chcemy oszczędzać, zwróćmy również uwagę na materiał, z jakiego wykonano brodzik. Najmniej zapłacimy za akrylowe, nieco droższe są stalowe emaliowane.
Anna Wojciechowska