Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekologiczny portret Polaków

Na miejsce wakacyjnego wypoczynku chętnie wybieramy atrakcyjne przyrodniczo tereny - lasy, jeziora, morze czy góry. Ale czy Polacy naprawdę cenią przyrodę? Czy Polak = ekolog? Ministerstwo Środowiska zaprezentowało wyniki pierwszych rządowych badań społecznych na temat ekologii w Polsce.

Ekologiczny portret Polaków

 

Pod lupą badaczy znalazło się i to, co myślimy o ekologii, ale też to, co robimy, szczególnie jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, zmiany klimatu, racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych, proekologiczne zachowania konsumenckie i stosunek do ekologii. Ministerstwo Środowiska przepytało ponad 1000 osób, żeby uchwycić ekologiczny portret Polaków i móc śledzić to, jak będzie się on zmieniał w przyszłości.

Nasze obawy

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez resort środowiska, najbardziej boimy się trzech ekologicznych problemów: zanieczyszczenia powietrza (aż 54 proc.), problemu śmieci (53 proc. ) i zanieczyszczenia wód (53 proc.). „Śmieci są dla nas takim utrapieniem, że zgadzamy się nawet na bardziej rygorystyczne przepisy czy ostrzejsze kary za wyrzucanie ich w niedozwolone miejsca. Jednocześnie tylko 45 proc. Polaków deklaruje, że odpady segreguje regularnie, a 17 proc., że robi to sporadycznie.” – czytamy w raporcie. Do większej aktywności w tym obszarze zachęciłyby nas bardziej powszechna dostępność pojemników do segregacji oraz akcje edukacyjno-informacyjne pokazujące, jak segregować we właściwy sposób.

Kolejna konkluzja jest taka, że 70 proc. społeczeństwa czuje się odpowiedzialna za  lokalne otoczenie i środowisko. Pytani, dlaczego warto chronić przyrodę odpowiadamy, że z troski o przyszłe pokolenia (67 proc.) i o zdrowie (66 proc.). Mniej niż 1 proc. badanych twierdzi, że nie warto nic robić w tym kierunku.

Jak demonstrujemy swoją pro środowiskową postawę? Z badań wynika, że statystyczny Polak robi to  głównie korzystając z torebŚmieci są dla nas takim utrapieniem, że zgadzamy się nawet na bardziej rygorystyczne przepisy czy ostrzejsze kary za wyrzucanie ich w niedozwolone miejsca. Jednocześnie tylko 45 proc. Polaków deklaruje, że odpady segreguje regularnie, a 17 proc., że robi to sporadycznie. wielorazowego użytku podczas zakupów. Ponadto, co trzeci badany często zwraca uwagę na oznaczenia ekologiczne na produktach. Za inny, powszechny wśród Polaków, sposób na ochronę środowiska można także uznać oszczędzanie energii. Nie robi tego tylko co dziesiąta osoba. Przodują tu mężczyźni – 13 proc. nie oszczędza energii, wśród kobiet odsetek ten wynosi 8 proc.

Zmiany klimatu – istotny problem

Zmiany klimatu, w ocenie resortu środowiska, to coraz powszechniej dostrzegane zjawisko. Tego samego zdania jest zdecydowana większość respondentów. 80 proc. z nich potwierdza, że aktualnie mamy do czynienia ze zmianami klimatu. Za główne ich przyczyny uważamy: zanieczyszczenie środowiska (57 proc.), emisję gazów cieplarnianych (56 proc.), postęp techniczny (44 proc.) oraz wycinanie obszarów leśnych (37 proc.). Jednocześnie Polacy czują się współodpowiedzialni za  przeciwdziałanie zmianom klimatu – uważa tak 63 proc. respondentów.  Podobnie wygląda kwestia zasobów naturalnych. Aż 86 proc. osób zgadza się, że ulegają one uszczupleniu. Tylko 2 proc. mniej respondentów uważa, że każdy człowiek ma wpływ poprzez swoje indywidualne działania na stan zasobów naturalnych.

Podsumowując tegoroczne wyniki badania minister Marcin Korolec wskazał, że są one ważne nie tylko dla planowania polityki ochrony środowiska, ale też dla każdego Polaka:

– Polacy na miejsce wakacyjnego wypoczynku wybierają najchętniej lokalizacje atrakcyjne przyrodniczo – cieszy mnie to jako ministra środowiska. To znaczy także, że w wakacje doceniamy, że warto dbać o  nasz zielony „kapitał”. Badanie pokazało, że Polacy najbardziej boją się trzech ekologicznych problemów: zanieczyszczenia powietrza, problemu śmieci i zanieczyszczenia wód. Już dziś te trzy obszary są dla mnie priorytetowe i stale wzmacniamy działania, żeby skutecznie się z nimi uporać.  Bardzo ważnej jest według mnie, że Polacy są świadomi problemu śmieci i są przygotowani na to, że walka z nim będzie wymagać zaangażowania każdego z nas. Sukces wycofywania torebek foliowych ze sklepów to dowód, że to możliwe. – skomentował wyniki minister Marcin Korolec.

Polak=ekolog?

Zdecydowana większość Polaków, bo aż 94% widzi wpływ środowiska na jakość życia i zdrowie człowieka. 45% osób uważa, że wpływ ten jest bardzo istotny, a tylko 1% Polaków uważa, że nie ma on znaczenia. Mieszkańcy miast, w porównaniu do osób mieszkających na wsi, są bardziej skłonni uważać wpływ środowiska naturalnego za istotny (96% w stosunku do 90%).

Prawie połowa Polaków twierdzi, że wybiera rozwiązania ekologiczne, nawet gdy oznacza to dodatkowy koszt (47%). Przeciwnego zdania jest 43% badanych. Im wyższe wykształcenie, tym częściej Polacy wybierają rozwiązania ekologiczne, nawet jeśli są droższe.

Wśród największych problemów środowiska naturalnego w czołówce znajdują się trzy, każdy wskazywany przez ponad połowę respondentów – zanieczyszczenie powietrza (54%), problem śmieci (53%), zanieczyszczenie wód (53%). W dalszej kolejności wymieniane są: katastrofy naturalne (29%), katastrofy wywoływane przez człowieka (28%), wyczerpywanie się zasobów naturalnych (27%), czy też wzrost poziomu hałasu (22%) i utrata różnorodności biologicznej (16%).

Jak uzasadniamy potrzebę ochrony środowiska? Argumentami, do których Polacy odwołują się najczęściej są: troska o przyszłe pokolenia (67%) i dbałość o zdrowie człowieka (64%). Względy ekonomiczne podaje 16% osób, a 9% odwołuje się do motywacji wewnętrznej tj. własnej filozofii życiowej. Mniej niż 1% badanych twierdzi, że środowiska chronić nie warto.

Więcej na: http://srodowisko.ekologia.pl/ochrona-srodowiska/Ekologiczny-portret-Polakow,17145.html

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].