Referendum prawie pewne
Na specjalnie zwołanej sesji rady gminy Świerklany powołano komisję, która zajmie się weryfikacją podpisów i sprawdzeniem zgodności prawnej wniosku o przeprowadzenie referendum.
Do urzędu gminy wpłynął wniosek mieszkańców Jankowic o przeprowadzenie referendum w sprawie oddzielenia miejscowości od gminy Świerklany. Jak informuje sołtys Jankowic Jerzy Rugor, dotychczas udało się zebrać ponad dwukrotną liczbę potrzebnych głosów. Aby zainicjować referendum potrzebne są podpisy 10 proc. mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania. Według sołtysa Jankowic podpisy to jedno, a referendum drugie, nie wiadomo bowiem, ilu mieszkańców zdecyduje się pójść na głosowanie. Aby referendum było ważne, udział w nim musi wziąć minimum 30 proc. osób uprawnionych do głosowania, a za podziałem gminy musiałaby opowiedzieć się co najmniej połowa głosujących. Póki co powołana została komisja sprawdzająca złożone wraz z wnioskiem podpisy mieszkańców, których jest dokładnie 1806.
20 godzin pracy
Na ostatniej sesji powołano komisję, która sprawdza, czy wszystkie podpisy są autentyczne i pochodzą od osób zameldowanych na terenie Jankowic, Świerklan Górnych lub Świerklan Dolnych. Według zapewnień grupy inicjatywnej zdecydowaną większość podpisów oddali mieszkańcy Jankowic. Radni do komisji powołali przewodniczącego rady Włodzimierza Barwinka (Jankowice), radnego Sebastiana Karkoszka (Świerklany Dolne) i radnego Tomasza Pieczka (Świerklany Dolne). Do tej pory komisja spotkała się jeden raz, sprawdzając jednorazowo 120 podpisów. - Średnio na jeden podpis trzeba przeznaczyć ok. 40 sekund. Pomnożone przez 1806 podpisów daje nam to ok. 20 godzin pracy, które trzeba będzie poświęcić nad wnioskiem – wylicza wójt Antoni Mrowiec.
Jak na wyborach
Po weryfikacji podpisów komisja złoży do rady gminy uchwałę w sprawie zwołania referendum. Jeżeli radni będą za, uchwała musi zostać opublikowana w dzienniku urzędowym województwa. Od tego momentu do przeprowadzenia referendum nie może minąć więcej niż 40 dni, a nie mniej niż 30. W okresie poprzedzającym może być prowadzona kampania referendalna, polegająca na wyjaśnieniu problemu. Tak jak w przypadku kampanii wyborczej wszystkie nieprawdziwe informacje podlegają karze, a na 24 godziny przed przeprowadzeniem referendum rozpoczyna się cisza referendalna. Koszty organizacji referendum w przypadku Świerklan poniesie gmina, jeśli okaże się, że wniosek złożony przez grupę inicjatywną jest poprawny.
Szymon Kamczyk
Nie byłoby potrzeby tworzenia nowego urzędu gminy gdyby zaproponować Rybnikowi przyłączenie Jankowic do tego miasta. I tak po wszystko jeździmy do Rybnika.
Jankowice mają łatwiej, bo na terenie ich miejscowości znajduje się kopalnia, która może im bardzo dużo sfinansować, tak jak Marcel Marklowicom.
cd. a może jakieś zakłady pracy?
a napiszcie proszę jaką infrastrukturę mają Jankowice? Obiekty oświatowe, kulturalne, sportowe (poza placem zwanym boiskiem) itd. Nie każda wieś musi być samodzielna przecież
PS - w porównaniu chodzi o gminy powiatu Wodzisławskiego, co prawda Świerklany to już powiat Rybnicki ale porównanie jast jak najbardziej zasadne
Trzeba bedzie nowy urząd nowego wójta, wszystkich urzędników + bo nieyaleynie ile gmina ma mieszkanców musi miec wszystkie wydzialy i niezaleznie czy urzednik obsluguje 30 ludzi dziennie czy 10 musi być. Tak więc koszty administracji pomnozmy razy 2 a dochody bedą porównywalne. Owszem na ogół im władza jest niżej tym lepiej działa ale to dotyczy sytuacji gdy istniejące instytucje mają większe kompetencje a nie jak sie sie podzielą na kilka. Zreszta wiejskie gminy poowiatu są dużo większe Gmina Gorzyce ma ponad 20 000 mieszkanców, Godów ponad 13,.000 najmniejsze Marklowice ponad 5 000 - cile będzie miała nowa Gmina Jankowice ??? Dużo mniej a tzreba vbedzie utrzymać taki sam urząd jak w Godowie czy Gorzycach.
Jak mamy iść do referendum skoro nie ma żadnych rzetelnych informacji n/t gminy, przychodów i wydatków w ostatnich latach z pełnym rozbiciem na Jankowice/Świerklany Górne/Dolne. Skąd mamy wiedzieć kto w tym wszystkim ma racje, w jakim stopniu to co sugerują inicjatorzy akcji jest prawdą itp. Nawet mieszkańcy Jankowic tego nie wiedzą, ale wszyscy są "za", a zapytani czemu odpowiadają: "bo tak trzeba". Ciekawe czy ktoś to tego w końcu podejdzie racjonalnie. Można się rozdzielać, łączyć itp. ale muszą być ku temu racjonalne przesłanki. Możemy zagłosować za lub przeciw - ale tak naprawdę nie jesteśmy w stanie dojść to tego co jest lepsze. Dużo szumu, mało konkretów. Oby potem nie było za późno. Choć w sumie powód aby się rozłączyć tylko po to aby był spokój jest być może wystarczający...