Otwarcie szkoły katolickiej w Sudole
W niedzielę 2 września w Sudole zainaugurowano działalność niepublicznej, katolickiej szkoły podstawowej im. Bł Jana Pawła II. Dyrektorem tej szkoły został mianowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Dzielnicy Sudół Jan Cieślak mieszkający w Raciborzu.
Mszą świętą w kościele matki Bożej Różańcowej w Sudole rozpoczęła się inauguracja roku szkolnego i katechetycznego w katolickiej, niepublicznej szkole podstawowej w Sudole. Mszy przewodniczył ks. dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii w Opolu Marcin Wilczek, a towarzyszyli mu ks. proboszcz Józef Przywara, ks. inf. Marian Żagan oraz ks. Eugeniusz Ploch. Ze strony władz miasta obecni byli: prezydent Mirosław Lenk i Marek Kurpis. Był obecny także dawny dyrektor szkoły w Sudole Jan Goldman i nowo powołany dyrektor Jan Cieślak.
Słowo Boże wygłosił ks. Marcin Wilczek wspominał błogosławionego patrona, wielkiego papieża, jego śmierć i ówczesny „zryw” duchowy wiernych na całym świecie – masowe nawrócenia, spowiedź i modlitwę. Kaznodzieja pytał jak daleko odeszliśmy od tamtych przeżyć, przemyśleń. Wspominał wezwanie Jana Pawła II do oczyszczania pamięci. Aby jednak pamiętać dobre czyny, wydarzenia, słowa, a nie drobne krzywdy i zranienia. Wspomniał, że szkoła w Sudole zostaje włączona do rodziny szkół im. Jana Pawła II. Gratulował stowarzyszeniu, rodzicom i nauczycielom wyboru dobrego patrona, o którym pamięć „staje się sztandarem”. Liturgię uświetnił występ czeskiej artystki Olgi Procházkovej i akompaniującego jej Františka Šmida, a także udział miejscowych dzieci. Odczytano list ks. bpa Andrzeja Czai.
Jeszcze w świątyni nastąpiło przekazanie sztandaru na ręce dyrektora szkoły Jana Cieślaka i wszyscy udali się pochodem do szkoły. Tam nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, przez prezydenta Lenka, przybyłych kapłanów i prezes stowarzyszenia Irenę Seeman. W korytarzu ks. Marcin Wilczek odmówił modlitwę i odsłonił tablicę upamiętniającą patrona szkoły. Odśpiewano „Barkę” – ulubioną pieść papieża. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na salę gimnastyczną, gdzie nastąpiła część oficjalna. Nowy dyrektor złożył uroczyste ślubowanie na sztandar, a nastepnie głos zabrał prezydent Mirosław Lenk obiecując szkole dotację, potem list gratulacyjny od starosty Adama Hajduka odczytał Andrzej Chroboczek. Na końcu głos zabrał nowy dyrektor Jan Cieślak. Uroczystąa kademie zwieńczyły występy dzieci.
W uroczystości wzięła udział Aleksandra Zimoiń-Wielocha
dyrektorem Cieślak większego głomba już nie było
no tak zaprosili ks. Eugeniusza a nasz proboszcz z nienawiści do niego podczas całej mszy dał mu tylko dwa zdania powiedzieć a na otwarciu go wcale nie widać!!!!! ks biskupie prosimy o nowego proboszcza!!!!!! ks.Przywara powinien iść na emeryture!!!!!!
w pełni sie z toba zgadzam , księży wpuscic do szkoły , to jest chore , dobrze że moje dziecko tam nie chodzi , nawet sie nie obejrza jak beda modlic sie przed kazda lekcją, strach pomyslec
elka Jestem dumna i pełna uznania dla tych wszystkich, którzy się przyczynili do tego dzieła. Dziękuję! Szkoda tylko, że nie było tam byłej pani dyrektor- p. Marczińskiej, która była do końca z tą szkołą związana.
nasz regon się cofa. zaczynamy wracać do religii, kapłanów i ...zacofania społecznego. tam gdzie wiara rządzi tam ubóstwo i zacofanie. wystarczy spojrzeć na islam, wiara przysłania im trzeźwe spojrzenie, brak edukacji, zacofanie, nietolerancja. Racibórz się zakopuje do rowów średniowiecza.a wystarczy wyjechać do Wrocłąwia, Katowic aby poczuć nowoczesność, ruch, postęp. Cofamy się, zamykamy i to wykorzystuje kościół...
A ja tam wcale dzieci nie widzę, bo ci co są na sali to już do gimnazjum chodzą...
Lenk obiecał szkole dotację. Można znaleźć w archiwum (luty chyba) Lenk mówił, że pokryje w 70% funkcjonowanie szkoły, nie chodzi tu o subwencję oświatową. Chyba nie trzeba mówić czy sensem było rok temu zamykanie SP6, jak teraz na jeszcze mniejszą ilość dzieci podobna kasa pójdzie. Dlaczego Diecezja nic nie da? A podobno brakuje na przedszkola 800tys., to jak to jest?