SGL Carbon przestanie kopcić
Na początku przyszłego roku raciborski zakład spółki SGL Carbon ma dysponować nowoczesną instalacją, która zmniejszy zanieczyszczenie powietrza nad miastem. Rocznie do atmosfery będzie trafiać o blisko półtorej tony mniej pyłu, tlenków węgla, węglowodorów alifatycznych oraz innych rakotwórczych substancji.
Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzieliła preferencyjnej pożyczki do kwoty 7 milionów 460 tys. zł dla spółki SGL Carbon Polska S.A. Środki te przeznaczone zostaną na dofinansowanie budowy instalacji II stopnia oczyszczania gazów technologicznych po procesie termicznej obróbki wyrobów w piecach kręgowych, które do tej pory znacznie zanieczyszczały atmosferę wokół zakładu. Dzięki temu, raciborski zakład będący światowym liderem produkcji m.in elektrod węglowych, będzie dysponował jednym z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych systemów oczyszczania gazów poprocesowych spełniających wszystkie obowiązujące w tym zakresie normy Unii Europejskiej.
Z prowadzonych niedawno badań stanu zanieczyszczenia powietrza w okolicach Raciborza okazało się, że jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń atmosfery w zakładach Carbon jest tamtejsza piecownia przeznaczona do wypalania półproduktu wyrobów węglowych. Znajduje się tam siedem pieców komorowo-kasetowych, dla których podstawowym paliwem jest gaz ziemny. Spaliny z pieców oprócz typowych produktów spalania zawierają duże ilości węglowodowów aromatycznych i alifatycznych m.in. benzenu, ksylenu i toluenu. Niestety, istniejąca oczyszczalnia spalin i jej elektrofiltry nie wychwytują najbardziej toksycznych węglowodorów.
Niezbędne stało się zbudowanie instalacji wyposażonej w dwa nowoczesne urządzenia typu ROXITHERM-RTO wykorzystujących wysokotemperaturowy proces utleniania. Pozwoli to na skuteczne i całkowite usuwanie zanieczyszczeń organicznych powstających w tym zakładzie. Zadanie to, którego zakończenie przewidziano w lutym 2013 roku spowoduje zmniejszenie rocznej emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery o ponad 1.400 ton, głównie pyłu, tlenków węgla, węglowodorów alifatycznych oraz innych rakotwórczych substancji.
mi to obojętne nie mieszkam w Raciborzu ale polecam taki system instalacji w kuźni raciborskiej bo rafamet fajnie smrodzi
Nie wierzę! dopoki nie zobacze ze moge ścierac jasny a nie czarny kurz!