Kultura japońska w Raciborskim Centrum Kultury
Najbliższy piątek 21 września minie w Raciborskim Centrum Kultury pod hasłem kultury japońskiej. RCK wpisuje się bowiem w organizowany w Raciborzu Festiwal Sztuki i Kultury Japońskiej.
O godz. 13.00 będzie można wysłuchać interesującego referatu dr Juliusza Piwowarskiego, będącego rektorem Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Krakowie "Kultura bezpieczeństwa - koncepcja japońska".
O godz. 17.00 odbędzie się wystawa malarstwa japońskiego Sumi'e, a także odczyt o historii i istocie malarstwa Sumi-e. (p. Mariusz Szmerdt).
O godz. 18.00 odbędzie się prelekcja na temat twórczości Akira Kurosawy oraz dorobku kina japońskiego.
Kurosawa jest jednym z najbardziej znanych reżyserów zarówno w Japonii, jak i poza granicami kraju. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na kilka pokoleń filmowców na całym świecie. Swój pierwszy obraz, Sagę o dżudo, zrealizował w 1943. Był aktywny zawodowo prawie do końca życia - jego ostatni film, Madadayo, miał premierę w 1993.
W najbliższy weekend będzie można zobaczyć kilka produkcji słynnego reżysera. Już 21 września, w piątek o godz. 18.30 kino "Przemko" w D.K. "Strzecha" zaprasza na film "Pojedynek w ciszy". To historia młodego lekarza - Kyoji Fujisaki pracuje w klinice swojego ojca. Podczas wojny, w wyniku kontaktu z krwią chorego pacjenta, zaraża się od niego kiłą. Utrzymując to w sekrecie, po powrocie zrywa ze swoją narzeczoną bez żadnego wyjaśnienia.
22 września o 18.00 odbędzie się projekcja filmu "Rashomon". Akcja filmu rozgrywa się w średniowiecznej Japonii. Dochodzi do dwóch aktów przemocy, które widzowie poznają z perspektywy osób w nich uczestniczących oraz naocznego świadka. Różne wersje popełnionego mordu i gwałtu prezentowane są tak, że nie wiadomo, kto jest sprawcą, kto ofiarą, a co prawdą.
23 września o godzinie 18.00 "Przemko" zaprasza na film "Madadayo". Film ten jest rodzajem hołdu, jaki chciał złożyć Akira Kurosawa swojemu ulubionemu profesorowi-mentorowi Uchida Hyakken (gra go Tatsuo Matsumura). W 1943, Uchida oświadcza swoim studentom, że rezygnuje z nauczania i od tej pory rozpoczyna karierę pisarza.. Każdego roku studenci odwiedzają go i urządzają urodzinowe przyjęcie, na którym dziękują ma za jego nauki i wiedzę, którą im przekazał.
Na wszystkie seanse wstęp jest wolny!
wreszcie porzadne filmy