Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Są pieniądze na ratowanie pomników przyrody

Gmina Strumień otrzymała ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dotację do kwoty 46 tys. zł na przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych pomników przyrody i innych cennych drzew znajdujących się na tym terenie.

Przeprowadzony niedawno przegląd drzewostanu w gminie ukazał niezadawalający stan zdrowotny drzew objętych ochroną prawną jako pomników przyrody. Niezbędne okazało się natychmiastowe przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych m.in. obcięcie uschniętych gałęzi i chorych konarów, usunięcie obumarłych i uszkodzonych innych części drzew, a także wzmocnienie osłabionych konarów przy pomocy opasek.

Do zabiegów zakwalifikowano 26 drzew uznanych za pomniki przyrody. Znalazło się wśród nich m.in. 18 drzew w wieku 150-300 lat tworzących w Pruchnej aleję lipową, dwa dęby liczące ok. 300 lat oraz cztery pojedyncze drzewa w Strumieniu: 400-letnia lipa, 250-letni wiąz i dwa 250-letnie dęby. Prace pielęgnacyjne obejmą także rosnący w miejscowości Drogomyśl 400-letni dąb i wiekowy wiąz.

Ponadto usunięte zostanie 135 metrów kwadratowych samosiewów i zakrzaczeń od dziesięciu lat rosnących pod chronionymi drzewami. Wszystkie prace zakończone zostaną na wiosnę 2013 roku.

Twórcą pojęcia pomnika przyrody był Aleksander von Humboldt – wybitny uczony, przyrodnik i podróżnik z przełomu XVIII i XIX wieku. W sprawozdaniu z podróży do Wenezueli określił mianem pomnika przyrody rosnące w tym kraju olbrzymie drzewo zwane „Zamang” z rodziny mimozowatych. Trafne porównanie wartości takiego „zabytku przyrody” do pomników architektury lub sztuki przyczyniło się do szybkiego uznania celowości i spopularyzowania tej formy ochrony przyrody.

W Polsce, choć pierwszy przepis prawny chroniący drzewa wydano w XV wieku, a dziś pomniki przyrody tworzone są w oparciu o ustawę z 2004 roku, to stan wielu z nich dziś nie jest dobry i często wymaga interwencji gminnych służb dbających o konserwację i pielęgnację przyrody.

Szacuje się, że obecnie w Polsce jest objętych ochroną prawną ok. 40 tys. obiektów przyrodniczych. Najczęściej są to aleje i grupy zabytkowych drzew. W woj. śląskim takich pomników przyrody jest ponad 2 tys. Co roku WFOŚiGW w Katowicach na ich pielęgnację przeznacza ok. 200 tys. zł.

(źródło: wfosigw.katowice.pl)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].