Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strasznie fajne Halloween

Halloween to co prawda święto, które kojarzy się z Ameryką, ale zapoczątkowali je już dwa tysiące lat temu Celtowie. Czy na dobre przyjmie się w Polsce? Jeśli pokochają je dzieciaki, jest to bardzo możliwe. Sporo zależy również od nauczycieli.

 

Podobno w niektórych częściach Polski wciąż obowiązuje tradycja przyrządzania chleba umarłych. Do Stanów Zjednoczonych Halloween przywędrowało dopiero w XIX wieku za sprawą irlandzkich emigrantów. Lud celtycki w odległych czasach celebrował Wigilię Wszystkich Świętych. Co roku 31 października odpędzali złe duchy i demony, przywdziewając demoniczne stroje i maski. Zupełnie inaczej podchodzono do duchów przodków. One były czczone i zapraszane do domów. Wierzono również, że to idealny czas na wróżenie. Halloween ma swoje korzenie z pogańskim obrządku Samhain. W jego ramach żegnano lato i witano zimę.

Z świętem niezmiennie kojarzy się przede wszystkim dynia. Jej rodowód wywodzi się z irlandzkiej legendy o włóczykiju, pijaku i awanturniku Jacku, który zakpił sobie z diabła. Przekonał go, by ten wszedł do drzewa, a następnie odciął mu drogę powrotną, wycinając znak krzyża w korze pnia. Po śmierci Jack nie mógł trafić ani do piekła, ani do nieba, ponieważ miał na sumieniu sporo grzechów. Diabeł podarował mu natomiast, wydrążony w rzepie, znicz,  żeby nicpoń oświetlał sobie drogę w czasie wiecznej wędrówki pośród ciemności.

Niewykluczone, że właśnie temu żartowi zawdzięczamy kultową zabawę „cukierek albo psikus”, która dostarcza dzieciakom wielkiej frajdy. W Ameryce niezwykle popularne są pochody, w czasie których ludzie w każdym wieku prześcigają się w pomysłach na niebanalnie straszne przebrania.

W Polsce to święto jeszcze się nie przyjęło, ale całkiem możliwe, że pójdzie w ślady, coraz popularniejszych, Walentynek. Wiele zależy od tego, czy fascynację Halloween zaszczepią dzieciakom nauczyciele, celebrując tę imprezę w szkołach. To od ich inwencji zależy, czy równocześnie kierować będą się zasadą „bawiąc uczyć”. W ten sposób można rozbudzać w maluchach nie tylko pasje plastyczne czy kulinarne, ale też otwierać oczy na fakty historyczne i pobudzać wyobraźnie. Czy tylko? - Idealnym pomysłem są zabawy językowe, będące pretekstem do nauki nowych słówek – twierdzi Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, nauczyciel z Centrum Helen Doron Early English. Przypomina ona, że zabawa jest integralną częścią życia dziecka i niezbędnym czynnikiem w okresie jego rozwoju i dorastania. Maluchy mają niespożytą ilość energii. Skupienie ich uwagi na dłużej niż 3 minuty jest zadaniem niełatwym. Czas nauki powinien więc być wypełniony wieloma atrakcjami. Aktywne formy edukacji, np. w czasie Halloween, podtrzymują zainteresowanie oraz koncentrację dziecka. Rozwijają także jego spostrzegawczość, pamięć słuchową i wzrokową. Lekcje wzbogacone o taniec, śpiew, recytacje wierszyków lub zajęcia plastyczne stymulują w dzieciach umiejętność twórczego myślenia. W zabawach grupowych nabywają natomiast naturalną zdolność do rozwiązywania problemów i przezwyciężania trudności. Poznają czym jest rywalizacja, radość zwycięstwa lub gorycz porażki. Kontakt z rówieśnikami stymuluje również rozwój społeczny dziecka, które uczy się współpracy i budowania więzi z innymi.

Zdaniem ekspertki z Helen Doron zabawy ruchowe, tematyczne oraz konstrukcyjne często wykorzystuje się podczas nauki języków obcych. - Wzbogacenie programu nauczania o różnego rodzaju aktywności zwiększa zaangażowanie dziecka i przynosi znacznie lepsze efekty. Dzięki tym metodom, maluch przyswaja nowy język w sposób całkowicie naturalny. Gry i zabawy intelektualne służą także powtórce materiału w różnorodnych technikach i kontekście – tłumaczy Godlewska.

(źródło: inplusPR)

 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~osiedlok (109.197. * .83) 31.10.2012 14:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/688823,rybnik-nie-chce-halloween-rybnik-woli-holy-wins,id,t.html a co wy na to?

~warto przeczytać (31.63. * .35) 31.10.2012 12:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

http://strefatajemnic.onet.pl/duchy/zly-duch-nie-zna-sie-na-zartach,1,5275355,special-art.html

~my przebierańcy (46.112. * .105) 31.10.2012 11:03

my idziemy do atmo jak w zeszłym roku:)