Co zrobić gdy opona jest uszkodzona?
W Stacji Kontroli Pojazdów Madag od dwóch tygodni jest nowa maszyna do wyważania kół.
– Nie jest to wyważarka typowa, jest to maszyna diagnostyczna z opcją wyważania, przez co możemy zbadać co dzieje się z oponą w samochodzie i dlaczego kierownica nam drży – tłumaczy Sebastian Nycz, reprezentujący firmę Wimad, jedynego dystrybutora maszyny w Polsce. – Maszyna pokazuje dokładne miejsce gdzie opona została uszkodzona. Dzięki temu urządzeniu możemy również pokazać klientowi, że jeździ nieostrożnie lub wjeżdża w dziury czy też po krawężnikach. Jedną z nowości w nowym modelu tej maszyny jest zmieniona prędkość pomiaru siły osiowej z około 50 do około 20 sekund – powiedział Nycz. Urządzenie spełnia dwa podstawowe zadania. – Po pierwsze ma ułatwić zadanie mechanikowi, a po drugie właścicielowi zbijanie rozszczeń tych klientów którzy jeżdżą nieostrożnie i przyjeżdżają do niego – powiedział Sebastian Nycz z firmy Wimad.
Co zrobić przed zimą?
Obowiązkowa jest zmiana płynu chłodniczego na zimowy, jeśli chodzi o płyn do spryskiwaczy to wymiana nie jest konieczna. Wystarczy dolać zimowego płynu lub koncentratu, który po zmieszaniu z letnim wytworzy mieszankę odporną na niskie temperatury.
Producenci proponują wymieniać wycieraczki raz do roku. Na starych osadza się piasek i drobne kamyki, które rysują szybę samochodu.
W niskich temperaturach akumulator będzie mieć pierwsze objawy wyładowania. Lepiej wymienić szybciej, już przy pierwszych objawach. W warsztacie samochodowym odpowiednim miernikiem możemy zbadać stan akumulatora.
Należy zwrócić uwagę na filtry paliwa, w szczególności w autach z silnikami Diesla. Osadzające się tam brudy mogą utrudnić przepływ paliwa, komplikując rozruch silnika lub powodując jego nierównomierną pracę w czasie jazdy.