Strategia ochrony przyrody na Śląsku
Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił Strategię Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030. Dokument ten jest pierwszą w Polsce strategią regionalną, opracowaną zgodnie z zapisami Krajowej Strategii Ochrony i Zrównoważonego Użytkowania Różnorodności Biologicznej.
„Województwo śląskie będzie miejscem o wyróżniających walorach krajobrazowych i przyrodniczych, w którym bogactwo zasobów, optymalnie użytkowane i skutecznie chronione stworzy lepszą jakość życia i zdrowia człowieka, regionem zrównoważonego rozwoju, w którym wysoka świadomość przyrodnicza mieszkańców przyczyni się do utrwalenia nowego wizerunku województwa śląskiego oraz regionem o sprawnym systemie zarządzania komponentami środowiska przyrodniczego i przestrzenią” – to wizja przyszłości, jaką zakłada strategia.
Głównym walorem strategii jest odzwierciedlenie związków, jakie zachodzą między człowiekiem i przyrodą. Proponowane cele i działania zostały sformułowane w oparciu o wiedzę o przyrodzie, człowieku, społeczeństwie, kulturze i gospodarce. Obejmują całą sferę rozwoju społeczno-gospodarczego województwa w dłuższym okresie planistycznym, w aspektach: społecznym, gospodarczym, środowiskowym i przestrzennym.
Szlak zabytków przyrody, Samorządowe Centrum Edukacji Ekologicznej, Regionalny System Obszarów Chronionych, Park Naukowo-Ekologiczny „Natura Silesiae” to przykłady projektów z bogatej listy propozycji, które zaplanowano do realizacji.
Strategia powstała we współpracy Urzędu Marszałkowskiego oraz Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. W pracach nad Strategią, m.in. w ramach organizowanych warsztatów, spotkań roboczych i konsultacji społecznych, czynny udział brali przedstawiciele uczelni wyższych, środowisk naukowo-badawczych, organizacji pozarządowych, w tym ekologicznych, jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządy ościennych województw.
Wszelkie informacje dotyczące przebiegu prac nad dokumentem można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w zakładce Plany Rozwoju – Strategia Ochrony Przyrody, jak również w Wydziale Planowania Strategicznego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz w Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.
Strategia Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030