Oficjalny komunikat zarządu RAFAKO dotyczący sobotniego zajścia
W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w dniu 17 listopada Zarząd RAFAKO S.A. informuje, iż zgodnie z Postanowieniem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 15 listopada 2012 r. - sprawy spółki RAFAKO S.A. prowadzi i reprezentuje ją na zewnątrz – pięcioosobowy Zarząd w składzie wskazanym w raporcie bieżącym nr 54/2012 z dnia 16 listopada 2012 roku.
Sąd Okręgowy w Gliwicach w Postanowieniu o zabezpieczeniu uwzględniając fakt, iż: „osoby związane z obecnym głównym akcjonariuszem PBG tj. Jerzym Wiśniewskim, który posiada ok. 42,23% udziałów w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu PBG posiadają większość w Radach Nadzorczych obydwu spółek PBG i RAFAKO” (ze str. 5 uzasadnienia) zakazał członkom Rady Nadzorczej RAFAKO S.A. dokonywania jakichkolwiek zmian w składzie Zarządu RAFAKO S.A. - a więc zarówno zmian mających charakter stricte osobowy, jak i zmian o charakterze kompetencyjno- organizacyjnym.
Zarząd RAFAKO S.A. zwraca uwagę na fakt, iż w Postanowieniu jw. Sąd wyraźnie wskazał, że celem udzielenia zabezpieczenia jest: „pozostawienie zarządu w składzie sprzed podjęcia uchwał do czasu odbycia posiedzenia rady nadzorczej RAFAKO w składzie ustalonym przez nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki zwołane na dzień 26 listopada 2012r.” (ze str. 13 uzasadnienia) oraz, że członkowie Zarządu domagający się uchylenia uchwał, których wykonanie zostało przez Sąd zawieszone: „nadal są uprawnieni i obowiązani do prowadzenia spraw spółki.” (ze str. 12 uzasadnienia)
Zarząd RAFAKO S.A. nie komentuje Raportu bieżącego nr 113/ 2012 z dnia 17 listopada 2012 r. opublikowanego na stronie PBG S.A. pozostawiając datę publikacji raportu i jego treść ocenie uprawnionych Organów Nadzorczych m.in. pod względem tego czy nie doszło do nieprawidłowego wykonania obowiązków informacyjnych przez PBG S.A. jako Emitenta.
W tym kontekście zwraca jedynie uwagę na fakt, że z treści tego raportu wynika, że: „Rada Nadzorcza podejmując uchwałę o zawieszeniu kierowała się motywami, które przesądziły o wcześniejszym odwołaniu wskazanych osób z zarządu Rafako” – a więc tymi samymi, które podlegały już kontroli przez Sąd Okręgowy w Gliwicach w ramach postępowania o zabezpieczenie i na podstawie których Sąd ten sformułował tymczasowy zakaz skierowany wobec Rady Nadzorczej.
W związku z wizytą Jerzego i Małgorzaty Wiśniewskich, którzy jak informowały media lokalne wraz z m.in. z prawnikami amerykańskiej kancelarii przebywali w późnych godzinach popołudniowych w dniu 17 listopada 2012r. w siedzibie RAFAKO S.A. w Raciborzu, Zarząd RAFAKO S.A. podnosi, że zgodnie z art. 3751 Kodeksu Spółek Handlowych Walne Zgromadzenie i Rada Nadzorcza nie mogą wydawać Zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki, gdyż to Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę na zewnątrz (zgodnie z art. 368 Kodeksu Spółek Handlowych).
Zarząd RAFAKO S.A., jako zobowiązany do działania zgodnie z prawem i statutem Spółki zlecił już niezależnej kancelarii prawnej dokonanie oceny czy w dniu 17 listopada 2012r. nie doszło do naruszenia prawa, w tym w szczególności wyrażonej w art. 20 Kodeksu Spółek Handlowych zasady równego traktowania wszystkich Akcjonariuszy Spółki (obejmującej, co oczywiste, także Akcjonariuszy mniejszościowych).
Zarząd Spółki RAFAKO S.A. tworzą: Prezes Zarządu Wiesław Różacki, Wiceprezes Zarządu Dariusz Karwacki, Wiceprezes Zarządu Bożena Kawałko, Wiceprezes Zarządu Krzysztof Burek oraz Wiceprezes Zarządu Jarosław Dusiło.
Wam w tym Raciborzu jeszcze zostało?. Były takie zakłady jak Pollena ,Kolzam ,Mieszko, Browar, Zelmer, RAFAKO, Mleczarnia, Stacja PKP, i mniejsze firmy. Co z tego zostało ?
dokładnie, bierzcie jakiegos prawnika z jajami i róbcie porządek. jak nie wy chłopaki to już nikt inny.