Wojewoda zezwolił na budowę zbiornika Racibórz
Wczoraj 26 listopada wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk podpisał decyzję, zezwalającą na rozpoczęcie budowy zbiornika Racibórz Dolny, jednego z głównych elementów rządowego „Programu dla Odry 2006”.
Tym samym wreszcie dobiegła końca, wlekąca się od wielu lat epopeja spraw formalno-prawnych, bez uregulowania których nie można było rozpocząć budowy. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach wyjaśnia, że uzyskanie pozwolenia otwiera drogę do rozpoczęcia procedury wyboru wykonawcy. - Nie będzie to przetarg w myśl przepisów polskiego prawa. Wybór oferenta odbywać się będzie zgodnie z procedurami Banku Światowego, który udzielił naszemu krajowi pożyczki na budowę zbiornika – wyjaśnia Tomasz Cywiński, szef gliwickiego RZGW. Jak dodaje firmę, czy też konsorcjum, które zbuduje zbiornik powinniśmy poznać w połowie przyszłego roku. Inwestorem będzie gliwicki RZGW, a pomagać ma mu konsultant budowy.
Wczorajsza decyzja jest pierwszą w Polsce wydana w trybie tzw. specustawy z sierpnia 2010 roku (ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych). W jednym postępowaniu ustala się lokalizację, reguluje sprawy własnościowe, zatwierdza projekty podziału nieruchomości objętych wnioskiem, zatwierdza projekt budowlany oraz nadaje się decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Rygor natychmiastowej wykonalności zobowiązuje do wydania nieruchomości niezbędnych do realizacji inwestycji, opróżnienia lokalu i innych pomieszczeń w terminie 90 dni od dnia wydania decyzji, uprawnia do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie i uprawnia do rozpoczęcia robót budowlanych.
NIK nie zostawia suchej nitki na RZGW
W październiku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym krytycznie wypowiedziała się m.in. o budowie zbiornika Racibórz Dolny. „Nieprawidłowości po stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach doprowadziły do istotnych opóźnień w realizacji Projektu. Zgodnie z założeniami „Programu dla Odry 2006” Zbiornik Racibórz miał zostać oddany do użytku do końca 2011 roku. Jednak do tego czasu wydano zaledwie 75,4 mln zł, tj. ok. 6 proc. kwoty przeznaczonej na ten cel, a RZGW nawet nie przystąpił do budowy Zbiornika. Nie sporządził pełnej aktualnej dokumentacji projektowej, nie uzyskał zezwolenia na realizację inwestycji ani nie wybrał wykonawcy robót. Opóźnienia częściowo wynikały z przyczyn obiektywnych, jak np. zmian przepisów prawa, ale w dużej mierze były zależne od RZGW. Przewlekłe przygotowania do budowy Zbiornika, nieumiejętność rozwiązywania pojawiających się problemów, nieefektywna współpraca z Konsultantem Wsparcia Technicznego, nieuzyskanie praw autorskich do dokumentacji projektowej - to tylko niektóre z powodów opóźnień” - czytamy w części raportu poświęconej budowie zbiornika.
(art)
ten zbiornik już dawno miał być wybudowany. Nie wiem dlaczego tak długo zwlekano. Wolą się spierać , formalności przerzucać z kąta w kąt, a pozwolenie załatwia się 15 lat, ale to tylko u nas, bylejakość dała o sobie znowu znać.
dobrze dobrze szkoda mi wspaniałego społeczenstwa i pieknej w wsi w której czas sie zatrzymał i życie płynie błogo ale to nieuniknione nawet w kartach histori Hitlera był zamiar budowy zbiornika na nieboczowach kibicuje wam nieboczowiki i szczescia zycze a komentarze pisza same rychtyk libomskie tłuki bo niema wiekszego ciemnogrodu jak lubomia
A WIELA DOSTOL NIZ PODPISOL BO BEZ TYGO ANI RUSZ
co niektórym powódź się marzy . tyle kasy dostali za friko, a ci co ucierpieli nie dostali prawie nic
lepiej późno niż wcale,wielka powódź to rok 1997 i oby nigdy się nie powtórzyła,
Yea po 15 latach
tyś nie ufok, tyś nieuk
to cichy wariat
niebedziemy bo to bedzie suchy zbiornik hi hi hi
nareszcie bedzie drugie jeziora oprocz rybnickiego , bedziemy rybki lowic .